MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Maltepe’de Başkanlık Sistemi Konuşuldu!
Maltepe’de Başkanlık Sistemi Konuşuldu!


Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türk Hukuk Kurumu tarafından düzenlenen Başkanlık Sistemi konulu panel Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu’nun yönettiği panele konuşmacı olarak, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, eski CHP Milletvekili Hakkı Suha Okay, Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Sağlam ve gazeteci Ali Sirmen katıldı.

 

Panelde açılış konuşmasını yapan Kanadoğlu “Yeni Anayasa teklifi uzlaşma komisyonuna sunuldu ama bu komisyon yetkisini Anayasa’dan almamaktadır ve hukuki meşruiyeti yoktur. Anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemez maddelerine aykırı olarak bir teklif sunulmuştur. Bu teklifin görüşülmesi bile Anayasaya aykırıdır, bu yüzden hukuki meşruiyeti olmayan bu komisyonda bulunmak halka hizmet değil, halka ihanettir. Halk bunu affetmez” dedi.

 

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal konuşmasında “Türk milleti uyandığı zaman atacağı tokatın sesi Bürüksel’den, Washington’dan Pensilvanya’dan duyulacak ve hissedilecektir.” dedi. Prof. Dr. Sağlam, Başkanlık sistemini “İşlevsiz bir Meclis, meclisi feshetme yetkisi ve yüksek yargıda atama üstünlüğü olan bir başkan bu güçler ayrılığı değil güçler yapışıklığıdır.” sözleriyle tanımladı.

baskanlik-sistemi-konusuldu

 

Hakkı Suha Okay konuşmasında, “Bu başkanlık sisteminde sultanlık var. Burada Cumhuriyet’i tasfiye etmek isteyen bir Başbakan, onun hükmettiği parlamento, eline geçirdiği yargı, sindirdiği medya ve yönettiği güçler ile önce algı yaratılıyor ve topluma enjekte edilerek algı olguya dönüştürülüyor” dedi. Ali Sirmen de konuşmasında, “ABD destekli 12 Eylül darbesi, yine ABD destekli ılımlı İslam adı altında sivillerle devam etmektedir. ” dedi.

 

Galeri
📆 13 Şubat 2013 Çarşamba 12:06   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR