MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Türkiye’nin İlk Özel Ağız ve Diş Sağlığı Araştırma Birimi Açıldı!

Türkiye’nin İlk Özel Ağız ve Diş Sağlığı Araştırma Birimi Açıldı!“Ağız ve diş sağlığında genel  doğru ve tedavi yoktur, kişiye özel doğru ve tedavi vardır” prensibi ile yola çıkarak dünya standartlarında araştırmalar yapan Türkiye’nin ilk özel ağız ve diş sağlığı araştırma birimi açıldı.

Genetik yapımıza,direnç sistemimize, beslenme düzenimize,ağız floramıza uygun diş tedavisi, nanoteknoloji, kök hücre konularında AR-GE çalışmaları ve koruyucu hekimlik araştırmaları ile İstanbul Medical Dent Araştırma ülkemizde bir ilke imza attı.

İMD Araştırma’nın açılışını yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, ağız ve diş sağlığının önemine vurgu yaparaktoplum olarak bu konuda gidilecek daha çok yolumuz olduğunu belirtti.Açılışta dünyanın ilk diş naklini gerçekleştiren ve İMD kurucu doktorlarından olan Dr. Ali Kiriş ise, “2012 yılında yapılan bir araştırmada Türkiye’deki ağız ve diş sağlığının 25 yıl içinde ancak yüzde bir buçuk oranında iyileştiği tespit edilmiştir.Buna karşılık kişi başına düşen sağlık harcaması ve diş hekimi adedi %300 oranında artmıştır. Bu nedenle Türkiye’de ağız ve diş sağlığı konusunda ülkemize özgü klinik araştırmalar yapılması, bilgi üretilmesi, ve bu bilginin uygulama merkezlerine aktarılması konusunda ciddi bir ihtiyaç vardır. “ diye konuştu.

İMD Araştırma bünyesinde uluslar arası standartlarda yapılacak klinik araştırmalardan hastalar ücretsiz faydalanabiliyor, verileri ise kendileri ile dijital olarak paylaşılıyor. Böylece hem hastaların bilinçlendirilmesi, hem de Türkiye ve dünyadaki ilgili kurumlar ile araştırma sonuçlarının paylaşılması hedefleniyor.

Dünyada ilk diş naklini gerçekleştiren, ve Türkiye’de ilk kez Hijyen Servisi ve Koruyucu Hekimlik bölümünü açan Dr. Ali Kiriş ile Dr.Celal Özarca, Dr.Fulya Üçem, Dr. Ebru Çetin tarafından kurulan İMD Araştırma, ülkemizde ağız ve diş sağlığı klinik araştırmalarında öncü olmayı hedeflemektedir.

 

 

📆 04 Haziran 2013 Salı 13:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR