Slot Siteleri

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Genel Manşet

Sinema Atölyesi’nde, bir efsane’’ Charlie Chaplin’’ anlatıldı

Yayınlanma:
ABONE OL

Filmleriyle, sinema tarihi içerisindeki farklı duruşuyla sivrilen uyuşturmayan güldürüsüyle insanları uyarmaya çalışan Şarlo Efsanesi’ne Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölye çalışmasında yer verildi.

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan ve sunulan “Charlie Chaplin” i ve sinemasını anlatan bir film bir yönetmen çalışması 18 izleyicinin katılımıyla başarıyla gerçekleştirildi.

Yapılan etkinlikte Şarlo Efsanesi, Chaplin’in hayatı ve filmleri üzerinde duruldu .Chaplin’in sinemasını anlamak için sessiz sinema dönemine de değinilen sunumda ünlü yönetmenlerin Chaplin için yapmış oldukları açıklamalar da yer aldı.

Bir centilmen gibi, melon şapkası, elindeki bastonu, yamalı pantolonu ve koca ayakkabılarıyla hafızalarda kalan Charlie Chaplin’de biraz Don Kişot biraz da Shakespeare vardır. Etkinlik içerisinde hayatı gülümseyerek karşılayan trajediyi komedinin içinde yoğurarak verebilen Şarlo efsanesinin en sevilen filmlerinden biri olan “Yumurcak” keyifle izlenildi.

Sunumu gerçekleştiren Gülşah Eskiköy Chaplin’le ilgili şunlara değindi.” Elindeki bastonuyla hayattaki tüm güçlüklerle mücadele edebilecek bir şövalye gibidir, Şarlo. Türlü olumsuzluklarla karşılaştığında yaptığı, hemen toparlanmak ve başına şapkasını takıp eline bastonunu almaktır. Estetik varlığının devamlılığı ve tutarlılığıyla sinema tarihi içinde apayrı bir yer edinmiş olan Chaplin en uzun soluklu yönetmen-oyunculardandır.”

Chaplin’e 1918’de yapılan bir ropörtajda güldürme sırrının ne olduğu sorulduğunda şöyle cevap verir:

“Her komik durum güç durumda kalmış bir kişinin gülünçlüğü üzerine kuruludur. Bütün filmlerim, son derece olağan küçük bir centilmen gibi gözükme çabamda, bana umutsuzca ciddi olma fırsatını verecek güç durumlar yaratma fikrine dayalıdır.”

 

Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Sinema Atölyesi tarafından hazırlanan  çalışma başarılı  sunum, katılımcıların  memnuniyeti  ile son buldu.

 

 

İlgili Haberler

Basında Kadıköy
20 Mayıs 2024
Duman’ın “Erzurum’a Selam Söyle’nin ardından, “Kars’a Selam Söyle” kitabı yayınlandı

Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Erzurumlu Prof. Dr. Halûk Harun Duman, Erzurum’u konu alan iki kitapla birlikte bir de Kars’ı konu alan yeni bir kitap yayımladı. Kitaplar hakkında değerlendirme yapan Duman, “Çok zengin anılar ve tarihsel bilgiler içeren kitaplar her iki şehrin 1960-1985 yıllarına ışık tutan ilginç bilgilerden oluşuyor. Adeta şehrin gizli tarihi sayılabilecek kitaplarla hiç […]

Genel
20 Mayıs 2024
Mardin Basın Çalıştayı’nda Gazeteciliğin Olumsuz Etkilendiği Sebepler Konuşuldu

Gazeteciler, yeni başlattıkları Basın Platformu hareketiyle Mardin’de bir çalıştay düzenlediler. Mardin Yay Grand Oteli’de gerçekleşen Basın Platformu 2. Çalıştayı, Mardinli gazetecilerinde yer aldığı toplantıda, önemli sorunların masaya yatırılmasına ev sahipliği yaptı. Toplantıya katılan gazeteciler, gelişen teknoloji, ekonomik sıkıntılar ve sosyal medya etkisi gibi konuların basılı gazeteciliği nasıl etkilediğini derinlemesine ele aldılar. TEKNOLOJİ VE TÜKETİM ALIŞKANLIĞI […]

Ekonomi
18 Mayıs 2024
Palandöken: “Yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç var”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade etti. Kamuda tasarruf paketi açıklandıktan sonra esnafın ve vatandaşın rahatlaması için yeni bir yapılandırma kanunu çıkması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük […]

Basında Kadıköy
18 Mayıs 2024
Kadıköylü Yazar Özge Doğar’dan Yeni Kitap

Kadıköylü Yazar Özge Doğar’ın “Renkli Çiçeklerim Var” başlıklı yeni öykü kitabı, Ters Kule Yayınları etiketiyle çıktı. 13 öyküden oluşan kitapta Çiçekçi Kadın Pembe, kadınlığa, insanlığa, geleceğe dair öyküler anlatırken; umudun oltasına takılmamızı sağlıyor. Özge Doğar “Renkli Çiçeklerim Var” hakkında, “Toplumsal acıların, bireyi etkilememesi mümkün değil. Benim öykülerimde kadınlar eşitlikten ve özgürlükten yana bir dünya için […]