MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Spor, Toplum » Milli sporcu Derya Can’dan dünya rekoru
Milli sporcu Derya Can’dan dünya rekoru


 

Antalya’nın Kaş ilçesinde Milli sporcu Derya Can, ‘Paletsiz değişken ağırlık derin dalış’ dalında 71 metre’ye dalarak dünya rekoru kırdı.

3 gün üst üste 3 ayrı kategoride serbest dalış dünya rekoru için dalacak olan Derya Can ilk dünya rekorunu bayramın üçüncü günü kırarak, Cumhuriyet’in kuruluşunun 90. yıl dönümüne armağan etti. Saat 18.15’de olumsuz hava koşullarına rağmen rekor denemesini Çukurbağ yarımadası açıklarında Hidayet Koyu’nda geçekleştiren Sualtı Sporları Milli Sporcusu Derya Can‘a, Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri ile Sağlık Bakanlığı’nın İlk Yardım ve Kurtarma Birimi eşlik etti. ODTÜ SAS ekibinin de 21 kişi ile görev aldığı rekor denemesinde Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) hakemlerinden Rus Igor Orel, İspanyol Nicalaus A. Soza Garcia ile CMAS Serbest Dalış Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal gözlemci olarak katıldı. Dünya rekorunu 61 metre ile elinde bulunduran yine ODTÜ SAS sporcusu Şahika Ercümen’den devir alarak 71 metreye çıkaran Derya Can, 1.56 saniye su altında kalarak rekor dalışı tamamlamış oldu. Rekoru kırdıktan sonra ekip arkadaşları ile birlikte Türk bayrağı açarak, “En büyük Türkiye” diye bağıran Can, uzun bir hazırlık döneminden sonra bu denemeyi gerçekleştirdiğini, kırdığı rekoru ise Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yılına armağan ettiğini bildirdi. Can “Bu rekor Vatana Millete hayırlı olsun” dedi.

ÜÇ GÜNDE ÜÇ DÜNYA REKORU HEDEFLENİYOR
Dalışları Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu (CMAS) hakemleri tarafından izlenen Derya Can’ın ikinci rekor denemesinin 18 Ekim’de, “İp destekli paletsiz sabit ağırlık” dalında olacağı öğrenildi. Bu dalın ilk kez deneneceği, Derya Can’ın ise 70 metreyi zorlayacağı bildirildi. Üçüncü rekor denemesinin ise “sabit ağırlık paletli derin dalış” dalında olacağı Can’ın hedefinin ise 82 metre olduğu öğrenildi.
Rusya’nın Kazan şehrinde 2-11 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenen serbest dalış Dünya Şampiyonasında dünya ikincisi olan Derya Can, Antalya’nın Kaş ilçesinde ana sponsoru Arnica’nın da desteği ile bu rekorlar için hazırlanıyor. ODTÜ Spor Kulübü SAS sporcusu Çanakkale’de beden eğitimi öğretmenliği yapan, onlarca Türkiye rekoru ve şampiyonluğu bulunan milli sporcu Derya Can’ın 2007 Dünya 2.’si, 2007 Dünya 4.’sü, 2012 Avrupa 3.’sü, 2012 Avrupa 4.’sü, 2013 Dünya 2.’si, 2013 Dünya 4.’sü gibi başarıları bulunuyor.

DALGIÇ PATRON MİLLİ DALGIÇA DESTEK OLDU
Küçük ev aletleri markası Arnica’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan ve yıllarca su altı sporları ile amatör olarak ilgilenen Serhan Akın, Derya Can’ın sponsor arayışını gazetede okumasıyla tereddüt etmeden harekete geçtiklerini, sosyal anlamda her zaman kadınların yanında olduklarını ifade etti. Türkiye için önemli bir başarıya imza atacak olan Derya Can’ın sponsoru olmaktan oldukça mutlu olduklarını da sözlerine ekleyen Akın, “Derya Can’ın hedeflediği rekorları kıracağından hiç kuşkumuz yok.” diye konuştu.

 

Etiketler: , ,
📆 18 Ekim 2013 Cuma 15:01   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR