Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

80 maddelik kanun teklinde borcu olan vatandaşlara müjde! Borçlar siliniyor

Yayınlanma:
ABONE OL

Borcu olan vatandaşlara müjdeli haber. 80 maddelik kanun teklifinde borçlu vatandaşlara güzel haber geldi.

Mecliste torba yasada borçlar ve faizlerle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Milyonlarca kişinin beklediği haber torba yasada ortaya çıktı. Borcu olan vatandaşların borçları siliniyor. Vatandaşları rahatlatacak gelişme netleşti.

TORBA YASA İÇİNDE BORÇLULARA MÜJDE!

Türkiye 1 Ocak 2024 tarihine kadar Torba yasadan çıkacak haberleri bekliyor. Torba yasa 54. maddesinde Genel Sağlık Sigortası borçlarının faizi ile birlikte silineceği ifade edildi. 1 Ocak 2024 tarihine kadar biriken Genel Sağlık Sigortası prim borçları hem faizi hem gecikme faizi ile birlikte silinecek. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan torba yasa içerisinde sürprizl var.

TBMM’de görüşülen torba yasa maddelerinde GSS prim borçları faiz ve gecikme faizi beraber silinecek. GSS borçlarının silinmesi 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren tüm borçları kapsayacak.

GSS BORCU NEDİR?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının silinmesi ardından vatandaşlar borcum var mı? GSS borcu nereden geliyor, gibi aramalar yaptırdı. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren GSS’de prim ödeme zorunluluğu getirilmişti. Sigortada kaosam dışı kalan çalışan ve çalışmayanları ayıran grupta, sigorta çalışanların primleri işverenler tarafından ödeniyor. Çalışmayanlar ise kendi prim borcunu ödemek zorunda kalıyor. İşte çalışmadığı dönemde prim borcu ödemeyenlerin GSS borcu birikiyor.

GSS BORCU NE KADAR?

GSS borcu, ASgari Ücretin Yüzde 3’ü kadar birikmeye başlar. Borcunu ödemeyen vatandaşlara SGK icra ya da haciz yolu ile borcunu alabilir. Ayrıca borcunu hiç ödemeyenler sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

GSS prim borçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TBMM’den affın yürürlüğe girmesi halinde 1 Ocak 2014 tarihinde önce GSS borcu olanların borçları silinicek. GSS prim borcu aylık 402 TL, yıllık 4 bin 802 TL borç birikiyor.

İlgili Haberler

Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL'ye satılacak...
Ekonomi
08 Mart 2024
Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL’ye satılacak…

Mart ayında fiyatlar yükseldi. Şubat ayındaki kampanyalar mumla aranmaya başlandı. Ancak Renault’dan sevindiren haber geldi. Herkes fiyatları yükseltirken Renault yeni elektrikli Clio modelinde fiyatları düşürdü Şubat ayında başlayan otomobil çılgınlığının Mart ayında da devam etmesi bekleniyordu. Ancak markalar yeni aya yeni zamlarla birlikte girdi. Haliyle otomobil almak yine hayal oldu. Böyle düşünenler için en çok […]

En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın
Ekonomi
08 Mart 2024
En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın

Şubat ayında otomobil satışları yüzde 40 oranında arttı. Geçtiğimiz ay otomotiv şirketlerinin başlattığı kampanyaları kaçıranlar gözünü Mart ayına dikti. Hem kampanyalar hem de Mart ayındaki en ucuz otomobil modelleri belli oldu. İşte KİA’dan Hyundai’e, Volkswagen’den Togg’a kadar en ucuz otomobil listesi haberimizde… Devletin otomobil piyasasına yaptığı sıkılaştırma politikalarından sonra satışlar patladı. Firmalar fiyatları düşürdü. Bahçeşehir […]

Ekonomi
28 Şubat 2024
SGK girişi olanlar dikkat! Emekli maaşları değişti!

Emekli maaşları değişti! Emekli maaş hesaplarında son dakika değişiklik. Ne kadar emekli maaşı alırım? E-devlet üzerinden emekli maaşları son dakika değişikliğe gidildi. Emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı hesapları nasıl değişti. Ne kadar emekli maaşı alırım, ne kadar emekli maaşı alıyorum sorusu artık e-devlet üzerinden yapılıyor. Sigorta girişi olanların bu sistem üzerinden […]

Ekonomi
18 Şubat 2024
Ziraat Hesabınıza 7600 TL Yatmış Olabilir! SMS Atarak Kontrol Edin!

Ziraat Bankası hesabınıza her ay ödenen devlet yardım parası yattı mı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu destek parasını almıyorsanız başvuru nasıl yapılır yazımızda yer veriyoruz. Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeye ilişkin nasıl başvuru yapabileceğiniz ve ödeme hesabınıza yatmış mı sorgulayabileceğinize dair bilgi vereceğiz. Evde bakım maaşı, yaşlı, engelli veya bakıma […]