MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Göz Nuru’ Projesi İle 90 Yemenli Işığa Kavuştu!
Göz Nuru’ Projesi İle 90 Yemenli Işığa Kavuştu!


Yeryüzü Doktorları Göz Nuru Projesi’nin Yemen ayağında 90 Yemenliyi ışığa kavuşturdu. 10 günde 90 katarakt ameliyatı ve 600 poliklinik gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları;ameliyat, sağlık taraması ve ihtiyaç analizleriilesağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik birçok çalışma gerçekleştirdi. Al Ahgaaf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbdullahBaharoon’un Yeryüzü Doktorları Gönüllülerine hitaben: “Bugüne kadar Hadhramaut’da birçok uluslararası yardım örgütü faaliyet gösterdi. Bize Yemen dışından uzatılan bu eller ilk defa bir Müslüman bir organizasyondan geliyor ve biz bundan çok ama çok mutluyuz” dedi.

Yeryüzü Doktorları Göz Nuru projesinin Yemen ayağı başladı. 19 – 30 Mayıs tarihlerini kapsayan çalışmada göz hastalıklarına ilişkin muayene ve ameliyatlar yapıldı. Uzm. Dr. Oktay Özkan, Uzm. Dr. Mustafa Yanık ve Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Selimcan Azizoğlu’ndan oluşan ekip toplamda 90 katarakt ameliyatı ve 600 poliklinikgerçekleştirdi. Bölgede ameliyat, sağlık taraması ve ihtiyaç analizi çalışmalarına ek olarak, bu alanda faaliyetgösteren yerel ve uluslararası organizasyonlarla Yemen’deki göz hastalıklarına yönelik sağlık serviskapasitesinin geliştirilmesi için proje görüşmeleri yapıldı. Görüşme yapılan kurumlardan olanAl Ahgaaf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AbdullahBaharoon’unYeryüzü Doktorları Gönüllülerine hitaben: “Bugüne kadar Hadhramaut’da birçok uluslararası yardım örgütü faaliyet gösterdi. Bize Yemen dışından uzatılan bu eller ilk defa bir Müslüman organizasyondan geliyor ve biz bundan çok ama çok mutluyuz” dedi. Yemen’e Göz Nuru projesi kapsamında ikinci bir Gönüllü Sağlık Ekibi ise 15 – 29 Haziran tarihleri arasında gidecek.

Kötü yaşam koşulları, sahra şartları, yetersiz beslenme, Afrika’da katarakt başta olmak üzere birçok göz hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle Sahra Altı Afrika’da milyonlarca insan günışığına hasret yaşıyor. Yeryüzü Doktorları, hastalarla birlikte ailelerinin de yaşamını felç eden bu göz hastalıklarını iyileştirmek amacıyla başlattığı “Göz Nuru” projesiyle katarakt ameliyatlarının yanı sıra önleyici tedbirler uygulayarak diğer göz hastalıklarını da tedavi ederek, Afrikalı insanların günışığına kavuşmasını sağlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bölgeselfarklılıklar göstermekle birlikte dünya üzerinde körlük sebeplerinin %50’si, kolayca tedaviedilebilecek katarakt vakaları sonucu oluşuyor. Bu kapsamda Yeryüzü Doktorları 2006yılından beri düzenli aralıklarla başta Nijer ve Kenya olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerdeöncelik katarakt ameliyatlarına verilmek üzere göz hastalıkları kampları düzenliyor.

📆 06 Haziran 2013 Perşembe 11:07   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR