MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Genel, Gezi-Alışveriş, Manşet » TÜRKİYE’NİN EN ÇOK DİNLENİLEN RADYOSU RADYO ALATURKA
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK DİNLENİLEN RADYOSU RADYO ALATURKA


Bizim benliğimizi ve kültürümüzü yansıtmak konusunda en başarılı müzik türü kuşkusuz Türk Sanat Müziği’dir. Geçmişten günümüze kadar uzanan ve sadece bize ait öğeleri barındıran bir müzik dalı olarak büyük önem arz etmektedir. Fakat bu denli önemli ve unutulmaması gereken bir müzik türü olmasına rağmen genç nesil tarafından fazla takip edilen ya da beğenilen bir müzik türü değildir. Bu algının ya da ön yargının kırılması adına çalışmalar yürüten radyo istasyonlarının da sadece yayıncılık anlamının çok ötesinde bir hizmet sunduğunu söylemek mümkündür. Unutulmaması gereken bir müzik türünün gençlere tekrardan sevdirilmesi adına yapılan bu çalışmanın değeri ve önemi son derece yüksektir.

Radyo Alaturka biraz önce bahsettiğimiz radyoculuğun çok ötesinde hizmetler sunan istasyonların başında gelmektedir. 2003 yılında Star Medya Grubu bünyesinde kurulan ve bu tarihten itibaren genç nesil tarafından Türk Sanat Müziği’nin benimsenmesi misyonu çevresinden yayınlarına devam etmektedir. 2004 yılında Nar Group çatısı altına geçiş yapmıştır ve günümüzde de burada faaliyetlerine devam etmektedir. Radyo kanalının diğer bir misyonu ise günümüzde halen hayatta olan Türk Sanat Müziği emekçilerine gerekli değerin onlar henüz hayatta iken verilmesini sağlamaktır.

Üstlendiği bu önemli amaçlar doğrultusunda da yayınlarına devam etmekte olan radyo kanalının merkezi İstanbul, Üsküdar’da bulunmaktadır. 91.0 karasal yayın frekansını kullanmakta olup İstanbul ve çevresi illerde yoğun olarak dinlenmekte olan bir radyo kanalıdır. Bunun yanı sıra Türkiye genelinde de ciddi bir dinleyici kitlesinden söz etmek mümkündür. Aynı zamanda yayınlarına internet üzerinden de devam etmekte olan radyo, bu sayede karasal yayın ağının dışında kalan noktalarda da dinlenebilme özelliğine kavuşmuş ve böylelikle üstlendiği misyonu gerçekleştirebilmek adına sesini tüm Türkiye’ye duyurma şansına erişmiştir.

Radyonun bünyesinde programlarına devam eden kaliteli ve donanımlı programcı grubu sayesinde radyo istasyonu kısa sürede büyük bir başarı elde etmiş ve beklentilerin çok üzerinden bir dinlenme seviyesine ulaşmayı başarmıştır. “Canlı Canlı Musiki” programı, düzenli olarak her hafta stüdyoda Türk Sanat Müziği’nin efsane olmuş bir sanatçısını ağırlamakta ve enstrüman eşiğinde stüdyoda canlı olarak şarkıları dinleyicisine ulaştırmaktadır. Sanatçılara hak ettikleri değerin verilmesi noktasında en önemli programlardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra radyonun geniş bir kitle tarafından dinlenmesinde önemli bir pay sahibi olan “Deva ile Sağlık” program her hafta alanında uzman bir doktoru konuk etmekte ve bu sayede gündemde olan sağlık sorunları hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmaktadır. Aynı zamanda dinleyicilerden gelen sorularında cevaplandığı program bu sayede dinleyicilerinde yayın akışına dahil edilmesini sağlamaktadır.

Radyonun genç nesil tarafından dinlenmesinde en büyük etkenlerden birisi olarak gösterilen “Şeyr-i İstanbul” programı, İstanbul’da düzenlenen her etkinlik hakkında detaylı bir bilgilendirmenin yapıldığı, duyuların gerçekleştirildiği yapısı ile dikkat çekmektedir. Her tarzdan etkinliğin, konserin ya da faaliyetin saati, yeri, günü ve bilet fiyatı hakkında detaylı bilgiler dinleyicilere ulaştırılmaktadır. Söz konusu Türk Sanat Müziği olduğunda nostaljik eserlere yer vermemenin büyük bir hata olacağını düşünen radyo kanalı “Sihirli Sandık” programı ile 1960’lı yıllardan 1980’li yıllara kadar ki süreçte Türkçe batı tarzındaki müzikleri dinleyicisine ulaştırmaktadır. O dönemin unutulmaz eserleri, efsane sanatçıları tekrardan hatırlanmakta ve dinleyenlere büyük bir müzik ziyafeti sunulmaktadır. Sizlerde bu ziyafetten yoksun kalmamak için Radyo Alaturka“ bağlantısını takip edebilirsiniz.

Etiketler: ,
📆 26 Haziran 2014 Perşembe 17:57   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR