MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Tekin’den Kocasakal’a sert tepki!
Tekin’den Kocasakal’a sert tepki!


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin, önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler için Beyoğlu Halıcıoğlu’nda seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Konuşmasında AK Parti’ye yüklenen Gürsel Tekin, kentsel dönüşüm projesini ilk kez 1980 öncesinde CHP’nin gündeme getirdiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Beyoğlu Halıcıoğlu’nda yerel seçim çalışmalarına başladı. Burada seçim irtibat bürosu açan Tekin AK Parti’ye yüklendi. Kentsel dönüşüm ile ilgili en çok mağdur olan ilçelerin başında Beyoğlu’nun geldiğini belirten Tekin, “Ne yazık ki dünyanın hiçbir yerinde uygulanamayan sistem. 1980 öncesi kentlerin dönüşmesini sağlamak için proje hazırlayan, kamuoyu ile paylaşan siyasi parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Kentsel dönüşüme karşı olmak mümkün değil. Ancak bugün yapılan kentsel dönüşüm değil, tam tersine kentsel yıkım.” ifadesini kullandı.

Gürsel Tekin, konuşmasının bu bölümünde de yerel seçimlerde AK Parti’nin tekrar kazanması durumunda Beyoğlu’nda yaşamanın mümkün olmayacağını iddia etti. Tekin, “Seçimden sonra tekrar AKP gelirse unutmayın ki, ne yazık ki Beyoğlu dahil olmak üzere kentlerin merkezindeki yurttaşlarımızın kentlerindeki yaşama şansları sıfır noktaya gelecek.” diye konuştu.

Bunun örneklerini Fatih’te ve Beyoğlu’nda yaşadıklarını belirten Tekin, “Ne yazık ki buradaki yoksul vatandaşlarımız evlerini terk etmek zorunda kaldılar ve sürgüne tabi tutuldular. 60-80 kilometre İstanbul’un çeperlerine atıldılar. Bugün Sulukule’ye, Sultan Mahalle’ye baktığımızda orada yüz yıldır yaşayan yurttaşlarımızın ne yazık ki hiçbirisi şu anda evlerinde yaşayabilecek durumda değil.” dedi.

TOPBAŞ’I ELEŞTİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, 3 hafta önce yaşanılan kar yağışı ile ilgili olarak meteoroloji tarafından kendilerine bilgi verilmediği şeklinde mazeret gösterdiğini hatırlatan Tekin, “Londra’ya yılın 10 ayında yağmur yağıyor. Moskova hemen hemen 8 ay kar altında olan bir kent. Herhangi bir belediye başkanı, ‘Meteoroloji bana bildirmedi’ dese bir gün o makamında oturmazdı. Geçen hafta da bu kentin yetkilileri İstanbullulara seslenerek ‘Evinizden çıkmayın.’ dedi. Yani kısacası sıkıyönetim ilan ettiler. Sıkıyönetim ilan ederek kenti yönetenleri buradan kınamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

TEKİN, KANAL İSTANBUL’DAN ÖNEMLİ SORUNLAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi ile ilgili 2013 yılının ilk çeyreğinde projeyi ihaleye çıkaracağı konusu hatırlatılan Tekin, “Hayali projelerden önce Sayın Başbakan’ın, Ayamama Deresi’nde hayatını kaybeden 36 tane yurttaşın hesabını vermesi gerekiyor.” dedi.

Halen İstanbul’da derelerin, binlerce kaçak yapının ıslah edilemediği yerde ‘Kanal İstanbul yapacağım’ demenin, İstanbulluyu kandırmanın ötesinde bir şey olmadığını belirten Tekin, “Türkiye coğrafyasının yüzde 68’i, yüzde 70’i fay hatlarının üstünde. Yani bunun başında da Marmara geliyor. Hemen hemen her gün bir ilimizde ufak da olsa bir deprem ile karşı karşıyayız. Depremle karşı karşıya olduğumuz bir yerde 20 yıldır İstanbul’u yönetenlerin İstanbul’u halen bu vaziyette bırakmalarını şiddetle kınıyorum. Hangi engel vardı İstanbul’daki deprem dönüşümünü sağlamak için? 1999’da sayın Ecevit hükümeti döneminde depremin dönüşmesi için vergi çıkarıldı ve bu vergiden 50 milyar dolar para toplandı. Nerede bu 50 milyar dolar? Olası Marmara’da oluşabilecek bir depremden dolayı depremde kullanılmak için kamuya yani killete ait milli emlak arazilerinin tamamı nerede, şu an başbakana soruyorum. Ben harita ile açıkladım. Sayın başbakan önce bunlara cevap verecek. Onun için öyle hayali projelerden vazgeçtik. Gelsinler öncelikle İstanbul’un, çok ciddi depremle karşı karşıya olduğu bir dönemde deprem sorununu çözelim. Ulaşım sorununu çözelim.” şeklinde konuştu.

BARO BAŞKANI KOCASAKAL’A SERT TEPKİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi tarafından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi salonunda ‘Hukuk Devleti, Demokrasi ve Anayasa’ konulu panelde İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın CHP’ye sert bir şekilde yüklendiği hatırlatılan Tekin, “Sayın Baro Başkanı çok meraklıysa önce siyasete girer. Ondan sonra biz de cevap veririz.” dedi.(CHA)

📆 14 Ocak 2013 Pazartesi 15:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR