MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Kanunları Çıkartıp Uygulamamak Engellilere Hizmet Değil Zülümdür!
Kanunları Çıkartıp Uygulamamak Engellilere Hizmet Değil Zülümdür!


Engelsiz hayat dayanışma derneği başkanı ve Ardeşen Engelliler Derneği başkanı Adem Kuyumcu yaptığı açıklamada ; engelsiz ve herkes için erişilebilir mimari çevre konusunda verilen 7 yıllık sürenin 1 yıl daha uzatılması için 1 gecede kanun çıkarmak 7 yıldır sokağa çıkabilme umuduyla bekleyen engellileri hüsrana uğratmıştır.

 

Bu durum mimari engeller nedeniyle evlerinden çıkamayan, ortopedik engellilere, görme engellilere, engelli hale gelmiş yaşlılara, işitme engellilere evde hapis zulmünün devamı demektir. Mimari engeller nedeniyle eğitim alamayan, işe gidemeyen, sağlık hizmeti alamayan engellilere yapılmış bir kötülüktür. 7 yıl boyunca bir şey yapmamış olan belediyeler ve kamu binaları yetkilileri son 1 yılda da bir şey yapmayacaklardır.

 

Bu gelişmelere rağmen yönetim kurulu başkanı olduğum Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği ve Ardeşen Engelliler Derneği olarak ; 8 temmuz 2012 den sonra engelsiz mimari ile ilgili olarak belediyelere davalar  açacağız. Valilik, kaymakamlık,Okul,Hastane,camii gibi resmi binalara da örnek davalar açıp gerekenleri yapmaları için zorlayacağız.

 

Engelsiz ve herkes için erişilebilir mimari konusunda 3 tane yasada hüküm var ve değişen madde sadece 1 yıl uzatmayı içeriyor.

Şehrini kanunun şart koştuğu ölçülerde ve TSE  standartlarıyla doğru olarak ortopedik engelliler, görme engelliler ve işitme engellilerin de rahatça yaşayabileceği şekilde engelsiz hale getirmek isteyen tüm belediye ve kamu kurumları ile birlikte çalışma yapmak istiyoruz.

 

Kanun da kişisel haklarla ilgili maddelerde değişiklik yapılmadığı için anayasanın insanların “yaşam hakkı,eğitim hakkı,sağlık hizmeti alma hakkı” engellenemez maddesine dayanarak davaları açacağız..

Davaları 7 yılı bir şey yapmadan geçiren belediyeleri ve kamu binası yetkililerini gerekenleri yapmalarını zorlamak için açacağız.

 

Türkiye’nin her yerinde duyarlı hukukçulara, avukatlara ihtiyacımız vardır..Barolardan bu konuda komisyon oluşturmalarını temenni ediyoruz diyen Adem Kuyumcu açıklamasını şöyle sürdürdü ;

 

Sayın Başbakanımızın 2006/18 sayılı genelgesi ve 2008 deki Başbakanlık talimatında belirttiği “ sürenin sonunu beklemeden gerekenler yapılmalıdır” vurgusuna AK parti belediyeleri uymamıştır. Aile ve Sosyal Politikalar bakanımızın 21 Haziran 2012 de “ bakanlık olarak sürenin uzatılmasını kesinlikle istemiyoruz” açıklamasına rağmen maalesef süre uzatılmıştır. 7 yıl çok uzun bir süredir ve birkaç belediye dışında hiç birşey yapılmamış boşa geçmiştir.  CHP ve MHP belediyelerinin de bu konuda hiçbir düzenleme yapmaması, mimari engellerin kalkması için yapılması gerekenlere dair görüşmeyi bile kabul etmemeleri onlarında engellileri sadece acıma üzerine kurulu show amaçlı kullandıklarını da bir kez daha göstermiştir.

 

Son yapılan değişikliğe göre  2004 ve 2005 yılında çıkarılan 5216 ve 5393 sayılı belediyeler kanunu ile 5378 sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanununlar da engelsiz ve herkes için erişilebilir mimari çevreye ulaşım konusunda 7 yıllık süre verilmiştir.Süre Temmuz 2012 de bitiyorken bitimine 3 gün kala 28 Haziran 2012 de görüşülmekte olan torba yasa içinde 302 Sıra Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin çerçeve 32 nci maddesinde Ak Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir tarafından verilen teklifle söz konusu 7 yıllık süre 1 yıl daha uzatılmıştır.

 

Gerekçe ise “ kamu binalarının ve yaya yolları ve kamuya açık yerlerin engelsiz hale getirilmemesi” olarak gösterilmiştir.

Yapılan değişiklikte ek olarak verilen 1 yıl içinde yapılması gerekenlerin büyük kısmını tamamlayanlara ek 2 yıl daha süre verilmesine imkanı tanınmıştır.Yapmayan kurum ve yetkililere her bir vaka için 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezaları verileceği vurgulanmıştır.

 

📆 30 Haziran 2012 Cumartesi 14:19   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR