Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Staj ve çıraklık mağdurlarına güzel haber! Meclise sunuldu

Yayınlanma:
ABONE OL

Staj ve çıraklık mağdurları için yeni bir haber geldi. TBMM’ye sunulak kanun teklifinde staj ve çıralık sigortası sürelerini emeklilik hakkı gelmesi bekleniyor. EYT’nin çıkmasıyla çözülmeyen sorunlardan biri olan Staj ve çıraklık mağduları için sigorta giriş tarihleri olarak staj ve çıraklık tarihleri kabul edilmesi bekleniyor.

Gençlerin meslek sahibi olmaları için büyük bir avantaj olan, staj ve çıraklık sigortası çıktığında bu sizi emekli edecek diyerek 20 yıl önceden müjdelenen ancak EYT kapsamına alınmayan staj ve çıraklarla ilgili TBMM teklif götürüldü. Tüm staj ve çıraklık mağduları yeni bir umut olarak bu teklifin onaylanmasını bekliyor.

Staj ve çıraklık süreleri sigorta girişi kabul edilsin!

TBMM’ye sunulan teklifte, staj ve çıraklık süreleri sigorta girişi olarak kabul edilmesi ve emeklilik hesaplarında bu sürenin kabul edilmesi istendi.

Özellikle Staj ve Çıraklık mağdurları dernekleri Türkiye’de hiç görülmemiş bir çalışma başlatmıştı. Sonuç olarak Meclis’e Staj ve çıraklıkla ilgili konu nihayet geldi. Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf tarafından hazırlanan teklifte, staj ve çıraklık dönemleri borçlanma süreleri olarak kabul edilerek, sigortalılık başlangıç tarihi bu dönemlerde kabul edilsin önerisi sunuluyor.

Kanunun kabul edilmesi durumunda EYT mağdurlarına da erken emeklilik hakkı tanınacak.

Hiç durmuyorlar!

Staj ve Çıraklık mağdurları federasyonunu kanun çıkana kadar durmaya niyeti yok. Konuyla ilgili açıklama yapan Federasyon “Emeklilikte geçerli sigorta girişleri yapılmadan çalıştırılması, hukuka aykırı bir durumdur ve bizlerin gelecek güvencesi tehliyeye atılmaktadır. Toplumsal bir sorumluluk olarak staj ve çıraklık mağdurlarına istedikleri hak verilmeli” açıklaması yaptı.

Staj ve Çıraklık mağdurları bu sefer 10 Aralık pazar günü İstanbul’da eylem düzenleyecek. Tüm mağdurları Kartal’a bekleyenler Büyük İStanbul buluşmasında seslerini duyurmaya çalışacak.

Staj ve Çıraklık borçlanması emeklilik nasıl olacak?

Staj ve çıraklık dönemleri, sigortalılık süresine dahil edilerek, bu dönemleri borçlanarak emeklilik yaşı öne çekmesi düşünülüyor.

Daha önce bazı mesleklere tanınanan (Avukatlık) gibi düzenlemelerle staj yapma ve çırak olma dönemleri eklenerek emeklilik şartlarını karşılayanlara erken emekilik mümkün kılınacak.

Ayrıca Staj ve çıraklık sorunları çözülür çözülmez çocuk sahibi olan anneler, yine borçlanarak erken emeklilik olmasının önü açılacak.

EYT mağdurları staj ve çıraklık dosyası Erken emeklilik için büyük bir umut verici gelişme oluyor. SGK’nın da konuyla ilgili duracağı durum erken emekliliği daha mümkün kılacak gibi duruyor.

İlgili Haberler

Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL'ye satılacak...
Ekonomi
08 Mart 2024
Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL’ye satılacak…

Mart ayında fiyatlar yükseldi. Şubat ayındaki kampanyalar mumla aranmaya başlandı. Ancak Renault’dan sevindiren haber geldi. Herkes fiyatları yükseltirken Renault yeni elektrikli Clio modelinde fiyatları düşürdü Şubat ayında başlayan otomobil çılgınlığının Mart ayında da devam etmesi bekleniyordu. Ancak markalar yeni aya yeni zamlarla birlikte girdi. Haliyle otomobil almak yine hayal oldu. Böyle düşünenler için en çok […]

En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın
Ekonomi
08 Mart 2024
En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın

Şubat ayında otomobil satışları yüzde 40 oranında arttı. Geçtiğimiz ay otomotiv şirketlerinin başlattığı kampanyaları kaçıranlar gözünü Mart ayına dikti. Hem kampanyalar hem de Mart ayındaki en ucuz otomobil modelleri belli oldu. İşte KİA’dan Hyundai’e, Volkswagen’den Togg’a kadar en ucuz otomobil listesi haberimizde… Devletin otomobil piyasasına yaptığı sıkılaştırma politikalarından sonra satışlar patladı. Firmalar fiyatları düşürdü. Bahçeşehir […]

Ekonomi
28 Şubat 2024
SGK girişi olanlar dikkat! Emekli maaşları değişti!

Emekli maaşları değişti! Emekli maaş hesaplarında son dakika değişiklik. Ne kadar emekli maaşı alırım? E-devlet üzerinden emekli maaşları son dakika değişikliğe gidildi. Emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı hesapları nasıl değişti. Ne kadar emekli maaşı alırım, ne kadar emekli maaşı alıyorum sorusu artık e-devlet üzerinden yapılıyor. Sigorta girişi olanların bu sistem üzerinden […]

Ekonomi
18 Şubat 2024
Ziraat Hesabınıza 7600 TL Yatmış Olabilir! SMS Atarak Kontrol Edin!

Ziraat Bankası hesabınıza her ay ödenen devlet yardım parası yattı mı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu destek parasını almıyorsanız başvuru nasıl yapılır yazımızda yer veriyoruz. Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeye ilişkin nasıl başvuru yapabileceğiniz ve ödeme hesabınıza yatmış mı sorgulayabileceğinize dair bilgi vereceğiz. Evde bakım maaşı, yaşlı, engelli veya bakıma […]