MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » TÖF, Elektrikte Tüketiciye Yüklenen Haksız Yük 3 Katına Çıktı!

TÖF, Elektrikte Tüketiciye Yüklenen Haksız Yük 3 Katına Çıktı!Tüketici örgütleri federasyonu yaptığı açıklamada; “31.03.2012 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 13.maddesi dayanak yapılarak, 01.04.2012 tarihinden geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 8,1 oranında zam yapıldığı açıklanmıştı.”Yapılan zammın konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 9,26 oranında yansıyacağı da ayrıca belirtilmiştir.

Zam kararının uygulanmaya başlamasıyla birlikte zammın nasıl bir zulme dönüştüğü yeni faturaların tüketiciye gönderilmesiyle ortaya çıkmaya başlamıştır.

İlk gelen faturaları incelediğimizde Mart/2012 dönemine ait faturadaki elektrik tüketiminin birim fiyatı 0,161053 TL (kw/s) iken, zammın yürürlüğe girdiği Nisan/2012 dönemine ait bir faturada 0,198182 TL (kw/s) fiyat yansıtılmış olup, bu tutarın önceki fiyata göre oransal farkının yüzde 23 olduğu ortaya çıkmıştır.

Kamuoyuna açıklanan zam oranının neredeyse 3 katı olarak faturalara yansıtılması en hafif deyimiyle tüketiciye yönelik insafsızlıktır.

Yine ortaya çıkan bir başka haksız ve hukuksuz uygulama ise, sayaçların önemli bir bölümünün okunmasının zammın yürürlüğe girmesinden en az 15-20 gün sonra yapılması nedeniyle çıkarılan faturalardır. 16 Mart 2012 tarihinde okunan bir sayaç, bir sonra 16.04.2012 tarihinde okunması sonucu, 16-31 Mart döneminde yapılan elektrik tüketimi zamlı tarifeden hesaplandığından tüketici bir kez daha zarar uğratılmıştır.

Bu haksız ve hukuksuz uygulamaları gerçekleştirerek GİZLİ ZAM uygulayan elektrik dağıtım şirketleri bu cesareti nereden almaktadır. Kayıp/kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli gibi haksız uygulamaların, hakem heyetleri ve  mahkeme kararlarıyla son verilmesine rağmen bu tutarları almaya devam ettikleri gibi, yapılan ZAMMIN yanında keyfiyete dayalı faturanın 3 katı GİZLİ ZAM uygulanması ile sayacın geç okunmasından kaynaklı ortaya çıkan haksız uygulamalar elektrik dağıtım şirketlerinin haksız kazanç sağlamalarına olanak sağlayarak, tüketicileri mağdur etmektedir. Bu haksız uygulamalara karşı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) yetkililerinin sorumlu davranmaya niyetleri olmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu haksızlıklara DUR denilmelidir.

Haksız alınan/uygulanan tutarlar tüketicilere iade edilmelidir.

Tüketicilerimizi haklarına sahip çıkmaya ve elektrik faturalarını inceleyerek faturalara yansıtılan  GİZLİ ZAM ve diğer haksız tutarlara karşı hak aramaya çağırıyoruz!

Unutmayalım ki tüketiciler olarak bizler hak aramazsak mağdur  ediliriz!dedi.

📆 19 Nisan 2012 Perşembe 11:31   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR