MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Fenerbahçe, Flaş, Politika, Toplum » Teşkilatların sevilen ve sayılan sessiz ağabeyi: Abubekir Taşyürek

Teşkilatların sevilen ve sayılan sessiz ağabeyi: Abubekir TaşyürekAğabeyliğin yükü ağırdır, herkes taşıyamaz. Hele hele hem ağabey hem de faydalı olmak çok kişiye nasip olmaz. Her iki yükü de omuzlarında taşıyarak bugünlere gelen İstanbul Teşkilatlarının sevilen ve sayılan ismi Abubekir Taşyürek, ismi birçok ilçede belediye başkanlığı için konuşulsa da o duruşu gereği sessizliğini koruyor. Taşyürek, misyonu ve vizyonu ile her zaman bir adım önde..

AK Parti’de 1 Ekim 2013 tarihinde başlayan aday adaylığı süreci hareketliliği de beraberinde getirdi. 1 Kasım’a kadar devam edecek olan bu süreç içinde önemli isimlerde yavaş yavaş öne çıkmaya başladı. Bu anlamda teşkilatların sevilen ve sayılan ağabeyi olan Abubekir Taşyürek’in ismi Ataşehir, Kartal ve Maltepe Belediye Başkan adayı olarak sürekli konuşuluyor, aynı zamanda da basında geniş yer buluyor. AK Parti İstanbul’un deneyimli ve tanınmış siyaset adamı Abubekir Taşyürek, ismi son günlerde belediye başkan adayı için gündemde olsa da, o duruşu ve aldığı siyasi terbiye gereği sessizliğini koruyor. İsmi resmi olarak açıklanmadığı süre konuşmayacak gibi görünen AK Parti İstanbul Teşkilatlarının marka ismi Taşyürek, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) “Sizin en hayırlınız, insanlara en faydalı olanınızdır” Hadis-i Şerif’ini kendisine örnek alarak çevresine faydalı olmaya azami gayret gösteriyor..

abubekir-tasyurek-resimm

Önemli sorumlukla aldı ve alıyor
AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Denetim Komisyonu Başkanı, Atatürk Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, AK Parti İstanbul 1.Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı gibi önemli görevlerde bulunan Abubekir Taşyürek, 2009 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı’nı yürütüyor. Çok geniş ve kaydadeğer bir özgeçmişi bulunan Yeminli Mali Müşavir Abubekir Taşyürek, 2009 yılından bu yana AK Parti Kartal Belediye Meclis Üyesi görevini de başarıyla yürütüyor. Kartal Belediyesi’nde yaptığı etkili muhalefetle ilçenin haklarını savunan tecrübeli siyasetçi Abubekir Taşyürek, belediyecilikten bihaber olan başkan Altınok Öz’ün en çok çekindiği isimlerden biri olarak ismi hep hafızalarda yer etti.

abubekir-taşyurek-resim

ÖZGEÇMİŞ 
Orta halli bir esnaf ailesinin çocuğu olarak Erzurum’un Murat Paşa Mahallesi’nde doğan Abubekir Taşyürek, şehrin hatırı sayılır esnaflarından berber Muhsin Usta ve ev hanımı Perihan Hanımın, ikisi erkek, ikisi kız dört evladından biridir.
İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini Erzurum’da tamamlayan Abubekir Taşyürek, 1982 yılı Haziran ayında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Ayrıca İstanbul Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalının Yönetim Bilim Dalında Yüksek Lisans Programına katıldı.
Askerlik görevini yedek subay olarak Ankara Polatlı ve Tekirdağ Çorlu’da tamamlayan Abubekir Taşyürek, 1984 yılından beri İstanbul Kadıköy-Ataşehir bölgesinde çalışmakta ve ikamet etmektedir.
1984-1997 yılları arasında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışan Abubekir Taşyürek, 1997 yılında TURMOB ve Maliye Bakanlığı’nca yapılan Yeminli Mali Müşavirlik yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayarak Yeminli Mali Müşavir unvanını ve mührünü aldı. 2006 Yılında Bağımsız Dış Denetim Şirketinde denetçilik stajını tamamlayarak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından, borsada işlem gören şirketlerde denetim yapmaya yetkili olanlara verilen Baş Denetçi unvanını kazandı.
Kurucu ortağı ve Genel Müdürü olduğu Yeminli Mali Müşavirlik ve denetim şirketindeki çalışmaları yanında birçok Yeminli Mali Müşavirlik denetim şirketinde kurucu ortak olarak meslektaşlarıyla güç birliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekküllerinde, Organize Sanayi Bölgeleri İktisadi İşletmelerinde ve TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) tarafından yönetim ve denetimine el konulan kurumlarda Yeminli Mali Müşavir, mali danışman ve denetim kurulu üyesi olarak görev yapan Abubekir Taşyürek ’in muhtelif mesleki dergilerde ve gazetelerde çok sayıda mesleki yazıları yayınlandı.
Sivil toplum örgütlerinin demokratik hayatımızdaki önemine yürekten inan Abubekir Taşyürek, Birlik Vakfı Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Kulübü, İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (Meslekte Birlik), İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, Maltepe Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, Atatürk Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ERATÜN), Kadıköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi, Fenerbahçe Gönüllüleri Derneği Üyesi, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, ER-VAK Erzurum Kalkınma Vakfı, YEŞİLAY Cemiyeti, Türk-Azerbaycan İş Adamları Dayanışma Derneği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu gibi Sivil Toplum Örgütleri’nde Yönetim Kurulu Başkanı, Mütevelli, temsilci ve üye olarak aktif görev aldı.
Sivil toplumculuk inancını ülkemize olan hizmet aşkıyla bütünleştirerek AK Parti saflarında siyasete atıldı. AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği, Ekonomik İşlerden sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı ve Türkiye’nin en büyük seçim çevresi olan İstanbul 1.Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nin Başkanlığı görevlerini üstlendi.
2009 Mart 2014 Yerel Seçimleri’nde 2009-2014 dönemi için AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Abubekir Taşyürek, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisi’nde 2009 yılından itibaren Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı yapmaktadır.
Ayrıca Belediye Kanunu gereği, İBB Meclisince her yıl oluşturulan ve belediyenin bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerini denetleyen denetim komisyonunun 2010, 2011 ve 2012 yıllarında başkanlığını yaptı.
Çalışma ve siyaset hayatındaki başarılarının altında yatan temel unsuru “mutlu, huzurlu ve sıcak bir aile yapısına sahip olmasıyla” açıklayan Abubekir Taşyürek’in ikisi erkek biri kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır.

Kaynak:yerelhaberistanbul.com

Galeri
Etiketler: ,
📆 10 Ekim 2013 Perşembe 14:23   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR