MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Fikirtepe, Flaş, Genel, Toplum » Topbaş: Fikirtepe’deki Uyuşmazlıklara Bakanlık Müdahil Olacak!
Topbaş: Fikirtepe’deki Uyuşmazlıklara Bakanlık Müdahil Olacak!


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarında ortaya çıkacak malzemelerin yeniden değerlendirilebilir olanları ile ilgili çalışma yapıldığını ve bunun bir ay içinde tamamlanacağını belirtti. Fikirtepe’deki dünüşüm çalışmalarında bazı anlaşmazlıkların yaşandığını ancak küçük çaplı bu anlaşmazlıklarda bakanlığın istimlak yöntemiyle konuya müdahil olacağını söyledi. Topbaş, Taksim’in yayalaştırılması projesinde ise Korumu Kurulu’nun kararını beklediklerini ifade etti.

Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki bir program çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kentsel dönüşüm çalışmalarında ortaya çıkacak malzemelerin yeniden kullanılmasıyla ilgili bir soruya cevap veren Topbaş, konuyla ilgili bir çalışma yapıldığını ve bir ay içinde bu çalışmanın tamamlanacağını anlattı.

 

Çalışmanın 15 yıllık bir periyodu içerdiğini belirten Topbaş, bu sayede malzemelerin nasıl depolanacağı, kullanılacağı gibi konuların zaten var olan tecrübeler ışığında değerlendirileceğini ifade etti. Topbaş, çalışmanın 1 milyon 600 bin konutu kapsadığını belirterek, İstanbul’da sadece riskli yapılarda değil, diğer yapıların da yeni bir süreç içinde yeni bir kent dokusuna katılmalarıyla ilgili talepler geleceğine inandığını aktardı.

 

‘FİKİRTEPE’DE BAKANLIK MÜDAHİL OLACAK’

Fikirtepe’de yürütülen kentsel dönüşüm projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Topbaş, bölgede ciddi bir imar artışı verdiklerini söyledi. Bölgedeki çalışmalar hakkında toleranslı davrandıklarının altını çizen Topbaş, “Maalesef bazı ada içlerinde, daha ufak parsellerde uyuşmazlıklar ortaya çıktığı söylenmekte. Bunu sayın Bakanımız da biliyor. Orada birkaç kişinin karşı çıkması, engellemesi engel teşkil etmeyecek şekilde bir yasal düzenleme yapıldı.

 

 

Şöyle ki; bir ada içerisinde bir iki ufak parsel sahibi bu işe olumlu bakmıyorsa ve katılmıyorsa bakanlık devreye girmek suretiyle o parselde bulunan yapıyı istimlak ederek, o ada içerisinde bakanlık ortak olacak.” ifadesini kullandı. İstimlak bedellerinin gerçek değerler üzerinden yapılacağını ve afaki değerlendirmelerin dikkate alınmayacağını kaydeden Topbaş, bunun dışındaki taleplerin dikkate alınmayacağını anlattı.(CHA)

 

 

Galeri
📆 11 Ekim 2012 Perşembe 11:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR