MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Sağlık, Toplum » GDO ile İlgili Basın Açıklaması!
GDO ile İlgili Basın Açıklaması!


 

 

 

 

 

 

Gdo‘lu Pirinç İthal Eden Firmaların İsimlerinin Ve Markalarının Açıklanmasını İstiyoruz!

Sayın Basın Mensupları, Değerli Tüketiciler

Bir süredir gerek basında, gerekse kamuoyunda ithal edilen GDO’lu pirinçlerle ilgili açıklamalar okuyor ve gelişmeleri dikkatle takip ediyoruz. Gerçek bilim insanları ithal edilen tonlarca GDO’lu pirincin piyasaya sürülerek satıldığını söylerken, bir kısım halk düşmanı fırsatçılar sadece bulaşma olabileceğini iddia edip tüketicilerin akıllarını bulandırmaya çalışmaktalar.

Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın GDO’lu ithalat yapıldığını söyleyip, onbinlerce tonluk GDO’lu pirinç ithalatıyla ilgili olarak “ Savcılığın gizlilik kararı var, başka limanlardan ve başka yerlerden ithalat olmuş mu şeklindeki çalışmalar sonucu, bu tür ithalat  yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Daha önce bir parti mal daha gelmiş, takibi yapılmış, 1500 tonuna el konulmuş” şeklindeki açıklamasına karşın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın “pirinçte GDO olmadığı” iddiasında diretmesi, ilgili Bakanlıklar arasındaki çelişkileri ortaya koymaktadır.

Bu açıklamalar karşısında sorulması gereken sorulardan birisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumlu olduğu gümrükten yüz milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen 23 bin ton GDO’lu pirincin nasıl geçirildiği, nasıl  depolandığı ve bunlar yapılırken Bakanlık denetçilerinin ne yaptıklarıdır? Diğer bir soru da gıda denetiminden sorumlu Tarım Bakanlığı’nın GDO’lu ürünlerin tespiti için ne yaptığı, tespit edilenler için ne gibi işlem uyguladığıdır? Bakanlar Tüketicilere önce bu soruların cevabını ve hesabını vermelidirler?

Bakanlıklar bu hesabı vermek yerine  “GDO, bizatihi ürünün içerisinde mi, yoksa taşınan araçta daha önce GDO’lu ürün taşınmış, ondan mı bulaşmış, bütün bunlar araştırılacak” diye geçiştirmekle yetinmekte ve tüketicilerin “ Sağlığının Korunması Hakkını “ hiçe saymaktadırlar. Gümrük Bakanı’nın, “konu savcılığa intikal ettirilmiş olup tahkikatın sürdüğü” açıklamasına mukabil, Tarım Bakanı’nın “Benim size Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak söylediğim şey şu, vatandaşlarımız o pirinçleri güven içerisinde endişe etmeden tüketebilirler. Çünkü ne Türkiye’de ne dünyada GDO’lu pirinç üretimi söz konusu değil” cevabı ise ciddiyetsiz ve gerçekçi olmayan bir açıklamadır.

Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusunun,” GDO’lu gıdaların denetiminden doğrudan sorumlu olan Tarım Bakanlığı’nın GDO’lu pirinçleri tespit edememesinin etkin ve sağlıklı denetimi sağlayamadığını gösterdiği “şeklindeki açıklamasına katılmamak mümkün müdür ?

 

Gerçek şudur ki ;

 

Tüketicilerimiz Bilmeden Gdo’lu Pirinçleri Tüketmektedirler. !

 

Değerli tüketiciler, Bakanlıkların duyarlı davranmadığı, birtakım çevreleri ve şirketleri kayırdığı, denetim görevini yeterince yerine getirmediği bu olayla BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR. Anayasamızın 172. Maddesi Devlet’e “ tüketicileri aydınlatmak ve tüketicileri koruyucu tedbirleri almak” görevini yüklemesine rağmen, AKP Hükümeti tüketici haklarını hiçe saydığını bu gayrı ciddi açıklamalarıyla hepimizin gözleri önüne sermiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Hayati Yazıcı her konuşmasında “ bilinçli tüketici, basiretli tüccar “ ifadesine yer vermektedir. Şimdi Sayın Bakan’ dan sözünün arkasında durarak  bu basiretli (! ) tüccarların kim olduğunu ve halka hangi marka adı altında GDO’lu pirinç sattıklarını açıklamasını bekliyoruz .      Yıllardır tüketicilerimizin sağlığı ile oynayan, tüketici haklarını hiçe sayan bu tüketici düşmanı fırsatçıları TEŞHİR etmediğimiz sürece yaptıkları yanlarına kar kalacak ve tüketicilerimiz geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de GDO’lu gıdaları ve sağlıksız gıdaları tüketmeye devam edeceklerdir.

Bu gidişe DUR diyebilmek için konuyla  ilgili bakanları gerçekçi açıklamalar yapmaya, GDO’lu pirinçleri ithal edip piyasaya süren firma ve şirketlerin isimlerini ve sattıkları ürünlerin markalarını açıklamaya ve bu pirinçleri  toplatarak tüketicilerimizin sağlığı ile oynanmasına izin vermemeye çağırıyoruz.

TÜKODER olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.

 

Tükoder ( Tüketiciyi Koruma Derneği)

Genel Merkez Yönetim Kurulu

 

 

 

Etiketler: , ,
📆 30 Nisan 2013 Salı 15:36   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR