MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Caddebostan, Flaş, Genel, Toplum » Bir Ustanın Anısına!
Bir Ustanın Anısına!


Şemsettin Başkurt Resim Sergisi Caddebostan Kültür Merkezi’nde

Yaşar Kemal’in resim öğretmeni, Abidin Dino’nun sürgün yıllarındaki arkadaşı, “mütevazı ve içine kapanık” ressam Şemsettin Başkurt’un, 1891-1948 yılları arasında yaptığı 167 resim, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde günışığına çıkıyor.

 

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi, Türk resim tarihinin usta ressamı Şemsettin Başkurt’u ağırlıyor.

 

İstanbul’un hemen kıyıcığında bir semt olan Küçükyalı’da ve dönem dönem de Adana’da resim öğretmenliğiyle geçen bir yaşam… Yaşar Kemal’in hakkında yazdıklarından tanıyabildiğimiz bu mütevazı ama önemli usta aynı zamanda Yaşar Kemal’in ortaokul yıllarındaki resim öğretmeni. Abidin Dino’nun da Adana’ya sürgün olarak gönderildiği dönemde yolunun kesiştiği bir usta…

 

Türkiye resim tarihinin unutulmaya yüz tutmuş bu şahsiyeti sadece resimleriyle değil, aynı zamanda gerçek sanatçı kimliğiyle de önemli bir kimlik. Yaşar Kemal’in hakkında yazdıkları, Abidin Dino’nun mektuplarıyla birlikte, bu az konuşan, filozof tabiatlı düşünür ressam Şemsettin Başkurt’u tanımak isterseniz 10 Şubat-8 Mart tarihleri arasındaki bu sergiyi kaçırmayın! Yaşar Kemal’in de katılımı ile gerçekleşecek serginin açılışı 11 Şubat saat 18.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

 

 

Tarih: 10 Şubat – 8 Mart 2013
Yer:    Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi (CKM)
Adres: Haldun Taner Sok. No:11 Caddebostan-Kadıköy

📆 08 Şubat 2013 Cuma 15:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR