MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Sağlık » BES, Vatandaşları Domuz Gribi Aşısı Konusunda Uyardı!
BES, Vatandaşları Domuz Gribi Aşısı Konusunda Uyardı!


Önce Ankara’daki Özel Bilkent İlköğretim Okulu’nda görülen ardından Diyarbakır’da iki okulda tespit edilen domuz gribi hastalığı (H1N1) Türkiye’de hızla yayılmaya devam ediyor.

Yalnızca İstanbul’da 245 kişide rastlanan hastalığa karşı gözler, ilk partisi Türkiye’ye gelen domuz gribi aşısında. Aşılar daha vurulmaya başlanmadan, kamuoyunda oluşan bilgi kirliliği, aşıların güvenilirliği ve etkinliği konusunda ciddi şüpheleri de beraberinde getirdi. Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES), Genel Başkanı Gürkan Avcı, Dünya Domuz Gribine karşı vitamin takviyesi ve geçmişte kullanılan ilaçlarla çözüm ararken Türkiye yan etkileri konusunda bilim çevreleri tarafından önemli uyarılarda bulunulan aşıyı ilk ithal eden ülke olmakla övünüyor. Öpüşmeyin, tokalaşmayın, ellerinizi yıkayın gibi tavsiyelerle hastalığı yeneceğini zannediyor, dedi.

Dünyadaki bazı bilim çevrelerinin, domuz gribinin labaratuvarda biyolojik silah olarak üretildiğinin, Domuz gribi aşısının henüz geliştirilen ve içeriği açısından ciddi yan etkileri ve ölümcül tehlikeleri olan bir ürün olduğunun ve şimdiye kadar üç firma tarafından üretim yapıldığının, anılan üç firmanın ikisinin lisansı bulunmadığı gibi Avrupa ilaçlar kuruluşu tarafından onaylanmadığını diğer üçüncü firmanın aşısının ise Amerika’nın bazı eyaletlerinde tepkiyle karşılandığını ve aşılardan ölümler meydana geldiğini, İngiltere’nin kesinlikle böyle bir uygulama yapmayacağını söylediğini ve diğer birçok ülkede de durumun bunlardan pek farklı olmadığını kaydeden BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Türkiye’de Domuz Gribi konusunda verilen bilgilerin yetersiz ve kafa karıştırıcı olduğunu ve yapılanların ise şovdan öteye geçmediğini söyledi.

BES Ar-Ge Kurulu tarafından yapılan araştırmalara göre Domuz Gribi aşısının yeni bir aşı olduğunu, normal grip aşılarının dahi bazı insanlarda ters tepebildiğini ve aşı olanların bir bölümünün yıl boyunca hastalığının devam ettiğini, insanların bilinmeyen bir mikrobu vücuduna almasının istenildiğini, Domuz Gribi olan kişilerden sadece bağışıklık sistemi zayıf olanların öldüğünü oysaki normal gripte de durumun aynı olduğunu kaydeden BES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Aşının yan etkileri listelenen ile sınırlı kalmayabilir. Yıllar sonra ne olacağı belli değil. Hepatit-B aşısı yıllar önce ilk çıktığında hemen aşı olan kişilerin 20 yıl sonra M.S. hastalığına yakalandığı tespit edildi.

Bu tip aşılar önce 3. Dünya ülkelerinde deneniyor. Önce halk ‘korkutuluyor’ ve korkunca da bilinçsizce kabul ediyor. Hükümet ve Sağlık Bakanlığı da bundan ‘gurur duyuyor’. Sağlık Bakanlığı’nın ‘12,000’e yakın ölüm’ beklemesi de, ‘ilköğretimin tatil edilebilme olasılığının’ açıklanması da bu korkutmanın ve Türk toplumunun gönüllü olarak kobay yapılması planının acaba parçaları mı? Üretici, ithalatçı ve aracı firmalar kimlerdir ve birileri zengin edilmek mi isteniyor?

Bir diğer soru işareti ise gençlerimize ve çocuklarımıza yapılmak istenen aşı 10 – 20 yıl sonra ortaya çıkacak olan bir sağlık problemi veya bir hastalığın sebebi olabilir mi? Bu aşılar yapıldığı takdirde Guillain-Barre sendromu, Vaskülit, felç, anafilaktik şok ve ölüme neden olabileceği bazı bilimsel açıklamalarda duyuruluyor. Novartis adlı aşının kendi resmi evrağında aşının onlarca tehlikeli yan etkisinden bahsediliyor. İlgililerin ve yetkililerin bu konularda halkı bilimsel gerçekler ışığında bilgilendirmesini ve kafamızda oluşan soru işaretlerini cevaplamasını istiyoruz, dedi.

Etiketler: , , , , ,
📆 21 Ekim 2009 Çarşamba 15:32   ·   💬 7 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“BES, Vatandaşları Domuz Gribi Aşısı Konusunda Uyardı!” için 7 cevap

 1. kemal gökçek dedi ki:

  Ben ve ailem Domuz giribi aşısı yaptırmayacagımız gibi gırıp aşısıda yaptırmayacağım çünkü yılılar önce yaptırdığım bir girip aşısı yüzünden sık sık gırıp rahatsızlıkları yaşadım Yapılmak istenen tamamen olayın dünyayı yöneten ilaç firmalarının kar oyunları olarak düşünüyorum onlar için insanların hiç önemi yok

 2. demet dedi ki:

  Bu kadar şüphe sonucunda insanlar nasıl davranacaklar peki? Ben bir öğretmenim araştırıyorum buna rağmen ne yapmam gerektiğine karar veremedim aşı olup olmama konusunda. Öğrencilerimi bilgilendiremiyorum.Devletin bu işe el koyup kesin bir bilgi vermesi gerekmez mi?

 3. emel dedi ki:

  yeter artık ya neden insanların hayatıyla oynuyorlar bugün 6 hastane gezdim ama benim çocugumu muayyne etmediler domuz gribi ne yakalanana hasta getirdiklerini söylediler kendi hayatımızdan korkar olduk çocugumu okula bile gönderemyorum düşünüyorum bizim başımızdaki insanlar nerde okula saglık bakanlıgından yetkililer bile gelmedi henüz insan hayatı bu kadar ucuzmu ben çocugumu nerde muayne ettirecegim Allah korusun belki benim çocuguma bile bulaştı ama hastaneler bakmıyo nalet olsun bizim başımızdakilere ortaya bişey atıyolar gerisi de gelmiyor lütfen bişeyler yapın bu çocuklar hepimizin ankara y mahalle ziya gökalp ilkögretim okulu

 4. dilan dedi ki:

  ben7.sınıf öğrencisiyim sağlımın tehkilkede olduğunu düşünüyorum saağımabakıyorumöksüren bir çoçuk soluma bakıyorum burunu akan birçoçuk ve 2gün sonra yatakta öksüren ve burunuakan çoçuk bn oldumkendimi nekadar hijyensizbirortamda koruyabilirdimokulubile bırakmayı düşünür oldum lütfen büyüklerimesesleniyorum bu toplumun büyükkanayan yarasına el atsınlar ANKARA/YENİMAHALLE ZİYA GÖKALP İLKÖRETİMOKULU

 5. kardelen dedi ki:

  merhaba ben 4. sınıf öğrencisiyim ANKARA/YENİMAHHHALE ZİYAGÖKALP İLKÖRETİM OKULUNDAEĞİTİM GÖRMEKTEYİM HER GEÇEN GÜN 1 ARKADAŞIM OKULA GELMEZ OLDU SINIFTA 25 KİŞİ MEVCUT ŞUANDA 10KİŞİYLE İLERLEMEKTEYİZ BUDURUMDAN ÇOKKOKUYORUM KENE OLAYI GİBİ KUŞ GRİBİ GİBİDOMUZ GRİBİN DEDE İNSANLARIN HAYATIMAFOLUP SONANACAK BİZLER DAHA YOLUN BAŞINDAYIZ LÜTFEN BU DURUMA CİİİDİ ANLAMDA EL ALTILMASSA BİR SÜRÜ İNSANIN HAYATI SONLANACAK ŞİMDDİDEN TŞK E.D İLGİNİZ İÇİN….KARDELEN KARSLI

 6. yasemen dedi ki:

  peki madem zaralı nden bu aşı yapılyor bence bu aşılar yapılmamalı

 7. tuba dedi ki:

  ben 2 ve 4 yaşımdaki 2 çocuğumu aşılattım. öyle yada böyle, her iki türlüde bilinmezlik ve çaresizlik var.allah hepimizin çocuklarını korusun. gönlümü ferah tutmaya çalışıyorum ve olumsuz düşünmemeye. çocuklarımı evden çıkarmaz olmuştum. bu da tabii çocuklarda derin tıravmalara neden oluyor. onlarda endişeleniyorlar. televizyondaki haberleri takip eder oldular. bu korkuyla ne kadar yaşayabileceğiz. en azından özgür oluruz diye düşünüyorum. tehlike her yerde. gdolarda tarım ilaçlarında, hormonlarda cep telefonlarında. kısacası teknoloji girdikçe hayatımıza doğa bize savaş açıyor. bunu da yapan insanlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR