MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Göztepe, Sağlık, Toplum » Kardeşinin Böbreği İle Hayat Buldu!
Kardeşinin Böbreği İle Hayat Buldu!


İstanbul’da yaşayan Tuncay Özdemir (25), kardeşi Alev Özdemir’in (23) bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi’nde başarıyla gerçekleşen nakille sağlığına kavuşan Tuncay Özdemir, ”Herkes organ bağışı konusunda duyarlı olmalı” dedi

 

Ümraniye’de yaşayan 25 yaşındaki Tuncay Özdemir’e yaklaşık dokuz ay önce, vücudundaki ödem ve kramp şikayetleri ile gittiği doktor kontrolünde hipertansiyon şikayeti konuldu. İdrardan kan gelmesi üzerine yeniden doktor kontrolüne başvuran Özdemir, böbrek yetmezliği olduğunu öğrendi. Ailesinin ve kardeşlerinin ısrarı ile nakil olmaya karar veren Tuncay Özdemir’in babasında Hepatit B, annesinin böbreğinde taşlar olduğu saptanınca kardeşi böbreğini bağışlamak istedi. Bir yakınları aracılığı ile Medical Park Göztepe Organ Nakli Merkezi’ne başvuran Tuncay Özdemir, kız kardeşinin bağışladığı böbrekle sağlığına kavuştu.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla, Alev Özdemir’den laparoskopik yöntemle alınan böbrek, kardeşine başarıyla nakledildi.

 

NAKİL OLMAK İÇİN BAŞVURDUĞUMDA TEK BÖBREKLİ OLDUĞUMU ÖĞRENDİM

Kardeşinin böbreği ile yeniden hayat bulan Tuncay Özdemir, “Yaklaşık 9 aydır diyaliz hastasıyım. Diyaliz sıkıntılı bir süreç olduğu için nakil seçeneğini ertelemek istemedim. İlk olarak annemle babam böbreğini bağışlamak istedi. Annemin bir böbreğinde taşlar olduğu saptandı. Tahlillerde babamım Hepatit B olduğunu öğrendik. Bu nedenle kardeşimden aldım böbreğini. İşin ilginç yanı nakil olmak için yaptırdığım tahlillerde benim de tek böbrekli olduğum ortaya çıktı. Yani 25 senedir tek böbreğim varmış ve ben bunu nakil aşamasında öğrendim. Şimdi sağlıklı ve mutluyum.”diye konuştu.

“LAPAROSKOPİK YÖNTEMLE NAKİL OLDUM”

Hiç düşünmeden kardeşine böbreğini veren Alev Özdemir ise, şunları anlattı: “Ben böbrek rahatsızlığını öğrendiğim andan itibaren kardeşimin zaman kaybetmeden nakil olmasını istedim. Böbrek yetmezlikli hastalar çok vakit kaybetmeden nakil seçeneğini düşünsünler. Kardeşim sağlığına kavuştuğu ve laparoskopik yöntemle kesi izi olmadan nakil olabildiğim için mutluyum.”

 

SON DÖNEM BÖBREK YETMEZLİĞİNİN TEK TEDAVİSİ BÖBREK NAKLİ

 

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Serdar Kaçar ise şu bilgileri verdi: “Tuncay Özdemir bize geldiğinde nakil için yapılan tetkiklerde tek böbrekle yaşadığını öğrendi. Çoğu hastamız tetkik sırasında tek böbrekli olduğunu öğreniyor. O nedenle hasta yakınlarına böbreklerini bağışladıklarında tek böbrekle de sağlıklı yaşanılabileceğini vurgulamak istiyorum. Unutulmaması gereken diyaliz, bir tedavi yöntemi değil, hayatı idame ettirme yöntemi. Son dönem böbrek yetmezliğinin tek tedavisi ise böbrek naklidir.”

 

“ÖZGÜR VE SAĞLIKLI BİR HAYATA KAVUŞTU”

 

Nakil olmanın bireyin yaşam kalitesini artırdığını belirten Medical Park Göztepe Kompleksi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Süleyman Tilif de şunları kaydetti: “Tuncay Özdemir çok genç bir hastamız. Kendisine böbreğini bağışlayan kardeşi Alev de çok genç. Artık Tuncay Özdemir de özgürce ve dilediğince yaşamını sürdürebilecektir. Yani sağlıklı insan gibi her çeşit yemeği yiyebilecek, sağlıklı insan kadar su içebilecek, işine geri dönebilecek çalışabilecektir ve tüm bunlara ek olarak ömrü, diyalizli insana göre iki kat artacaktır.”

📆 11 Eylül 2012 Salı 10:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR