MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » CHP’liler Araştırılmasını İstedi: “Sağlıksız Olan Damacana Suları İstanbul’daki Hangi Okul Ve Hastanelere Verildi!”
CHP’liler Araştırılmasını İstedi: “Sağlıksız Olan Damacana Suları İstanbul’daki Hangi Okul Ve Hastanelere Verildi!”


Hazırladığı yazılı önergeyi İstanbul İl Genel Meclisine sunan CHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Yıldırım “Sağlık Bakanlığınca uygunsuzluğu tespit edilen damacana su markalarının İstanbul’daki okul, hastane ve İl Özel İdaresine ait diğer kurumlarda tüketilip tüketilmediğine dair bilgi verilmesi, benzer durumlarla bir daha karşılaşılmaması için okullarımızda, hastanelerimizde her türlü içecek ve gıda denetiminin sıklıkla yapılması, sağlık açısından uygun markaların tüketilmesinin sağlanması için İl Genel Meclisimizin bilgilendirilmesi ve yetkili kişi, kurum ve kuruluşları yerinde inceleme gerçekleştirmeleri için göreve davet ediyoruz” dedi.

 

CHP’liler araştırılmasını istedi: ”Sağlıksız olan damacana suları İstanbul’daki hangi okul ve hastanelere verildi!”

 

İstanbul İl Genel Meclisinin CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri İstanbul’un sosyal, kültürel, sağlık ve eğitim gibi birçok sorunlarını gündeme yazılı ve sözlü önergelerle getirmeye devam ediyor. CHP’liler önergeleri ile ilgili meclis kürsüsünde meclis üyelerine ve İl Özel İdare Bürokratlarına hitap ederek gündeme alınmasını ve çözüm yollarının bulunmasını ve çözüme gidilmesi için İstanbul halkı adına mücadele etmeye devam ediyorlar.

 

Hazırladığı yazılı önerge hakkında bilgi veren CHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Rıza Yıldırım “Sağlık Bakanlığınca uygunsuzluğu tespit edilen damacana su markalarının İstanbul’daki okul, hastane ve İl Özel İdaresine ait diğer kurumlarda tüketilip tüketilmediğine dair bilgi verilmesi, benzer durumlarla bir daha karşılaşılmaması için okullarımızda, hastanelerimizde her türlü içecek ve gıda denetiminin sıklıkla yapılması, sağlık açısından uygun markaların tüketilmesinin sağlanması için İl Genel Meclisimizin bilgilendirilmesi ve yetkili kişi, kurum ve kuruluşları yerinde inceleme gerçekleştirmeleri için göreve davet ediyoruz. Sağlık Bakanlığı tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süredeki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü 114 damacana su satış noktası ile binalarda satılan damacana suların markalarını bulmadı durum Türkiye ve İstanbul için vahim bir durumdur” diyerek konunun acili yetine dikkat çekti, yetkilileri göreve davet etti.

İstanbul İl Genel Meclisi’nin 2012 yılı Ağustos ayı Meclis oturumunda CHP İl Genel Meclis Üyeleri Ali Rıza Yıldırım, İrfan Acar ve Halit Yüksel imzaları ile Meclis Başkanlığı’na verilen ve oy birliği ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine havale edilen yazılı önerge de şunlara değinildi;

KONU: Gıda Denetimleri ve Damacana Sular Hakkında.
“İstanbul da satılan 19 litre damacana suları üzerinde yapılanlaboratuar incelemesi bildiğimiz korkunç gerçekleri ortaya çıkardı. 55 tanınmış firmadan sadece 14 tanesi temiz çıktı. 41 firmanın damacana sularında mikrop var, buna göre İstanbullular okul, hastane, iş yerleri, evlerinde yıllarca mikrobu sular içmişler.Kendi kaynakları yeterli olmayan bazı firmalar ilave kaynak kullanarak kaçak dolum yapabiliyor. Buna göre piyasada satılan damacana suların %75 içilmez durumdadır. Damacanaların  40–50 defa kullanıldıktan sonra imha edilmesi gerekiyor. Fakat firmalar bu damacanaları delinene kadar kullanıyor. Bu nedenle hem bakteriler bırakıyor hem de damacana plastiği ile su arasında kimyasal etkilenme başlıyor. Halkın damacana suyu kullanımı ve tüketimi konusunda sürekli uyarılması gerekiyor;

1. Damacanalar; ‘yetkili bayii’ den alınmalıdır.

2. Damacanalar matlaşmış eskimiş olmamalıdır.

3. Güneşte, yüksek ısılı ve çok düşük ısılı ortamlarda bulunmamalıdır.

4. Tüp gaz ile aynı ortamda taşınmamalıdır.

5. Kapak emniyet bandı, etiket ve gövdesinde bulunması gereken marka isimleri aynı olmalıdır.

6. Üretimi ve son kullanım tarihlerine dikkat edilmelidir.

7. Pompalar sık sık temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

8. Okullar da, hastanelerde ve kalabalık alanlarda tüketilirken mutlaka kâğıt bardak kullanılmalıdır, ince plastik bardaklar kullanılmalıdır.

9. Bunun yanında İstanbul’da pet şişede su tüketimi de oldukça yaygındır. Bu üretimleri ve dolum tesislerini de sürekli denetlenmesi ve toplumumuzun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Konunun Yüce meclisimiz tarafından araştırılmasını saygılarımız ile arz ederiz”

 

Galeri
📆 16 Ağustos 2012 Perşembe 12:43   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR