MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Fikirtepe, Flaş, Genel, Merdivenköy, Toplum » Kentsel Dönüşüm Projesi Sonunda Start Aldı!
Kentsel Dönüşüm Projesi Sonunda Start Aldı!


Fikirtepe’de İnşaat Başı…

Fikirtepe Bölgesi’nde yıllardır beklenen Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk kazma vuruldu…

Deprem odaklı kentsel dönüşüme ilişkin hazırlanan 1/ 100.000 çevre düzeni plan notunun 23 Kasım 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce kabul edilmesiyle Fikirtepe, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy Mahalleleri’nde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi sonunda start aldı.

Fikirtepe Bölgesi’nde Boğaziçi Köprüsü, Çevre Yolu’na cepheli yönünde ilk inşaat’a başlandı. Toplam 800 daireden oluşacak ada üzerinde yükselecek proje Anka Yapı tarafından yapılacak.

 

Arsa sahipleri komiteler oluşturdu…

Ada bazında yapılacak olan inşaatlar için arsa sahipleri tarafından komiteler oluşturuldu. Bu komiteler inşaat süresince görev yapacak ve arsa sahipleri ile yapımcı şirket arasındaki bağlantıyı sağlayacak. Satış ofisi bünyesinde bir ofis de tahsis edilecek olan komite, inşaat çalışmalarının her aşamasını denetleyecek.

Projemiz Fikirtepe’nin vitrini olacak…

Bölgeye ilk giren inşaat şirketinin Selimoğlu firması olmasına rağmen son giren firma olan Anka Yapı, aynı zamanda ilk yıkım ruhsatını alan ve ilk inşaata başlayan firma da oldu. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Şaadet Temel: ‘’Biz burada sadece bina yapmakla kalmıyoruz insana yönelik ne kadar insani şeyler varsa  bu projenin içine koyuyoruz. Bu bölgemiz Fikirtepe’nin vitrini olacağı noktadadır aynı zamanda kaliteyi düşürmeyip yaptığımız bu kentsel dönüşüm projesiyle hem Fikirtepelilere kazandırıyoruz hem de yeni müşterilerimize kazandırıyoruz” dedi.

Metro ve Metrobüs noktalarına bağlantı planlıyoruz…

Bölgenin ilk inşaata başlayan projesi Kadıköy – Kartal Metrosu’na sınır olduğu için yer altından metro geçişi de  tasarladıklarını ifade eden Şaadet Temel: “Bu şekilde alışveriş merkezine de direkt bağlantı yapacağız. Belediye ile görüşmelerimiz neticesinde metrobüs noktalarına yukardan aşağı 4-5 noktada camlı asansörle iniş düşünüyoruz ve geniş bir üst geçitten geçiş sağlayıp üstünde büfeleri olan camlı yazın açılabilen üst geçit projesi planlıyoruz” dedi.

Haber, Kadir Toprakaya – Kadıköy Life

Galeri
📆 10 Ekim 2012 Çarşamba 10:25   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Kentsel Dönüşüm Projesi Sonunda Start Aldı!” için bir cevap

 1. Mehmet Toptan dedi ki:

  MEHMET TOPTAN
  TİMFED – TÜM İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ FEDERASYONU
  YÖNETİM KURULU ADINA.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM
  Yüzde 90’ı birinci derece deprem bölgesi olan ülkemizde afet riski taşıyan 6,5 milyon konut tespit edilmiş durumda. 2010 yılında düzenlenen kurultayla bu riski taşıyan binalarımızın yenilenerek güvenli kentler oluşturulmasına yönelik çalışma başlatılmıştı. Bugüne dek süren araştırmalar ve çalışmanın sonucunda kentsel dönüşüm olarak bilinen “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun” Meclis’te kabul edildi. Yeni yasayla birlikte mülkiyet hakkındaki yüzde 100 çoğunluk aranması koşulu değişti. Artık afet riski taşıyan ya da dönüşüme tabi olan binanın sahiplerinin 3’te 2’lik çoğunluğunun onayı, yeterli olmakta. Şimdi gelinen nokta, afet riski taşıyan binaların bir an evvel yıkımlarının başlatılması ve yerlerine alt yapısı, üst yapısı, sosyal alanları, yeşil alanları ve diğer donatılarıyla beraber daha yaşanabilir güvenli şehirler oluşturulması aşamasıdır. 5 Ekim günü 35 ilde dönüşüm için aynı anda start alınıyor. Öte yanda kentsel dönüşüme karşı olan ve bu projenin bir rant kapısı olarak görüldüğünü iddia eden çevreler de var. Ancak afet riski taşıyan bu binaların bir deprem anında yıkılmasıyla oluşacak can ve mal kayıplarının sorumluluğunu kim üstlenecek? Yasanın eksik yanları olabilir ancak zaman kaybetmeden dönüşüme başlanması gerekliliği göz ardı edilemediği gibi, bu eksik yanların düzeltilmesi için zaman var.
  Dikkate alınması gereken en önemli konulardan birisi, kentsel dönüşümün uygulanacağı alanlardaki nüfus artışıyla oluşacak altyapı sorunlarının doğru tespiti ve yeni nüfusa göre düzenlenmesi… Afet riski taşıyan binaların yıkılması ve yerine yenilerinin yapılmasıyla birlikte o alanda ciddi oranda nüfus artışının olacağı görülüyor. Bu durum, ortaya çıkacak olan altyapı sorunlarının nasıl aşılacağı sorusunu da akla getiriyor. Dolayısıyla kentsel dönüşüm alanlarında mutlaka altyapının (trafik, yol, kanalizasyon, elektrik-su şebekeleri) yeni nüfus oranlarına bağlı olarak uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

  Kentsel dönüşümde emsaller ve Esenyurt örneği
  Kentsel dönüşümün önündeki bir başka önemli sorun imar planlarında uygulanan emsal değerlerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Sektörün önünün açılabilmesi, müteahhitlerin afet riski taşıyan binaların yenilenmesi projelerine girişim gösterebilmesi için emsallerin, en azından maliyetleri kurtarabilecek seviyelere yükseltilmesi gerekmektedir. Örneğin özellikle eski yerleşim bölgelerindeki imar planlarında 1000 metrekare arsada toplam 2 bin metrekare daire yapılmasına izin verilmiş. Yani yaklaşık bu apartmanda 100 metrekarelik 20 daire yapılabilmiş. Kentsel dönüşümle bu binaya en azından 3 emsal imar izni uygulanmalı ki, bu projede 3000 metrekare toplam inşaat, yani 100 metrekarelik 30 daire yapılabilsin… Ancak bu olanak sağlanırsa hem müteahhit zarar etmeyecek, hem de konut sahipleri dairelerini yenilemiş olacaktır. Bu konuda İstanbul’da bariz örneklerden biri Esenyurt ilçesidir. İlçede uygulanan yüksek emsaller kimilerine göre yanlış kimilerine göre doğru bulunmaktadır. Aslen sonuçlara bakıldığında sosyal alanları ve donatılarıyla insanların geçmişte yaşadıkları yerlere oranla çok daha rahat yaşanır projeler meydana getirilmiş ve birçok bölgeye de örnek olmuştur. Geçmişte Esenyurtluyum diyemeyen ilçe sakinleri artık Esenyurt’ta oturduğunu veya iş yaptığını gururla ifade etmektedir.

  “Müteahhitler Odası mutlaka kurulmalı”
  Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TİMFED) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Toptan , Türkiye’de birçok mesleğin odasının bulunduğunu hatırlatarak önümüzdeki süreçte mutlaka Müteahhitler odasının da kurulması gerektiğini söyledi. Toptan , “Müteahhitlerin denetim altına girip doğru işler yapılmasını sağlamak adına bu kaçınılmazdır. Bugün bir müteahhit bir yerde hatalı bir inşaat yapmışsa, buna kimse engel olamıyor ve aynı müteahhit başka inşaatları yapmayı sürdürebiliyor. İşte tüm bu mesleki faaliyetimizin bir oda tarafından sıkı sıkıya takip edilmesi ve denetlenmesiyle yanlışların önüne geçilebilecektir. Bu durumda piyasada olan art niyetli müteahhitler faaliyet şansı bulamayacaktır ” dedi.

  MEHMET TOPTAN
  TİMFED – TÜM İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ FEDERASYONU
  YÖNETİM KURULU ADINA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR