MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » İSTEK Semiha Şakir Okulları IB Dünya Okulu Statüsü kazandı!
İSTEK Semiha Şakir Okulları IB Dünya Okulu Statüsü kazandı!


İSTEK Semiha Şakir Okulları bünyesinde bulunan Barış Anaokulu ve İlköğretim Okulu, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu-IBO’nun İlk Yıllar Programı’nı uygulama onayı alarak, uluslararası eğitim kalitesini tescilledi.

İSTEK Barış Anaokulu ve İlköğretim Okulu, “Öğrenmeyi öğrenme” temeline dayalı bir program olan IB PYP’yi, Türkiye’de uygulamak için yetkilendirilen 9 okul arasına girdi.

İSTEK Semiha Şakir Okulları bünyesinde bulunan Barış Anaokulu ve İlköğretim Okulu, Mayıs 2008’de aday okul statüsüyle IB PYP’yi uygulamaya başladı. Bu 4 yıllık süreç boyunca okuldaki tüm uygulamaları felsefe, organizasyon ve müfredat başlıkları altında toplanmış olan standartlara uygun hale getirmeye çalışan Barış Anaokulu ve İlköğretim Okulu, IBO yetkililerinin yaptığı ziyaret sonucunda, 7 Şubat 2012’de PYP uygulamak için yetkilendirildi. Bu yetki, Okullarımızın gösterdiği gelişimin IBO tarafından onaylanmış olduğu ve öngörülen standartların okulumuzda yerine getirilmiş olduğu anlamını taşıyor.

Türkiye’de IB PYP’yi uygulamak için yetkilendirilen, Milli Eğitim Müfredatı uygulayan 6 Türk okulu, 3 uluslararası okul bulunuyor. İSTEK Barış Anaokulu ve İlköğretim Okulu da bu okullar arasında yer alıyor.

IB PYP ile öğrenciler “hayat boyu öğrenen” bireyler olma yolunda ilerlerken, programı uygulayan öğretmenler ise yıl boyunca çeşitli konularda hizmet içi eğitimler alarak kendilerini geliştiriyor.

IBO Nedir?

IBO (Uluslararası Bakalorya Organizasyonu) kültürlerarası anlayış ve saygı yoluyla daha iyi, daha barışçıl bir dünya yaratılmasına yardımcı olan, sorgulayan, bilgili ve duyarlı genç insanların gelişimini hedefleyen; uluslararası eğitimi esas alarak, öğrencinin gelişimini çok yönlü değerlendiren ve potansiyelini en iyi şekilde kullanmasına fırsat veren programlar geliştirir.

 

IBO tarafından geliştirilen programlardan biri olan; PYP (İlk Yıllar Programı), 3-12 yaş grubundaki öğrencilerin akademik, sosyal, fiziksel, duygusal ve kültürel açılardan gelişmesini amaçlamaktadır. PYP, öğrencilerin neler öğrenmeleri gerektiği, eğitim yöntemleri ve değerlendirme stratejileri hakkında yol gösteren uluslararası bir müfredat modelini temel alan bir eğitim ve öğretim yaklaşımıdır.

 

IBO programlarını uygulamak için okulların felsefe, organizasyon ve müfredat başlıkları altında toplanmış olan standartları gerçekleştirmiş olmaları gerekir.

📆 08 Mart 2012 Perşembe 10:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR