MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Flaş, Genel, Toplum » Ataşehir’deki Siteler Atık Pil Konusunda Bilinçleniyor!
Ataşehir’deki Siteler Atık Pil Konusunda Bilinçleniyor!


Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından sitelerde atık pillerin toplanmasına yönelik ilk toplantı TAP Genel Sekreteri Neslihan Bahar ile Teknik ve Eğitim Uzmanı Savaş Arna’nın katılımı ile gerçekleştirildi.  Toplantıda Savaş Arna Ataşehirli site yöneticilerine atık piller hakkında eğitim verdi. Arna, atık pillerin çevreye verdiği zararlara dikkat çekerek şunları söyledi;

 

“Pillerin esas tüketimi evlerimizde olmaktadır. Evimizde ömrünü tamamlamış ve atık haline gelmiş bir pilin çöpe atılması durumunda bu pil diğer evsel atıklarla beraber belediyenin çöp taşıma araçlarına alınacak ve daha sonra atık piller diğer çöplerle beraber çöp toplama alanlarına boşaltılacaktır. Atık pillerin bu çöplerden artık ayrıştırılması şansı son derece zayıftır. Bu türdeki alanlar açık hava sahaları olup, her türlü atmosferik koşullara açıktırlar.

Her ne kadar pillerin dış gövdeleri genelde metalden üretilmiş olmalarına rağmen yağan yağmur, kar ve sıcaklık değişiklikleri zaman içerisinde pilin dış gövdesini delecek ve pillerden dışarıya çeşitli metallerin ve kimyasalların sızmasına sebep olacaktır. Bu sızıntılar yavaş yavaş yer altı katmanlarına inecek, sulama sularına veya nehirlere karışabilecektir. Bunun sonucunda ekinlere, sebze ve meyvelere ve hatta balıklara çeşitli kimyasallar bulaşabilecektir. Neticede bu durum hem çevre kirlenmesine yol açacak ve ağır metallerin insan bünyesine girmesi durumunda da insan sağlığına zarar verilmesi söz konusu olacaktır.

 

Evlerde ömrünü tüketmiş pillerin cihazlardan hemen çıkartılması gerektiğini ifade eden Arna,bu pillerin kutu, poşet, kavanoz gibi saklama ortamlarının içinde toplanması gerektiğini söyledi. Biriktirilen pillerin TAP atık pil toplama kutularına boşaltılması gerekiyor.

Toplantıdan sonra korumalı sitelerde atık pillerin daha verimli toplanması amacıyla atık pil kutuları ve afişler dağıtıldı.

 

 

📆 07 Eylül 2012 Cuma 17:45   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR