MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » “Deprem Dede” Son Yolculuğuna Uğurlanıyor!

“Deprem Dede” Son Yolculuğuna Uğurlanıyor!Tedavi gördüğü hastanede 71 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, son yolcuğuna uğurlanıyor. Işıkara için Teşvikiye Camii’nde cenaze töreni düzenleniyor.

“Deprem Dede” olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara için ilk tören, Kandilli Rasathanesi’nde düzenledi. Törenin ardından Işıkara’nın tabutu, omuzlara alınarak cenaze arabasına bindirildi. Ardından Işıkara’ın cenazesi, cenaze töreninin düzenleneceği Teşvikiye Camii’ne getirildi.

Teşvikiye Camii’ndeki törene Ahmet Mete Işıkara’nın eşi Aysel, oğlu Cengiz, kızı Yeşim ve torunu Cem’in yanı sıra Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Kızılay Başkanı Ahmet Lütfi Akar, mesai arkadaşları ve sevenleri katıldı.

Cenaze töreni öncesi, basın mensuplarına açıklama yapan Cengiz Işıkara, gözyaşlarına güçlükle hakim oldu. Ahmet Mete Işıkara’nın çok iyi bir aile babası olduğunu söyleyen Cengiz Işıkara, “Bu kadar yoğun olmasına rağmen bir an bile onun yokluğunu hissetmedim. Bizden birinin bir ihtiyacı olduğu zaman her şeyini bırakırdı. Hep yanımızda olurdu. İnsan çok büyük gurur duyuyor. Yolda gelirken bile insanların durup dua etmesi. Her şeyi ile dolu dolu yaşadı” dedi.

Işıkara’nın deprem gibi sevimsiz ve korkutucu bir konuyu insanlara neredeyse sevdirdiğine dikkat çeken Cengiz Işıkara, “Oradaki sevecen tavrı, babacan tavrı en önemlisi buydu. Deprem konusunu toplumda herkesin anlayabileceği bir noktaya getirdi. Yoğun bakımdayken bile bana doktoru söyledi, depremle ilgili bilgi almaya çalışıyordu. Hayatı oydu” ifadelerini kullandı.

Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise, Ahmet Mete Işıkara’nın deprem bilincini topluma aşılayan önemli bir kişi olduğunun altını çizerek, “Deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelebilmemizin önemini söylerdi. Gençlere büyük önem verirdi. Eğitimlere katılırdı. Toplumu her katmanında toplumu eğitmeye önem verirdi. Ayın zamanda toplumum depreme dayanıklı binalarda oturması teşvik etmişti” diye konuştu. İSTANBUL (İHA)

 

📆 23 Ocak 2013 Çarşamba 13:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR