MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Manşet, Toplum » Sinema Atölyesi’nde, bir efsane’’ Charlie Chaplin’’ anlatıldı
Sinema Atölyesi’nde, bir efsane’’ Charlie Chaplin’’ anlatıldı


Filmleriyle, sinema tarihi içerisindeki farklı duruşuyla sivrilen uyuşturmayan güldürüsüyle insanları uyarmaya çalışan Şarlo Efsanesi’ne Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölye çalışmasında yer verildi.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve sunulan “Charlie Chaplin” i ve sinemasını anlatan bir film bir yönetmen çalışması 18 izleyicinin katılımıyla başarıyla gerçekleştirildi.

Yapılan etkinlikte Şarlo Efsanesi, Chaplin’in hayatı ve filmleri üzerinde duruldu .Chaplin’in sinemasını anlamak için sessiz sinema dönemine de değinilen sunumda ünlü yönetmenlerin Chaplin için yapmış oldukları açıklamalar da yer aldı.

Bir centilmen gibi, melon şapkası, elindeki bastonu, yamalı pantolonu ve koca ayakkabılarıyla hafızalarda kalan Charlie Chaplin’de biraz Don Kişot biraz da Shakespeare vardır. Etkinlik içerisinde hayatı gülümseyerek karşılayan trajediyi komedinin içinde yoğurarak verebilen Şarlo efsanesinin en sevilen filmlerinden biri olan “Yumurcak” keyifle izlenildi.

Sunumu gerçekleştiren Gülşah Eskiköy Chaplin’le ilgili şunlara değindi.” Elindeki bastonuyla hayattaki tüm güçlüklerle mücadele edebilecek bir şövalye gibidir, Şarlo. Türlü olumsuzluklarla karşılaştığında yaptığı, hemen toparlanmak ve başına şapkasını takıp eline bastonunu almaktır. Estetik varlığının devamlılığı ve tutarlılığıyla sinema tarihi içinde apayrı bir yer edinmiş olan Chaplin en uzun soluklu yönetmen-oyunculardandır.”

Chaplin’e 1918’de yapılan bir ropörtajda güldürme sırrının ne olduğu sorulduğunda şöyle cevap verir:

“Her komik durum güç durumda kalmış bir kişinin gülünçlüğü üzerine kuruludur. Bütün filmlerim, son derece olağan küçük bir centilmen gibi gözükme çabamda, bana umutsuzca ciddi olma fırsatını verecek güç durumlar yaratma fikrine dayalıdır.”

 

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan  çalışma başarılı  sunum, katılımcıların  memnuniyeti  ile son buldu.

 

 

📆 07 Nisan 2010 Çarşamba 15:33   ·   💬 1 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Sinema Atölyesi’nde, bir efsane’’ Charlie Chaplin’’ anlatıldı” için bir cevap

  1. ayshe dedi ki:

    benim teyzem olunca sunum da muhteşem oluyor haliyle…gerçekten şarlo bir efsane ben ve benim gibi gençlerimiz de onu unutmayacağız,anacaz….aktiffelsefeye de başarıların devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR