MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Fenerbahçe, Flaş, Manşet, Politika » Taşyürek, meclis başkanına vicdan hukukunu hatırlattı!

Taşyürek, meclis başkanına vicdan hukukunu hatırlattı!Artan borçlarını ödemek amacıyla Samandıra Fenerbahçe Tesisleri yanında bulunan arazisini satmaya karar veren Kartal Belediyesi’nin 07 Kasım 2012 tarihinde olaylı sona eren Meclis Toplantısına ilişkin toplantı tutanaklarının oylandığı Belediye Meclisinin 09 Kasım Cuma günkü oturumunda AK Partili üyeler ile CHP’li Meclis 2. Başkanı İmkan Demirci ve diğer bazı CHP’li üyeler arasında yoğun tartışmalar yaşandı.

Belediye Başkanı Altınok Öz’ün yönettiği Belediye Meclisinin 07 Kasım Çarşamba günkü oturumunda belediye arsasının satış yetkisine ilişkin oylamada, başkan muhalif teklifi oylamadan, başkanlığın teklifini oylatarak satış yetkisinin kabul edildiğini ilan etmesinin tartışmaları Cuma günkü toplantıda da devam etti.

Arazi satışına ilişkin 07 Kasım tarihli toplantı tutanaklarını emri vakiyle meclise kabul ettirmeye çalışan CHP’li Meclis 2.Başkanına AK Partili üyeler tepki gösterince, meclis başkanı toplantıya ara vermek zorunda kaldı. AK Partili meclis üyeleri Mehdi Akman,Temel Yaz, Abdi Kesimal veAbubekir Taşyürek’in meclis 2.başkanını ikna gayretleri sonuç vermedi.

CHP’li Kartal Belediye Meclis 2.Başkanı İmkan Demirci’nin yaptığı uygulamaya ilişkin görüşmeler ve konuşmalar sırasında söz alan Kartal ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İBB Plan ve Bütçe Komisyonu BaşkanıAbubekir TAŞYÜREKmeclis üyelerine hitaben duygusal bir konuşma yaptı.

Konuşmasının başında belediye meclisinde yaşanan bu kargaşadan büyük üzüntü duyduğunu ifade edenAbubekir Taşyürek, CHP’li Meclis 2.Başkanı İmkan Demirci ile CHP Grup Başkanı Osman Güdü’nün “yapılandan memnun değilseniz hukuka gidersiniz” şeklindeki ifadelerinin kendisini bu konuşmayı yapmaya sevk ettiğini belirtti.

Biz yanlış veya doğru bildiğimizi yaparız sizin tereddüdünüz varsa “hukuka gidersinin” anlayışının doğru olmadığını söyleyenAbubekir Taşyürek, “ülkeler gibi insanlarında bir sınırlarının bulunduğunu, bu sınırında hukukla iç içe olduğunu” ifade ederek  “hukuk önce insanın kendi vicdanında başlar” ifadesinin kullanarak, “Burada ortaya koyduğumuz uygulamaları önce kendi vicdanımızda kabul etmeliyiz” dedi.

Belediye Meclisinin 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimle oluştuğunu, Mart 2014 tarihinde yapılacak seçilmede görevlerinin sona ereceğini, üç yıla yakın süreyi geride bıraktıklarını, bir seçimle geldikleri gibi bir seçimle gideceklerini anlatanAbubekir Taşyürek, “bize meclis üyesi olarak tevdi edilen görev süresinin önemli bir bölümünü tamamladığımızı” hatırlattı.  Meclis üyeliği görevi süresinde hangi makamda olunursa olunsun “vicdana uygun, doğru işler ve uygulamalar yapılması lazım geldiğini” anlatanAbubekir Taşyürek, “unutmayın, evlatlarımıza bırakacağımız enbüyük serveterdemli bir hayattır” dedi.

Edebiyatçı ve düşünür Yahya Kemal Beyatlı’nın bir sözünü hatırlatanAbubekir Taşyürek, “Medeniyet dünyamızın önemli isimlerinden Yahya Kemal’in “Baki Kalan Kubbede hoş bir sada imiş” sözünü hatırlatarak, seçilme süremiz bittiğinde “arkamızda bu meclis çalışmalarında ortaya koyduğumuz dürüst ve ilkeli çalışmalar ve tavırlarla hoş bir sada bırakmalıyız” dedi.

Meclis 2.Başkanı İmkan Demirci’yi yaptığı uygulama için “önce hepimiz elimizi vicdanımıza koymalı ve bir yerlerden gelen talimatları uygulamamalıyız” diye de uyaran ve “bu yapılan bizlere ve bu meclise yakışmıyor” şeklinde ifade kullananAbubekir Taşyürek, “yapılması gerekenin tutanakların kabulüne ilişkin oylamanın yenilenmesi” olduğunu anlattı.

Abubekir Taşyürek’in konuşması sonrasında AK Partili üyelerce yapılan bütün itirazlara rağmen Meclis 2.Başkanı İmkan Demirci yaptığı uygulamadan vazgeçmedi. Oluşan bu olumsuz hava içinde diğer gündem maddelerine geçildi.

📆 12 Kasım 2012 Pazartesi 05:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR