MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » “Türkiye’de Alışveriş Kültürü Kapalı Çarşı İle Yerleşti”
“Türkiye’de Alışveriş Kültürü Kapalı Çarşı İle Yerleşti”


Alışverişin Shalock Holmes’ü olarak tanınan, perakende gurusu Paco Underhill, sahibi olduğu ve dünyanın çeşitli ülkelerinde şubeleri bulunan New York merkezli araştırma ve danışmanlık firması Envirosell’in Türkiye Ofisi’ni ziyaret etmek için Türkiye’ye geldi. Ziyareti süresince İstanbul’da düzenlenecek çeşitli etkinliklerde iş dünyası ile buluşan Underhill, “Türkiye’de alışveriş kültürü Kapalı  Çarşı ile yerleşti” dedi.

İnsanlar, ürünler ve alışveriş mekanları arasındaki etkileşimi çözümleme konusunda uzmanlaşan, aralarında GAP, Adidas, BP, Levi Strauss & Co., Banca Di Roma, Bank of America, Walmart, Saks Fifth Avenue, AT&T, Bloomingdale’s, Ann Taylor, CompUSA, Federated Department Stores, Unilever, Gillette, Hewlett Packard, Microsoft, McDonalds, Starbucks, Yahoo, Citibank ve NationsBank gibi dünyaca ünlü pek çok markanın yanı sıra müzeler, stadyumlar, parklar, oteller, restaurantlar ve alışveriş merkezleri gibi insan hayatının içinde yer alan bir çok alanda öncü kurumların danışmanlığını yürüten Envirosell’in kurucusu Paco Underhill, İstanbul Gayrettepe Point Otel’de düzenlenen etkinlikte iş dünyası ve basın ile kahvaltıda buluştu.

Türkiye ziyareti sırasında Arçelik, Teknosa, Turkcell, BJK Kartal Yuvaları, FLO gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren perakende mağazalarında kendine özgü “Mağaza Kliniği” çalışmasını bizzat yönetip, hem kurumlara özel danışmanlık hizmeti veren hem de global kabul görmüş uygulamaların Türkiye’deki yansımalarını değerlendiren Underhill, “Türkler’in ticaret için doğuştan gelen iç güdüleri var” dedi.

Türkiye’de alış verişin merkezinin Kapalı Çarşı  olduğuna özellikle dikkat çeken Underhill; “Türk halkının ticaret yapma iç güdüsünü doğuştan gelen bu yetenekleri ile harmanlayarak, Türkiye’de ilk alışveriş kültürünün Kapalı Çarşı ortamında doğduğunu” açıkladı. “Envirosell”i Türkler’in ticaret için doğuştan gelen iç güdülerini bilimsel yöntemlerle harmanlamak için Türkiye’ye getirdim ve özellikle İstanbul’u seçtim”dedi.

“Türkiye’deki ekonomik gerçeklere vurgu yaparken, bununla kesişen eski konulara da ” dikkat çeken Underhill, Türkiye’nin, yeniden yapılanmada  Orta ve Yakın Doğu ülkeleri arasında lider konumda olduğunu belirtti. Bu zamana dek Türkiye’nin ve İstanbul’un hiç bu kadar yüksek oranda ziyaret edilmediğinden söz eden Underhill; Türkiye’nin nasıl daha iyi bir biçimde ziyaretçilerine hizmet eder hale getirileceği konusunda da açıklamalarda bulundu.

 

Dünyaca ünlü alışveriş gurusu, “Yeni bir orta sınıf doğdu” açıklamasını yaptı.

Underhill, Türkiye’de pazarlanan ürünlerde kalite ve şeffaflık değerinin ön plana çıkartılması gerektiğini vurguladı, yeni orta sınıf tüketicilerin yerel ve bölgesel alanlardan küresel alanlara doğru ilerleme gösterdiğini açıkladı.

 

 

📆 15 Kasım 2012 Perşembe 14:32   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR