MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Dünyadan, Flaş, Genel, Toplum » Türkiye, Büyüklüğünü Bir Defa Daha Gösterdi !
Türkiye, Büyüklüğünü Bir Defa Daha Gösterdi !


Türkiye, büyüklüğünü bir defa daha gösterdi

Afrika’nın ortasında, ulaşılması en güç bölgelere giren Türkiyeli yardım kuruluşlarına ait acil yardım kamyonları, Türkiye’nin büyüklüğünü bir defa daha gösterdi. Afrika’nın ortasında yer alan ve kamyonlarla 3 ila 7 gün arasında ancak ulaşılabilen Çad’ın Sudan sınırında mültecilere yardım dağıtan Cansuyu Derneği’ne Çad devleti, halkı ve Türkiye Büyükelçiliği teşekkür etti. Türkiye’nin Çad Büyükelçisi; “Allah, halkımıza güç kuvvet versin. Türkiye büyüklüğünü bir defa daha gösterdi” dedi.

Çad’ın Sudan sınırındaki mültecilere Türkiyeli yardım kuruluşları yardım ellerini uzattılar. Darfur’da devam eden kabileler arası çatışmalardan kaçan 100 Bin civarındaki kadın ve çocuğun çok zor şartlar altında ve kızgın çöl sıcağında yaşam savaşı vermesi üzerine harekete geçen Cansuyu Derneği, bölgeye acil yardım kamyonları gönderdi.

10 KAMYON YARDIM ULAŞTIRILDI

Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas’ın çağrısı ile harekete geçen Cansuyu Derneği, TİKA, Diyanet Vakfı, İHH ve Gönüllüler-Bisegder’den oluşan Türkiyeli yardım kuruluşları bölgeye 10 kamyondan oluşan ilk yardımları ulaştırdılar. Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas ise Türkiye’nin gerçekten büyük bir ülke olduğunu ifade ederek; “Şubat ayından itibaren Çad’a on binlerce Darfurlu iltica etti.  Ayrıca 40 yıldan fazla devam eden iç savaş yıllarında Çad’dan Sudan’a geçen kendi vatandaşları da oradaki ölümcül olaylardan kaçarak kendi ülkelerine geçiş yapıyordu. Yiyecek yok, içecek su yok, hepsinden kötüsü yağmur mevsimi bir iki hafta sonra bastıracaktı. Bundan dahi korunamayacaklardı. Çad Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan çağrı hemen Türkiye’nin her biri çok kıymetli Sivil Toplum Kuruluşlarını, her yıl şanlı sayfalarına yenilerini ekleyen kurum ve kuruluşlarımızı harekete geçirdi. Tonlarca ihtiyaç malzemesi ile başkent Encemine’den 10 kamyonla yola çıkardılar” diye konuştu.

AFRİKA’NIN ULAŞILMASI EN GÜÇ BÖLGELERİ

Yardıma muhtaç olan mültecilerin yaşadıkları sınır bölgesinin başkente 1000 kilometreden daha fazla uzakta olduğunu söyleyen Büyükelçi Kavas; “Bazı kamyonlar bu yolu 4 günde alırken, bazıları 7 günde ancak alabildiler.  Darfur’dan gelen 75.000 kişinin 25.000 kadarı onlarca yıl önce Çad’dan Sudan’a göçenlerdi.  Her türlü yardıma ihtiyaç vardı.  Aradan üç ay geçmiş, yolların kapanmasına ramak kalmıştı ki buradan hiç haberdar olmayan Türkiye’nin gücü Afrika’nın tam ortasında ve gidilmesi en zor yerine kadar ulaştırılmıştı. Yağmurlar başlamış, vadiler henüz su ile dolmasa da çamurlar kamyonlara yol vermiyordu.  Afrika’nın ulaşılması en zor noktasındaki din kardeşlerimize ihtiyaç duydukları her şeyi götürmeyi başardık” dedi.

TÜRK BÜYÜKELÇİ: ALLAH HALKIMIZA GÜÇ KUVVET VERSİN

Türkiye’nin Somali’ye, Myanmar’a, Mali’ye ve Nijer’e uzattığı yardım ellerini çok kuvvetli bir şekilde Tissi’ye de uzatmış olduğunu ifade eden Büyükelçi Prof. Dr. Kavas, şöyle devam etti; “Allah halkımıza güç kuvvet versin ve her türlü sıkıntıdan muhafaza etsin. Zira tüm Müslümanların ve de insanlığın inleyen acılarını en iyi o hissediyor ve yardımlarına koşacak enerjiyi kendisinde buluyor.” Cansuyu Derneği’nin Çad Yardımlarını Koordine eden Koordinatör Ömer Şimşek ise bölgede yaşananların içler acısı olduğunu vurgulayarak; “Orada kardeşlerimiz büyük sıkıntılar yaşıyorlar.  Yaşadıkları baraka bile denilemeyecek yerleri gördük. Türkiyeli hayırseverlere büyük görevler düşüyor. Biz tarihten gelen ve bize düşen görevleri yapmak zorundayız. Afrika’nın orta yerindeki ve ulaşılması dahi çok zor olan yerlere dahi biz sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

📆 16 Mayıs 2013 Perşembe 12:26   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR