MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Kâr edelim derken karsız kaldık!

Kâr edelim derken karsız kaldık!Özel Haber: Adem Giden

Nüfusu 126 ülkeden büyük İstanbul’da betonlaşma çok hızlı arttı, şehirde oluşan ısı adaları dengeleri tamamen değiştirdi. Kadıköy, 01 Mart’ta yılın ilk ve son kar yağışı sadece 01 santimetre olarak görebildi. Çok kuvvetli Sibirya kökenli soğuk hava dalgasında kar görmek için doğru adresi bilenler, Çamlıca Tepesi’nde az da olsa beyaz örtünün tadını çıkarabildi. Doğanın dengesi iyiden iyiye bozuldu, şimdi ise “kurak bir kışın ardından bahar ve yaz ayları nasıl geçecek” sorusunun yanıtı bekleniyor.

Atalarımızın sıkça dile getirdiği ve bilimsel olarak da doğrulanan “ormanlar bulutları, yağışları çeker” gerçeğinden her geçen gün uzaklaşan Kadıköy ve İstanbul’da dengesi bozulan doğa belirtilerini bazen aşırı kuraklık, bazen de şiddetli yağışlarla gösteriyor. Geçen yaz aylarında yumruk büyüklüğünde dolular İstanbul’u vurmuş, sağanaklarda seller oluşmuştu. Aylar sonra bu kış mevsimi hemen hemen hiç kar göremedik, beyaz örtü nostalji fotoğraflarında kaldı. Diğer yandan uzmanlar ve biçok meteoroloji yetkilisi, kar bulutlarının İstanbul semalarından geçtiğini ancak, ısı adaları nedeniyle şehre düşemediğini ya da yağmur olarak yağdığına dikkat çekerek kamuoyuna açıklamalarda  bulundu. Bu nedenle bazı yağmurlarda öyle bir soğuk hissediyoruz ki, beraberinde karın kokusunu bile alabiliyoruz ancak sadece kokusunu, kendisini göremiyoruz. Bu yıl İstanbul’da kar kendini o kadar özletti ki, soğuma ile binlerce Arap turist Çamlıca Tepesi’ne akın etse de, bir tutam karı sadece yarım gün yaşayabildi.

DOĞAYI YAŞAMAK İSTEYEN KADIKÖYLÜLERE METRO AKTARMALI ÇAMLICA TEPESİ “15 DAKİKA…”

Zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz? Ya da çevrenizdeki insanların her gün kafe ve restoranlarda klasikleşen, rutin hale gelen yaşam tarzına şahit oluyor musunuz? Aslında küçük dokunuşlarla büyük mutlulukları yakalamak mümkün. Mart ayının ilk gününde İstanbul’da etkili olan yarım günlük soğuk hava dalgasında Kadıköy gibi İstanbul’un hemen hemen tüm ilçelerinde yerleri beyazlatacak kar yağışı görülemedi. Ancak “Kadıköy’ün Uludağ’ı” Çamlıca Tepesi’nde kar örtüsü 10 santimetreye yaklaştı. Kadıköy’de sulu kar görülürken Çamlıca Tepesi’nde kara kış yaşanıyordu. Bu noktada kendine zaman ayırmayı sevenleri, metro fırsatı bekliyordu zira, Kadıköy’den Çamlıca Tepesi’nin zirvesine ulaşmak, akbil ile artık çok daha kolay.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Üsküdar – Ümraniye metrosunun ilk etabı açıldı. Uzay üssünü andıran sürücüsüz metro ağını Kadıköylüler, aktarmalı olarak kullanarak sadece 15 dakikada İstanbul’un terası Büyük Çamlıca Tepesi’nin eşsiz manzarasına, oksijen dolu atmosferine kavuşabiliyor. Örneğin, Söğütlüçeşme’den metrobüse binecek bir yolcu, trafik karmaşasına karışmadan üç durak sonra Altunizade durağında inip, hemen yanında bulunan metroya aktarma yapabiliyor. Sürücüsüz metronun kapıları ardına kadar açılıyor ve bir durak sonra Kısıklı’da bırakıyor. Kısıklı’dan Çamlıca Tepesi yürümeyi sevenlere sadece 5 dakika uzaklıkta, bir taksi ile aktarma yaptığınızda ise kendinizi hemen Çamlıca’nın zirvesinde buluyorsunuz.

AŞAĞIDA ŞEHRİN STRESİ, YUKARIDA İSE BAMBAŞKA BİR DÜNYA…

Yoğun trafik, bitmek bilmeyen korna sesleri, hafriyat kamyonları, minibüs ve dolmuş kaosu, ardı ardına inşaatlar, kapanmış yollar, toz-çamur, işgal edilmiş kaldırımlar, asfalt ve betona boğulmuş sokaklar… Tüm bu ve benzeri olumsuzluklar ile boğuşan Kadıköylüler için İstanbul’un terası Çamlıca Tepesi’nde yeşilin dansı, kar ve beyaz örtü, 18 milyon şehrin ayaklarının altına serildiği eşsiz manzara, sessizlik ve huzur metro aktarmalı 15 dakika!

Galeri
📆 02 Mart 2018 Cuma 13:52   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR