MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Taraftarlar, Zıpladıkça Elektrik Üretecek!
Taraftarlar, Zıpladıkça Elektrik Üretecek!


İlk ve orta öğretim okulları arası bilim ve proje yarışmasına katılan öğrenci ilginç bir projeye imza attı. Fizik derslerinde öğrendiklerini değerlendiren küçük mucit, stadyumlarda taraftarların zıplamasından elektrik üretecek sistem geliştirdi.

Güngören Belediyesi Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Ligi kapsamında gerçekleştirilen Bilim ve Proje yarışmasında ilginç icatlar dikkat çekti. Yarışmaya katılan, Ergün Öner Mehmet Öner Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Mehmet Ali Akbulut’un Piezo stad çalışması jüriden tam not aldı. Akbulut, fizik dersinde Piezo maddelerinin iki tarafına basınç uygulanınca kutuplaşma sonucu elektrik enerjisi ortaya çıktığını öğrendi. Bu fizik kuralını projelendiren öğrenci, stadyumu dolduran binlerce seyircinin takımlarını desteklemek için zıpladığı sırada elektrik üretilebilen sistem geliştirdi.

Proje için aylarca çalıştığını dile getiren Mehmet Ali Akbulut, “Seyircilerin ayaklarını bastığı yerlere piezo stad uygulaması yapacağız. Elde edilen elektrik ile de elektronik bilbordlarda ve hatta stadın aydınlatılmasında da kullanılabilir. Böylece elektrikte büyük tasarruf sağlanabilir” diye konuştu.

TOP ÇİZGİYİ GEÇTİ TARTIŞMASINA SON

Proje yarışması kapsamında öğrencilerin geliştirdiği projelerden biri de Akıllı Kale projesi. Ufuklar İlköğretim Okulu 6. Sınıf öğrencisi Saltuk Buğra Karacan, maçlarda yaşanan hakem tartışmalarını bitirecek bir çalışma ortaya koymuş. Topun kale çizgisini geçip geçmediği tartışmalarını futbol literatüründen çıkartacak olan çalışma için, bir sensör, bir de çip yeterli. Çipi topun içine sensörleri de kale direklerine yerleştiren 12 yaşındaki Karacan, yaptığı çalışmayla jürinin beğenisini kazandı.

Öte yandan, bilim proje yarışmasında trafiğe çözüm getirecek üst yol ve hızır acil çalışmaları, güneş panelli panjurlar gibi onlarca çalışma jüri tarafından ödüle layık görüldü. Birincilere Dizüstü bilgisayar ile ödüllendirilirken, ikinci ve üçüncülere ise fotoğraf makinesi hediye edildi. CİHAN HABER AJANSI

📆 17 Mayıs 2012 Perşembe 13:37   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Taraftarlar, Zıpladıkça Elektrik Üretecek!” için bir cevap

  1. UFUKLAR_KOLEJİ dedi ki:

    Tebrik ediyorum sevigili arkadaşım saltuk… 6-a seninle gurur duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR