MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Toplum » Kadıköy Tiyatrom’dan ”Hapşırık”

Kadıköy Tiyatrom’dan ”Hapşırık”Anton Çehov Rus edebiyatının en önde gelen oyun ve öykü yazarlarından bir tanesidir. Asıl mesleği hekimlik olan yazar yazdığı oyunlar da ve öykülerin de mesleğinin izleri görülür. Çarlık Rusya’sını anlatışın da bir doktorun hastalığı teşhis edişine benzetir. O dönemini irdeleyen kısa oyunların da ortaya koymuş olduğu konular bunu açıkça gösterir.

Kadıköy Tiyatrom olarak da bu sezon büyük ozan Anton Çehov’un kısa oyunlarını sahneye taşıdık. Anton Çehov her bir oyununda oyuncuları ve seyirciyi kendi dönemiyle yüzleştirmeyi başarır. Ya da yüzyıl önce yaşananların aynen, ülke gözetmek sizin devam etmesi de yazarın insan doğasına dönük tespitlerinin ne kadar da doğru olduğunu ortaya koyar. Hapşırık adıyla oynadığımız, Mürebbiye, Cerrah, Baştan Çıkarma, Boğulan Adam, Oyunculuk Sınavı, Biçare Kadın ve Uzlaşma bölümlerinden oluşan bu sekiz kısa oyunda sizi Çehov’un hayatın için den sunduğu karakterler ve öyküler beklemektedir. Mürebbiye de  saf ve temiz duygulara sahip bir öğretmenin hayatın da hiçbir olumsuz davranışa itiraz etmemesi ve yanın da çalıştığı hanımının öğretmenin bu yönünü tersine çevirme girişimlerini ve yanlış anlaşılmaları göreceksiniz. Cerrah da kendine diş doktoru diyen Zangoç’un doktor olmak gibi bir hevesiyle karşılaşacak. Ve bundan habersiz diş ağrısından kıvranan pederin nasıl kurban olduğunu izleyeceksiniz. Baştan Çıkarma da Kendini tüm Rusya’nın en çapkın erkeği olduğunu söylen ve bu konu da çevresindekilere de ders verdiği konusun da ifadeler de bulunan ve özellikle evli kadınları baştan çıkarmayı seven Piyort’la karşılaşacaksınız. Hapşırık da  aldığı bir tiyatro biletiyle başlayan ve burnun azizliğine uğrayan Çardiyakoy’un Bakanlıklardan sorumlu General Brislav’va kendisini ispat etmek için bir koşuşturma için de olduğuna ve amacının bir üst göreve gele bilmek için ortaya koymuş olduğu çabalara tanıklık edeceksiniz. Hayatınız da Para kazanmak için yüzme bilmeden kendini denize atan ve bu işten para kazanan biriyle karşılaştınız mı?

Boğulan Adam da karşılaşacaksınız. Yazarımız can sıkıntısını atmak için çıktığı gezinti de karşısına çıkan böyle bir adamın garip isteğine karşılaşır. Adam yazara boğulmak üzere olan bir kişi görüp görmek istemediğini sorar ve oyun devam eder. Bir çok insanın oyuncu olmak gibi bir isteği olmuştur. Ama onun gibisi olmamıştır. Oyunculuk Sınavında  otuz dokuz derece ateşler için deki bir oyuncu adayının Odessa’dan kalkıp Moskova’ya gelmesini ve jürinin karşısın da oynamak isteği ile karşılaşacaksınız. Ve Biçare Kadın. Kocası Hasta olan Biçare Kadın alacaklı olduğu bankanın kapısını çalar. Fakat burnundan soluyan bir müdür onu beklemektedir. Üstüne üstlük müdürümüz ayağından sakatlanmış o haftaya hiç de iyi başlamamıştır. Tabii bir de bu duruma Bıçkın Kadın eklenince işler tamamen ters gider. Ve daha fazlasını oyun da göreceksiniz. Hiçbir baba oğluna böyle bir doğum günü hediyesi verir mi demeyin. Uzlaşma da öyle bir hediyeyle karşılaşacaksınız ki siz de şaşıracaksınız. Bu hediye ile ilgili Anton’un ilginç sorularına birlikte yanıt arayacaksınız.

Anton Çehov’un yazdığı, Yönetmenliğini Enver Yılmaz’ın yaptığı, Işığını Süreyya Karaduman’nın yaptığı,  Müziklerini İsmail Çalışkan’ın bestelediği, Oyunculukları Burcu Demirkollu, Hüseyin Bozkurt, Murat Kızılkaya, Esin Sümer, Meriç Dedeoğlu, Mehmet Yanardağ, Özgül Soydaş, Osman Çalışkan ve Pınar Tatlıcan’ın paylaştığı Hapşırık adlı oyun 24 Kasım Salı saat 20 30 da Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezin de izlenebilir. Ayrıca Kadıköy Tiyatrom Ekibinin çalışmalarıyla ilgili bilgililere www.kadikoytiyatrom.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.

📆 26 Aralık 2009 Cumartesi 09:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR