MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » ÖZİDAŞ A.Ş, Çok Çok İyi Bir Huzur Hakkı Veriyor! Şahane!

ÖZİDAŞ A.Ş, Çok Çok İyi Bir Huzur Hakkı Veriyor! Şahane!CHP’li Meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi hazırladığı yazılı soru önergesi ile İstanbul İl Özel İdaresine (İstanbul Valiliği) ait olan ÖZİDAŞ A.Ş.’yi sorgulayarak, “ÖZİDAŞ A.Ş Şirketinin bürokratlara huzur hakkı vermenin dışında ne iş yaptığı ortadadır, Şirket bilânçolarına bakınca karlarına karşın ne kadar huzur hakkı dağıttığı ortadadır. Haklı gerekçelerimizi ortaya koyacağız ve ÖZİDAŞ A.Ş Şirketinin tasfiyesini isteyeceğiz” dedi. CHP’li Kimverdi, İstanbul İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine sorduğu “Şirkette yönetim kurulu üyeleri, denetçiler dahil yıllar itibarı ile kimler ne kadar huzur hakkı almıştır?” sorusuna verilen cevabı (aşağıda) okuduğunuzda sizlerde çok şaşıracaksınız.

 

İstanbul İl Genel Meclisi’nin 2012 yılı Ağustos ayı toplantılarında CHP İstanbul İl Genel meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi hazırladığı ve meclise sunduğu yazılı soru önergesi ile İstanbul İl Özel İdaresine (İstanbul Valiliği) ait olan ÖZİDAŞ A.Ş.’yi sorgulayan önergesi ile ilgili İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabri Kaya imzası ile cevap verdi. Ekte de sunduğumuz cevap yazısı hakkında konuşan önergenin sahibi CHP’li Ali Cemal Kimverdi şunları söyledi;

 

Şirketin karının 23 katını huzur hakkı olarak alan Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri bu huzur hakkını alırken huzurlu oldular mı? Vicdan, vicdan diyorum, insaf diyorum, takdiri kamuoyuna ve yetkililere bırakıyorum”

 

“Yazılı soru önergeme verilen cevapta; ÖZİDAŞ A.Ş: 2009 yılında16.714, 30 TL net karına karşılık Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine 143.400, 00 TL Huzur hakkı ödendiğini beyan ediyor. Yine 2010 yılında 8.187, 23 TL net karına karşılık Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine 182.400, 00 TL Huzur hakkı ödendiğini beyan ediyor. 2011 yılında da 512.418, 36 TL net karına karşılık Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine 192.000, 00 TL Huzur hakkı ödendiğini beyan ediyor. Yani kısaca örnek verecek olursam, şirket 16 lira kar ediyor, bunun 9 kat fazlası olan 143 lirayı, yine 8 lira kar ediyor, bunun tam 23 katı fazlası olan 182 lirayı huzur hakkı olarak Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerine veriyor.

 

 

Böyle şey olur mu? İnsanda biraz vicdan olur. Dünyada böyle bir örnek yoktur, şirketin karının 23 katını yönetime huzur hakkı olarak veren şirket yoktur. Vatandaş adına sorguluyorum, merak ediyoruz acaba bu Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri bu huzur hakkını alırken huzurlu oldular mı? Kişi bile şirketini zarara uğrattığında, haksız kazanç elde ettiğindehapis cezası alıyor. Kamu şirketini zarara uğratan ve haksız kazanç elde eden yöneticilere hangi caza veriliyor. Vicdan, vicdan diyorum, insaf diyorum, takdiri kamuoyuna ve yetkililere bırakıyorum”

 

“ÖZİDAŞ A.Ş Şirketinin bürokratlara huzur hakkı vermenin dışında ne iş yaptığı ortadadır”

 

“ÖZİDAŞ A.Ş.İstanbul İl Özel İdaresine (İstanbul Valiliği) ait bir şirket olup yöneticileri İstanbul’u yöneten bürokratlar ve AKP’li İl Genel Meclis Üyelerinden oluşmaktadır. ÖZİDAŞ ilgili soruları içeren önerge 07–08–2012 tarihinde tarafımca verildi, önergeye ekli yazı ile cevap verilmiş ve görülmüştür ki Şirketin bürokratlara huzur hakkı vermenin dışında ne iş yaptığı ortadadır. Bu konudaki iddialarımız ekte göreceksiniz 09–01–2009 tarihli  Meclis tutanaklarında da belgelidir. Şirket 2008 faaliyet raporunda konut yapı kooperatif işini üstlendiğini 8.500.000.Tl gelir beklendiğini belirterek sermaye artış talebinde bulunmuş, CHP İl Genel Meclisi 10.dönem üyeleri olarak bunun ekonomik ve piyasa açısından mümkün olmadığını belirtmiştik. (Ek Meclis tutanakları) şirket sermaye artırımını CHP’li Üyelerin muhalefetine rağmen oy çokluğu ile sermaye artırımını yapmışlardı. Benimde o dönem görev yaptığım başta 10.Dönem İl Genel Meclis CHP Grup Başkan Vekili Sn. Necla TÜRKOĞLU olmak üzere Meclis Üyesi arkadaşlarıma Komisyon Üyesi ve Grup arkadaşlarıma o dönemki duruşumuzla örnek olduğumuzu belirterek hepsine teşekkür ederim”

 

“Şirket bilânçolarına bakınca karlarına karşın ne kadar huzur hakkı dağıttığı ortadadır. Haklı gerekçelerimizi ortaya koyacağız ve ÖZİDAŞ A.Ş Şirketinin tasfiyesini isteyeceğiz”

 

“Aradan geçen süreçte ne kadar haklı olduğumuz önergeye verilen cevapla kanıtlanmış oldu. Şirket bilânçolarına bakınca karlarına karşın ne kadar huzur hakkı dağıttığı ortadadır. Bizim ekonomik ve piyasa şartlarında yapılamaz dediğimiz kooperatif işinde verilen cevapta bizim gerekçelerimizle vazgeçildiği bunun yalnızca sermaye artışında bir koz olduğu belgelenmiş oldu. Verilen cevapta 34 personelin isim listesini ve aldığı maaşları sormuştum buna cevap dahi vermemişlerdi. Önümüzdeki ay 2012 yılı Ekim ayı meclisinde bu önergem ile tekrar soracağım, göreceğiz hangi bürokratın çocukları çıkacak. ÖZİDAŞ’ın en kısa zamanda haklı gerekçelerimizle tasfiye edilmesi için önergemi hazırlayacağım” dedi.

2012 yılı İstanbul İl Genel Meclisinin Ağustos ayı oturumlarında CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi’nin hazırladığı ve Meclise sunduğu yazılı soru önergesi şöyleydi:

 

KONU: ÖZİDAŞ A.Ş.hakkında soru önergesi.

 

ÖZİDAŞ A.Ş.  %99.525 hissesi İstanbul İl Özel İdaresine ait olarak 27 Temmuz 1993 tarihinde kurularak faaliyete başlamış bir şirkettir.İştirakimiz şirketi Meclis Üyesi olarak bizler gerektiği şekilde tanımıyoruz, şirketin ana sözleşmesinde İnşaat, Ulaşım hizmeti, Temizlik hizmeti, Eğitim hizmeti, Otel lokanta ve eğlence yerleri, Sağlı hizmetleri gibi alanlarda işletmeler açmak, tesisler kurmak ve yönetmek gibi faaliyet alanları mevcut. Tüm bu konular ışığında şirketle ilgili bazı sorularımız olacak, bu sorularımızın yazılı olarak cevaplanmasını talep ediyoruz.

 

1. Son 3 yıllık (2009–2010–2011) yıllar itibarı ile şirketin kar zarar tablosu nedir?

2. Şirkette yönetim kurulu üyeleri, denetçiler dahil yıllar itibarı ile (2009–2010–2011) kimler ne kadar huzur hakkı almıştır?

3. Şirkette Genel Müdür dahil kaç çalışan vardır? Ne kadar ücret almakta ve görevleri nedir? (isim listesi halinde)

4. 2008 yılı faaliyet raporunda şirket, SS. Özelbir konut yapı kooperatif işini üstlendiğini ve o işten 8.500.000.lira gelir beklendiğini belirtmişti, bu konuda son durum nedir? Tüm bu sorularımızın tarafımıza yazılı olarak cevap verilmesi için önergemizin genel sekreterliğe havalesini saygılarımızla arz ederiz.

 

 

Galeri
📆 28 Eylül 2012 Cuma 12:00   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR