MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Kurtulmuş : 28 Şubat’ta Kim ne yaptıysa hesabını vermelidir

Kurtulmuş : 28 Şubat’ta Kim ne yaptıysa hesabını vermelidirHAS Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, partisinin il başkanları toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında, 28 Şubat süreciyle ilgili, 12 Ocak 2012’de suç duyurusunda bulunduklarını anımsatarak, bu başvurunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı derinleştirdiğini ifade etti.

”28 Şubat’ın sadece bir ayağı ile uğraşmak, 28 Şubat’ın ruhunu beslemektir. Kim ne yaptıysa hesabını vermelidir”

Söz konusu başvuruyu, karanlık sayfaların açılması için yaptıklarını belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

 

”Biz meselenin sadece Çevik Bir Paşa ya da birkaç tane paşayla kısıtlı kalmaması kanaatindeyiz. 28 Şubat çok derin, çok kapsamlı bir müdahaledir. Evet 28 Şubat’ta asker topunu tüfeğini çıkarmıştır ama sonuçta 28 Şubat’ta özellikle siyasi sonuç parlamento içerisinde resmi generaller vasıtasıyla değil, sivil generaller vasıtasıyla alınmıştır. 28 Şubat’ın asker kanadı, fişlemeleri, askeri bürokrasinin yaptığı müdahaleler tabii ki gün yüzüne çıkarılacaktır, ama bunun siyaset ve medya ayağının da mutlaka ortaya çıkarılması lazım.

 

Savaş başlıkları atan gazetelerin genel yayın müdürlerinin, basın mensuplarının, bütün olanları arkadan elini ovuşturarak seyreden tekelci sermayenin, öğrencileri üniversitelerde ikna odalarında işkencehanelerden geçiren üniversite yöneticilerinin de hesap vermesi şarttır.”

28 Şubat soruşturmasının bu anlamda bir adım olması gerektiğine dikkati çeken Kurtulmuş, Meclis’e de konunun aydınlatılması için büyük görev düştüğünü bildirdi.

”Siyaset, ’27 Nisan muhtıra değildir’ derse, kendi önünü kapatır”

27 Nisan muhtırasının da en az 28 Şubat kadar siyasete müdahale girişimi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ”Bir daha Balyoz olmaması, bir daha Ergenokon vari işlerin olmaması, bütün karanlık noktaların aydınlatılması için 27 Nisan’ın da üzerine gidilmelidir. ’27 Nisan muhtıra değildir’ gibi yaklaşımları asla doğru bulmuyoruz. Siyaset ’27 Nisan muhtıra değildir’ derse, siyaset kendi önünü kapatır, onun için bu muhtıranın da üzerine gidilmesi lazım.

 

27 nisan da 28 Şubat kadar etkili bir muhtıraydı. Ancak iktidarın sayısal çoğunluğu ve meclisteki gücü yüksek olduğundan 27 Mayıs’ı yapanlar amacına ulaşamadı, eğer güçleri yetseydi hükümeti devirecekti.” dedi.

Yeni Anayasa çalışmaları hakkında da görüş bildiren Kurtulmuş, ”İklimi bozuk olan parlamentodur, parlamentoda milletin iklimine uymak zorundadır. Tanzimat’tan bu yana bu millet ilk defa kendi lehine bir anayasayı yapma imkanı bulmuştur, bu imkan asla heba edilmemelidir” açıklamasını yaptı.

“Çevik Bir Paşa’nın bu kadar yavuz hırsız olacağı aklımın ucundan geçmezdi”

 

28 Şubat soruşturmasında tutuklanan emekli orgeneral Çevik Bir’in de savunmalarıyla mahkeme ile dalga geçtiğini ifade eden Kurtulmuş, “ Maalesef şunu da söyleyeyim, Çevik Bir Paşa’nın bu kadar yavuz hırsız olacağı da aklımın ucundan geçmezdi. Adam aynen şunu söylüyor; ‘Sayın Başbakan, rahmetli Erbakan bana emir verdi, bende kendisini yıkmak için bir takım operasyonlar yaptım’ gülüyoruz ama arkasında da bir hakikat var. 12 Eylül’ün getirdiği anayasa 30 yıldır bu memlekette devam ediyor ve bu savunmayı yapmalarını sağlıyor. Parlamento yeni Anayasa yaparak bu sistemi kökten değiştirmelidir ki bu senaryolar bir daha tekrarlanmasın.”
“Acilen tüketim ekonomisinden, üretim ekonomisine geçilmelidir”

 

Kurtulmuş, basın açıklamasında ekonomi ile ilgili de görüş belirtti. “Borçlanmanın yüksek olduğu  bir ülkede ekonomik büyümeden söz edilemez. Cari açık oldukça yüksek seviyelere geldi. 18 yaşın üzerindeki her vatandaş ayda yaklaşık 1.200 tl borçlanıyor. Türkiye kendi mallarını üretmiyor, dışardan aldığı malları burada satıyor. Benim vatandaşım tüketen değil üreten olmalı. Acilen tüketim ekonomisinden, üreten bir ekonomiye geçmeliyiz.l”

 

“Çocuklarımız diplomalı cahil olmasınlar”

 

Eğitim sisteminde gördüğü zaafiyeti dile getiren Kurtulmuş, YGS sınavlarında sıfır soru cevaplayan öğrenci sayısındaki artışa bağlı olarak eğitim sisteminde köklü bir reforma gidilmesi gerektiğini ifade etti. Kurtulmuş, “50 binden fazla kişi bu sınavda sıfır çekti. Bir başka önemli olan ise bu sınava 1 milyon 895 bin kişi girmiş ancak ortalamasını aldığınızda öğrenciler 10 sorudan yalnızca 1 tanesine doğru cevap verebilmiş. Eğitimde ciddi bir reforma gidilmeden hangi yasayı değiştirirseniz değiştirin diplomalı cahiller yetiştirmekten öteye gidemezsiniz. Bizler fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek zorundayız.”

 

📆 30 Nisan 2012 Pazartesi 12:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR