MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Eğitim, Ekonomi, Flaş, Genel, Toplum » Somalili öğrenciler ‘hayalleri için’ Türkiye’de
Somalili öğrenciler ‘hayalleri için’ Türkiye’de


Kimse Yok mu Derneği tarafından gerçekleştirilen kampanya kapsamında Somali’den 309 öğrenci, Türkiye’nin çeşitli illerinde farklı lise ve üniversitelerde eğitimleri için Türkiye’ye getirdi.

Atlasjet Havayolları’na ait özel bir uçakla gece saat 01.45 sıralarında Mogadişu’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Somalili öğrenciler Türkiye’ye gelmekten çok mutlu olduklarını belirterek, “Türkiye’de hem eğitim alacağız hem de Türk insanını tanıyacağız. Burada eğitim aldıktan sonra ülkemize yardım etmek istiyoruz. Onun için burada eğitim alıp iyi bir meslek sahibi olup hem aileme hem de ülkeme faydalı olacağız” dedi.

Türkiye’ye gelen 309 Somalili öğrencinin eğitimi için İstanbul’a gelen Somali Fahri Konsolosu Sermet Çetin ise bir hafta içinde üniversite bazında yaklaşık 250 öğrencinin de Türkiye’ye geleceğini ifade ederek, “Kimse yok mu derneğinin öğrenci yetiştirme programı kapsamında başarılı öğrenciler Somali, İngilizce ve Arapça dillerinden iki sınavdan geçti. Sınavı kazanan öğrenciler buraya gelmeye hak kazandı. Bundan sonraki organizasyonda Somali’deki bütün başarılı öğrencileri toplamaya çalışacağız.

Belirlenen öğrenciler eğitim ve öğretim hayatına Türkiye’de devam edecekler. Çocukları okutmaya gönüllü Türk vatandaşları maddi desteği ile bu çocuklar eğitimleri Türkiye’de tamamlanacak. Biz Somali’ye sadece gıda yardımıyla değil, bütün Somali’yi tekrar kalkındırma ve bir daha bu hale düşmemesi için bu yardımları yapıyoruz. Olay sadece gıda yardımı değildir. Çok kapsamlı bir yardımdır” diye konuştu.

Kimse Yok Mu Derneği Halkla İlişkiler Koordinatörü Mevlüt Özkişi de dernek olarak Somali’de kalıcı yatırımlarla alakalı olarak hastane ve okul çalışmalarının olduğunu ifade ederek, “Kalıcı yatırımlarla alakalı orada hastane ve okul çalışmalarımız vardı. Bunlardan en önemlisi de başbakanımızın da işaret ettiği Somali’de üniversite ve lise öğrencileri Türkiye’de okutmak ve Somali ile Türkiye ile arasında dostluk köprüsü kurma adına buraya getirdik. Orada bulunan muhtaç çocuklar arasında yapılan sınavda başarılı olan öğrencileri Türkiye’ye getirdik. Bugün 309 öğrenci var ve bu sayıyı 500’e tamamlayacağız. Bu çocuklar Türkiye’nin çeşitli illerinde eğitim hayatlarını sürdürecekler. Bir sene Türkçe eğitimi alacaklar. Özel bir uçakla oraya okul malzemeleri götürdük. Yaklaşık 5-6 yıl Türkiye’de eğitim görecekler. En güzel yatırım insana yapılan yatırımdır” şeklinde konuştu.

Somalili Bakandan Türkiye’ye teşekkür 

Öte yandan Somali’den, Türkiye’ye eğitim görmek için gelen 309 Somalili öğrenci ile birlikte İstanbul’a gelen Somali Milli Eğitim Bakanı Ahmet İbrahim ise Türkiye’ye gelmekten çok mutlu olduklarını belirterek, “Somali’de 20 yıldan beri problem var. Bu problemlerin en büyüğü eğitimdi. Bu sorunu bitirmek için öğrencilerimiz buraya geldi. Hem Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Türk halkına teşekkür ediyorum” dedi.

 

İSTANBUL (İHA)

📆 28 Eylül 2011 Çarşamba 10:39   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR