MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Türkiye’nin en hızlı milli tank taşıyıcı araçları !
Türkiye’nin en hızlı milli tank taşıyıcı araçları !


Türkiye’nin en hızlı milli tank taşıyıcı araçları  Hema tarafından savunma sanayi müsteşarlığına teslim edildi.

Toplam değeri, 25 Milyon dolar olan TTAR projesi Hema Endüstri A.Ş.’nin Çerkezköy tesislerinde en son teknolojiler kullanarak üretildi. Bu güne kadar yapılan en hızlı Milli Tank Taşıyıcı olan araçlar 70 ton taşıma kapasitesine sahiptir.  Araçlar Hema,  Çerkezköy tesislerinde yapılan törenle SSM’e teslim edilmiştir.

T.C  Milli Savunma   Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ihale edilerek  Hattat Holding’in taahhüdü ile 2009 yılı sonunda Savunma Sanayii Müsteşarlığında düzenlenen bir imza töreni ile yapımına başlanılan Tank Taşıyıcı Araç ve Römorkları 13 Nisan 2012’de Hattat Holding Hema Endüstri A.Ş. Çerkezköy Tesislerinde yapılan törenle teslim edildi.

 

Törende konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. Murad Bayar, yaptığı konuşmada;” Hema, Milli Tank Taşıyıcı projesini üretip teslimatını yapmıştır. Hema bu projede başarılı olmuştur, çünkü biz SSM olarak zor bir müşteriyiz. SSM’e ürün beğendirmek zordur. Bizde askerlerimizin kullanımına en iyi araç gereçleri sunmaya çalışıyoruz ve elimizden geldiği kadar da bu ürünleri yerlileştirmek istiyoruz.   Milli tank projesinin Power Pack (Güç Üniteleri) için Hema’nında tekliflerini bekliyoruz,” dedi .

Hema Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim Hattat yaptığı konuşmada, “Günümüzde savunma sanayii gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, dünya üzerinde ve özellikle de bölgelerinde önemli bir güç haline gelmektedir. Savunma sanayisinin gelişmesi ise savunma projelerinin mümkün olduğu ölçüde yurtiçi firmalar tarafından gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda yurtiçi katma değerin, olabilecek en yüksek değerlere ulaştırılması sonucunda sağlanabilecektir. Teslim töreni için toplandığımız bu proje, Türk savunma sanayii ne önemli katkı sağlayacak yurtiçi geliştirme projelerinden bir tanesidir. Daha önce birkaç kez hazır alım metodu ile tedarik edilmesine çalışıldığı halde başarılamayan ancak; Yurt İçi Geliştirme modeli ile Müsteşarlığımız tarafından yapılan titiz çalışmalar neticesinde, bugün Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mızın bütün teknik ve taktik talepleri karşılayan HEMA Tank Taşıyıcı’lar, bugün Silahlı Kuvvetlerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Milli Tank Taşıyıcı projesini başarı ile üreterek teslimatını yaptık. Bundan sonraki hedefimiz savunma sanayimizin ihtiyacı olan diğer ürünlerine de, Çerkezköy tesislerimizin son teknoloji ve üretim kabiliyetine haiz olan makinalarını kullanarak, kaliteli ürünleri üreterek savunma sanayii müşteşarlığının beğenisine sunmaktır. Önümüzdeki hedefimiz milli tank projesinin Güç Ünitelerini (Power Pack) Hema’nın Çerkezköy tesislerinde üretip SSM’e teslim etmektir ve bunu Çerkezköy tesislerimizdeki 5000 çalışan, 40 yıllık sanayi tecrübemiz ile gerçekleştireceğimize inanıyoruz,” dedi.

1,5 yıl üretimi devam eden araçlar, T.C. Savunma Bakanlığı , Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kara Dairesi Başkanlıklarınca 6 ay süre ile teste tabi tutuldu. Testlerden başarı ile çıkan araçlar Savunma Sanayi Müsteşarı Sn. Murad Bayar’ın katılımı ile gerçekleşen törende teslim edildiler.

480 beygir gücüne sahip olan araçlar 70 ton taşıma kapasitesindedir. Aracın yüklü ağırlığı 115 tondur. TTAR projesi ile hayata geçirilen bu Tank Taşıyıcı araçlar bu zamana kadar yapılmış en hızlı tank taşıyıcı araçlardır.

Araçların başka bir özelliği ise özel transmisyonu sayesinde  %30  tırmanma kabiliyetine sahip olmasıdır. Hızının yanında yükü ile beraber Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna yakıt takviyesi yapmadan gidebilecek kabiliyettedir.

 

Galeri
📆 14 Nisan 2012 Cumartesi 10:06   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Türkiye’nin en hızlı milli tank taşıyıcı araçları !” için bir cevap

  1. Berkan dedi ki:

    iyi herşey güzel de, çekicinin kupası neden scania marka? kupa komple ithal. bmc ve otokar a dan z ye motor dahil kupa üretip satabilirken ne bu şimdi yerli sanayi mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR