MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Spor » Barcelona seçmeleri Kartal’da başladı!
Barcelona seçmeleri Kartal’da başladı!


Barcelona’nın Alt Yapı Etkinliği Olan Fcbescola Camp Avea İstanbul’da Başladı

Geleceğin Messi’leri görücüye çıkıyor!

Barcelona alt yapısına yetenekli futbolcular kazandırmak için düzenlen FCBEscola Camp Avea’nın Van ve İzmir ayaklarından sonra 3. durağı olan İstanbul seçmeleri Kartalspor Altyapı Tesisleri’nde başladı. 3 gün sürecek olan etkinlikle, 9-14 yaş grubundaki gençler, geleceğin Messi’leri olmak için görücüye çıkacak.


Dünyanın en başarılı futbol takımlarından birisi olan FC Barcelona’nın alt yapı etkinliğini FCBEscola Camp Avea adıyla Türkiye’ye kazandıran Avea’nın Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, seçmelerde geleceğin yıldızlarını seçtiklerini belirterek, “Geçen sene 18 olan futbolcu sayısını bu yıl 240 olarak belirledik. Daha genç ve daha geniş bir katılım ile elemeleri yapıyoruz. Sadece seçilen ya da elenen çocuklar olarak bakmamak lazım. Seçmelere katılan çocuklarımız diş ve kalp taraması gibi sağlık hizmetlerinden de yararlanıyorlar” dedi.
Kamplara katılan beden eğitimi öğretmenlerinin de Barcelona alt yapısına eğitmen olarak yetiştirileceklerine değinen Şahin, “İstanbul ayağının tamamlanmasından sonra 120 kişilik birinci grup seçilmiş olacak. Seçilen 1. gruptaki 120 çocuğumuzla 9-13 Temmuz tarihleri arasında Riva’da kamp faaliyetimiz olacak. Daha sonra belirlenecek 3 şehirde daha kamp çalışmalarımız olacak ve onlarla da 12-16 Kasım tarihleri arasında kama gideceğiz’ şeklinde konuştu.
Temmuz ve Kasım Kamplarında tamamen Barcelonalı eğitmenlerin görev alacağını belirten Şahin, “Bu kamplarda ayrıca, dünyada ilk kez Türkiye’de yapılacak olan kaleci eğitimi olacak. Bu kamplarda Messi’yi kimler seçip, yetiştirdiyse, o hocalar Türkiye’ye gelecek. Bu etkinlikte akademik seviyesi çok yüksek bir seçme gerçekleştiriliyor. Türkiye Okul Sporları Federasyonu’ndan akademisyenlerimiz var” diye konuştu.
Türkiye Okul Sporları Federasyonu (TOSF) Projeler Genel Direktörü Erkut Tutkun ise,
Bu projede spor geçmişi olan 6 tane seçici antrenörün görev yaptığını, psikolojik, sağlık ve saha içi testlerinin uyguladığı bir yetenek seçim kriterlerinin olduğunu söyledi. Buradaki kriterlerin sadece Barcelona’ya uyumlu, Türk çocuklarının normlarına uyumlu, ve sağlık ayağı ile desteklenmiş bir proje ile 100 tane kriterden oluşmuş bir yetenek seçimi olduğunu belirten Tutkun, “Hocalarımız sahada çocukları seçiyor. Kriterlerde tek başına gol atmak ya da golü kurtarmanın hiçbir anlamı yok. Biz bir maç boyunca bütün çocukların dinlenmesine, koşmasına, yardımlaşmasına kısacası bir sporcu gibi davranmasına bakıyoruz” açıklamasında bulundu.
Türkiye Okul Sporları Federasyonu (TOSF) olarak 44 bin okul ve 17 milyon öğrenciye sahip olduklarını belirten Tutkun, “Bu etkinlikle bin 300 sporcuya ulaştık. Her sene genişleyerek, ulaştığımız çocuk sayısını arttırmak istiyoruz” dedi.
Bu arada Barcelona’nın Türkiye’de yaptığı ilk etkinlik olan FCBEscola Camp’da 5 FC Barcelona antrenörü iki kamp döneminde 24 Türk hocanın eğitimini de gerçekleştirecek. Ayrıca, FCBEscola Camp’larında ilk kez bir kaleci antrenörü de geleceğin kalecilerinin yetiştirilmesine katkı sağlayacak.
Öte yandan Barcelona takımının mevcut kadrosunun yüzde 50’si FCBEscola Camp projeleriyle seçildi. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen yetenek seçmelerinde, 9-14 yaş gruplarındaki çocuklar kendi yaş gruplarındaki akranları ile karşılaşıyorlar.

İSTANBUL (İHA)

Galeri
📆 18 Haziran 2012 Pazartesi 18:30   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR