MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Milli Dağcımız Tunç Fındık, Pakistan’daki Dünyanın En Yüksek 9. Dağı Olan Nanga Parbat’a Tırmanıyor!
Milli Dağcımız Tunç Fındık, Pakistan’daki Dünyanın En Yüksek 9. Dağı Olan Nanga Parbat’a Tırmanıyor!


Milli Dağcı, aynı yıl içinde 8000 m’lik iki zirveye tırmanarak sıradışı bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

 

Milli dağcımız Tunç Fındık, dünyanın en yüksek 14. dağı olan Shishapangma Dağı’na 30 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirdiği zirve tırmanışının ardından 40 gün sürecek olan dünyanın en yüksek  9. dağı olan Nanga Parbat Dağı’nın zirvesine tırmanarak tekrar Türk Bayrağını dikmeyi hedefliyor.

 

The North Face®’in ana sponsor olduğu ekspedisyonu gerçekleştirecek olan Tunç Fındık, 14×8000 projesi dahilinde bugüne dek toplam 9 adet 8000 metreden yüksek dağın zirvesine  ulaşmayı başaran ilk ve tek Türk oldu. Yeryüzündeki 8000 metrelik dağlar arasında en yüksek 7 tanesine çıkmayı başaran dünyadaki 44 dağcı arasına giren Tunç, Everest’e iki sefer ve farklı rotalardan çıkmıştır. 2012 yılında dünyanın en zor dağı olan 8611 metre yüksekliğindeki K2 dağının zirvesine çıkmayı da başarmıştır.

 

Zirve Dağcılık  Kulübü ve Fransız elit GHM dağcılık klübü üyesi olan Tunç Fındık’a  bu tırmanışı yapması için  ana sponsor olan The North Face®’in yanısıra  İşdestek, Solgar, Globalstar Avrasya gibi sponsorlar destek veriyor.

 

8125 metrelik yüksekliği ile yeryüzündeki en yüksek 9. dağ olan Nanga Parbat, Pakistan’ın Himalaya Dağlarında yer almaktadır. İlk çıkışı 1953 yılında efsanevi Alman dağcı Hermann Buhl tarafından yapılan bu dağ, zorlu  teknik tırmanışı, kuvvetli fırtınaları, çığları ve buzul çatlakları ile nadiren çıkılabilen bir hedeftir. Nanga Parbat, ‘çıplak dağ’ manasına gelmektedir.

 

Dağın batı tarafında 4500 metredeki  ana  kamptan başlayacak tırmanışta, dağın Diamir yüzü olarak bilinen batı yüzündeki Kinshofer rotası tırmanılacaktır. Tırmanış, yüksekliğe uyum ve uygun tırmanış zamanının  gelmesini beklemek  için  toplam 40 gün kadar  sürecektir. Dağ üzerinde en yükseği 7200 metrede olmak üzere 4 yüksek kamp kurulacaktır.

 

Tunç zirveye ulaşılırsa, Nanga Parbat’ın İlk Türk Çıkışı gerçekleşmiş olacaktır.

 

Tunç Fındık, Nanga Parbat tırmanışı için 8 Haziran 2013 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İslamabad’a hareket edecek.

 

📆 11 Haziran 2013 Salı 10:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR