MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Genel, Magazin, Manşet, Toplum » Ülkemizde yapılan darbeler beyazperdeye taşınıyor
Ülkemizde yapılan darbeler beyazperdeye taşınıyor


15 Temmuz Fetö Terör Örgütünün gerçekleştirmek istediği darbe girişimi ile 1960 yılında Adnan Menderes hükümetine yapılan darbe ve Turgut Özal’ın şaibeli ölümü “Uyanış” isimli filmle beyazperdeye taşınıyor.
Yapımcılığını Racon medya, yönetmenliğini Ali Avcı’nın yaptığı 1960 darbesi ile idam edilen ve o döneme damgasını vuran Başbakan Adnan Menderes ile ölümü üzerinde hala sır perdesi olan dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın siyasi hayatını ve 15 Temmuz darbesini konu alan “Uyanış” filminin teaser çekimleri başladı. Çekimler için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü önceki gece trafiğe kapatıldı.
Filmin sloganı ise “Ezanların susturulduğu darbelerden, darbelerin susturulduğu ezanlara”. Film, dönemin başbakanı 1960 darbesi ile idam edilen Adnan Menderes’in siyasi hayatı ile başlayıp, ölümü üzerinde hala sır perdesi bulunan dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve mevcut Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın siyasi hayatı konu ediliyor. Filmde ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminde darbeyi önlemede baş aktör olarak rol alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın verdiği mücadele aktarılıyor.
uyanis-filmi-adnan-menderes-in-idami-1
Filmde her üç liderin de benzerlerinin bulunması için 2 ay cast çalışması yapıldı. Filmin teaser çekimleri idam edilen eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü olan 17 Eylül’de başladı. Yapılan çekimlerde Menderes’in idam sahneleri 1960 dönemine birebir uygun olarak çekildi.
Filmin fragman çekimleri için ise 1.5 milyon TL bütçe ayrıldı.
Yönetmen Ali Avcı, “Yaşanmış hayatlar gerçek bir uyanışın hikayesi olması nedeniyle çekimlerde göz yaşlarımızı tutamadık. Bu film yıllar sonra tarihe bir arşiv niteliğinde geçecek” dedi.

📆 19 Eylül 2016 Pazartesi 12:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR