MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Politika » Bülent arınç, yerel medya zirvesi’ne katıldı

Bülent arınç, yerel medya zirvesi’ne katıldıBülent arınç, yerel medya zirvesi’ne katıldı
devlet bakanı ve başbakan yardımcısı arınç:
“Bazı gazetecilerin yazdığı haberler veya yaptığı yorumlardan dolayı cezaevine girmesi şahsımı ve hükümetimi rahatsız etmektedir”
“Medyayı yasaklarla, sansürlerle zaptırapt altına almak ilkelliktir, bu bizim aklımızın ucundan bile geçmez”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Bazı gazetecilerin yazdığı haberler veya yaptığı yorumlardan dolayı cezaevine girmesi şahsımı ve hükümetimi rahatsız etmektedir. Medyayı yasaklarla, sansürlerle zaptırapt altına almak ilkelliktir, bu bizim aklımızın ucundan bile geçmez” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) birlikte bugüne kadar 56 ilde düzenlediği ve 7 bine yakın gazetecinin sertifika aldığı Yerel Medya Eğitim Seminerleri’nin “Geleneksel Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı” Taksim Nippon Otel’de başladıl. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı toplantıda, basın özgürlüğü önündeki engellerle, yerel medyanın sorunları masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Arınç, değişen dünya şartları ve küreselleşme gibi etkenlerin, yerel medyanın önemini daha da arttırdığını söyledi.

Arınç, yerel medyanın, Türkiye’nin kalkınmasında ve demokratikleşmesinde büyük rol oynadığına dikkat çekerek, aynı zamanda medyanın, demokratik toplumların vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi. Bir demokrasinin tam anlamıyla işlediğinin en büyük kanıtlarından birisinin, o ülkenin bağımsız ve özgür bir şekilde işleyen medyasının varlığı olduğunun altını çizen Bülent Arınç, “Bugünlerde, Türkiye’de basın özgürlüğü yok edilmeye çalışılıyor.

Gazetecilerin baskı altına alınarak susturulduğu konuşuluyor. Siyaset yapan herkes gibi bizim de zaman zaman medya ile sorunlarımız olmuştur ama biz ne gazete sayfalarına yüz çeviriyoruz, ne de televizyon ekranlarına küsüyoruz. Medyayı yasaklarla, sansürlerle zaptırapt altına almak ilkelliktir, bu bizim aklımızın ucundan bile geçmez. Biz medyayı açık ve şeffaf toplumların vazgeçilmez unsurlarından biri olarak kabul ediyor, yasakların ve sansürlerin olduğu bir medyanın ancak baskıcı rejimlerde, muz cumhuriyetlerinde olabileceğini düşünüyoruz” dedi.
Bülent Arınç, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun 2004’te çıkarıldığını hatırlatarak, “Türkiye’nin bugüne kadar yaptığı katılımcı ve özgürlükçü basın yasası olan bu kanun, aynı zamanda ifade ve basın özgürlüğünün sağlanması bakımından da Avrupa Birliği standartlarını yakalayan hukuki bir düzenlemedir. Aynı kanunda gazetecilik mesleğine önemli güvenceler getirilmiştir. Cezai sorumluluklar, yaygın, bölgesel ve yerel basına göre kademelendirilmiş, bir ölçüde hakkaniyet temin edilmiştir. Şimdiye kadar medya ile
ilgili doğru, makul ne varsa yaptık. Medyanın sorunu, bizim de sorunumuzdur. Eğer medyamız sorunluysa demokrasimiz de sorunludur. Fakat şunu da unutmamak gerekir, Türkiye aynı zamanda yargının bağımsız bir şekilde çalıştığı, kanunlarla yönetilen, yazılı hukuk kurallarının geçerli olduğu bir hukuk devletidir. Herkesin uymakta zorunlu olduğu kurallar var. Bugün mevcut yasalardan dolayı bazı gazetecilere, yazdığı haber ve yorumlardan dolayı, bağımsız yargı tarafından soruşturmalar başlatılmış, davalar açılmış ve cezalar verilmiştir.

Bazı gazeteciler maalesef cezaevine girmiştir. Bu durum hem şahsımı hem de hükümetimi rahatsız etmektedir. Türkiye, gazetecilerin yazdıklarından ya da düşüncelerini ifade ettiklerinden dolayı cezalandırıldıkları bir ülke değil, bütün gazetecilerin düşüncelerini özgürce ifade ettiği bir ülke olmalıdır. Bunun için Adalet Bakanlığı ile müşterek bir çalışma yaptık. Bu çalışma da son Bakanlar Kurulunda genel bir çerçeve içinde kabul edildi. Umuyorum ki, bugünlerde bu kanun, bütçe
görüşmelerinden önce gerçekleştirilecek ve bazı sorunlarımızın halledilmesinde önemli bir netice alınacaktır” açıklamasında bulundu.

İSTANBUL (İHA)

Etiketler: , ,
📆 26 Kasım 2010 Cuma 13:50   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR