MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl’ın “para”sı Sahnelendi !
Vefatının 30. Yılında Necip Fazıl’ın “para”sı Sahnelendi !


Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 30.yılında, 1941 yılında kaleme aldığı ve Muhsin Ertuğrul tarafından ilk kez 1942 yılında sahnelenen “Para” adlı oyunu, 72 yıl aradan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde özel bir gösterimle yeniden sahnelendi.

Sevgi, dostluk, güven ilişkilerinin, paranın belirlediği düzen ve işleyiş karşısındaki kötü yüzünü sorgulayan Para oyunu izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Yönetmenliğini Engin Gürmen’in yaptığı oyunun dramaturgluğunu Özge Ökten, sahne tasarımını Aysel Doğan, kostüm tasarımını Emra Albayrak Şahin, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan, efekt tasarımını ise Mustafa Emin Duman yaptı.

Aziz Sarvan, Cem Uras, Doğan Altınel, Irmak Örnek, Ali Mert Yavuzcan, Oğuzboy Vedat Şahin, Seza Güneş, Nurdan Gür,  Zeki Yıldırım, Ece Okay ve Aslı Aybars oyundaki rolleri üstlendi.

Çok keyifli bir hazırlık sürecinden geçtiklerini söyleyen Irmak Örnek; “Çok değerli bir yönetmenle çalıştık. Oyunun akıcılığı ve anlaşılırlığı adına metinde bir takım değişiklikler yapıldı ama asla herhangi bir söze ya da önemli yerlere dokunulmadı. Oyun, paranın hayatımızdaki yerinin aslında ne kadar tehlikeli bir yerde durduğunu da izleyiciye gösteriyor.” ifadesini kullandı.

“Para”, 2013-2014 tiyatro sezonunda, Ekim ayından itibaren tiyatro severler ile buluşacak.

📆 27 Mayıs 2013 Pazartesi 10:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR