MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Etkinlikler, Flaş, Genel, Toplum » Süleyman Şah Üniversitesi’nde İzzetbegoviç’e Fahri Doktora verildi!
Süleyman Şah Üniversitesi’nde İzzetbegoviç’e Fahri Doktora verildi!


1.Balkan Kongresi’nin yapıldığı Süleyman Şah Üniversitesi’nde Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzzetbegoviç’e Fahri Doktora verildi

Dünya barışına ve Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerinin geliştirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Sn. Bakir İzetbegoviç’e Süleyman Şah Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Kongreye eşi hanımefendileri ile birlikte katılan Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegovic,  Süleyman Şah Üniversitesi’nin verdiği ilk onursal doktora unvanını almaktan gurur duyduğunu ifade etti. İzetbegovic, “Bu fahri doktora ünvanı benim için bir onurdur, bunu derin bir minnet duygusu ile kabul ediyorum. O kadar öne çıkan kişi arasından bana verilmiş olması, önemli bir ayrıcalıktır. Süleyman Şah Üniversitesi, çok önemli tarihsel bir şahsiyetin ismini taşıyor. Kendisi, Osmanlının Balkanlardaki ihtişamlı geçmişine büyük bir katkı sağlamıştır.” dedi

Cumhurbaşkanlığı görevine geldiği günden itibaren  uzlaşı, yeniden entegrasyon ve devlet güveninin inşası için diyalogun, işbirliğin ve karşılıklı anlaşmanın gelişmesi, Balkan bölgesinin genel anlamda inşası için dünya çapında da çaba sarf ettiğini söyledi. Bu ziyaretinin kendisine babası Aliya İzetbegovic’le gerçekleştirdiği gezileri hatırlattığını anlatan Bosna Hersek Cumhurbaşkanı program boyunca duygulu anlar yaşadı.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanına fahri doktora unvanını takdim eden Süleyman Şah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Ekiz de, üniversitelerin tarih boyunca ülkeye toplumların lokomotifi olduklarını söyledi. Ekiz, “Bugün üniversitemizde iki büyük etkinliğe aynı anda şahit oluyoruz. Bir tarafta kültürlerarası diyaloğa ve ülkesinde barışın tesis ve  devamındaki katkılarından dolayı, senatomuzca uluslararası ilişkiler alanında Fahri Doktor unvanı verilen Sayın Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Bakir İzetbegovic’e beratını sunarken, diğer taraftan ana teması Balkanlar olan uluslararası bir kongreye ev sahipliği yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Her iki olayın kendilerine büyük bir heyecan yaşattığını anlatan Ekiz, bu heyecanın ilerdeki projeleri için hem bir motivasyon kaynağı hem de lider üniversitelerden birisi olma yolunda önemli bir adım olduğunu dile getirdi.

📆 25 Eylül 2012 Salı 16:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR