MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » TÜKODER, ‘‘GDO’lu ürünler yeterince test edilmemiştir’’
TÜKODER, ‘‘GDO’lu ürünler yeterince test edilmemiştir’’


TÜKODER  (Tüketiciyi Koruma Derneği) Genel Merkez Yönetim Kurulu yeni yönetmelikle hayvan yemi olarak kullanılmasına izin verilen GDO’lu mısırlar hakkında şu açıklamada bulundu:

‘‘Biyogüvenlik Kurulu, 13 GDO’lu mısır çeşidinin hayvan yemi olarak ithal edilmesine onay vermiştir.

Bu durum insan hayatının, hayvansal ve bitkisel çeşitliliğin hiçe sayılmasıdır. Zira ;

1. GDO’lu gıdalar yeterince test edilmemiş ve olası yan etkileri ile insan sağlığında yol açabileceği olumsuzluklarla ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır.

2. Kısmi olarak yapılan çalışmalarda ise insan yaşamına olumsuz etkileri olduğu belirlenmiştir. Örneğin Alerjik vakalar, Antibiyotiklere oluşan dirençler vb. gibi

3. GDO’lu ürünlerde ciddi bir verim artışı söz konusu olmadığı halde bu ürünlere neden gereksinim duyulduğu açıklanamamaktadır.

4. Yerli çeşitliliğin yok olması şimdiden yabancı tekellere bağımlılık yaratmakta ve ileriki günlerde bu bağımlılığın çok daha fazla artmasının kaçınılmaz olduğu gözlemlenmektedir.

5. Yerli çeşitlilik yok olurken öz kaynaklar bir anlamda israf edilmektedir.

6.GDO’lu ürünlerin daha besleyici ve insan hayvan yaşamı için daha yararlı olduğu söylenememektedir.

GDO’lu ürünlerin diğer ürünlerden daha ekonomik olduğu, daha yararlı olduğu veya beslenme alışkanlıklarına daha uyumlu olduğu söylenemezken AKP Hükümetinin direktifleri doğrultusunda Biyogüvenlik kurulunun aldığı bu karar uluslararası tekellerin piyonluğunu, denekliğini ve maşalığını üstlenmekten başka birşey değildir.

GDO tüketiminin risksiz olduğu kanıtlanmadan, çıkarılan yönetmeliklerle GDO tüketimi meşru hale getirilmeye başlanmış, ilaçlar piyasaya sürülmeden önce yıllarca testlerden geçirilirken ve olası yan etkileri prospektüsünde belirtilirken GDO’lu ürünlerin özellikleri hakkında tüketiciler bilgilendirilmeden  bu ürünler direkt olarak tüketime sunulmaktadır.

Çıkarılan yeni yönetmelikle hayvan yemi olarak GDO’lu mısırlara izin verilmiştir. Ancak yapılan araştırmalarda GDO’nun hayvanların dokusuna geçtiği kanıtlanmış ve hayvanların kanında, karaciğerinde, böbreğinde ve dalağında GDO’lu  DNA’lar tespit edilmiştir. Bir başka araştırmada ise, ineklerin sütlerinde, kan ve dışkıları ile on iki parmak bağırsaklarında GDO’lu DNA’lar bulunmuştur. Dolayısıyla bu hayvanların etini, sütünü, yumurtasını yiyen insanlar da GDO tüketmiş olacaktır.

Biyogüvenlik Kurulunun güvenliği sağlayıcı araştırmalar sonucunda GDO tüketimine izin vermesi gerekirken, aksine son derece güvensiz bir şekilde GDO’lu gıda tüketiminin önünü açmıştır. Kurulun ismi BİYOGÜVENLİK Kurulu olup, kurulma amacı özellikle gıdaların sağlıklı ve kaliteli bir şekilde tüketime sunulmasını sağlamak ve denetlemektir.

TÜKODER olarak Biyogüvenlik Kurulu’nu görevini yapmaya çağırıyor, tüketicilerimizin sağlıklarıyla oynamalarına izin vermeyeceğimizi özellikle açıklamak istiyoruz.

 

Değerli tüketicilerimiz, şimdiki ve gelecek nesillerimiz için çok önemli bir görev olduğunun bilinciyle herkesi GDO. lu ürünlerin ülkemize sokulmasına ve satılmasına karşı çıkmaya, bu konuda örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.’’

 

 

📆 04 Ocak 2012 Çarşamba 12:05   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR