MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Belediye, Flaş, Genel, Manşet, Politika, Toplum » Taşyürek; “Belediyelerce balkanlarda yaşayan kardeşlerimize yapılan yardımlar ve işbirliği çok önemli

Taşyürek; “Belediyelerce balkanlarda yaşayan kardeşlerimize yapılan yardımlar ve işbirliği çok önemliAbubekir Taşyürek; “Belediyelerce balkanlarda yaşayan kardeşlerimize yapılan yardımlar ve işbirliği çok önemli

Kartal Belediye Meclisi’nin 04 Eylül 2013 tarihinde yapılan olağan toplantısında Sırbistan Cumhuriyeti Sjenica Belediyesi işbirliği ile Sjenica’da düzenlenecek sünnet şölenine katılacaklar ve bunların harcırahlarının ödenmesi konusundaki teklif görüşülerek kabul edildi.

Teklifin kabul edilmesi öncesinde söz alan AK Parti Kartal Belediye Meclisi Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bütçe-Plan Komisyonu Başkanı Abubekir TAŞYÜREK “medeniyet havzamız kapsamındaki bütün insanlarımıza özellikle Balkanlarda yaşayan kardeşlerimize yapılan yardımlar ve işbirlikleri çok önemli” olduğunu ifade ederek “bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasına geçtiğimiz Ramazan Bayramı sonrasında Bosna-Hersek Cumhuriyetine bir kültür gezisi yaptığını hatırlatarak başlayan Abubekir Taşyürek, “Sjenica’da düzenlenecek sünnet şölenine katılacaklar” konusundaki gündem nedeniyle orada gördüğü ve bu vesile ile edindiği bazı bilgileri önemine binaen meclis üyeleriyle paylaşmak istediğini belirtti.

Boşnakların İstanbul’un fethinden on yıl sonra Hıristiyan olmalarına rağmen mensup oldukları Bogomil mezhebinin anlayışı gereği kendilerini İslamiyete daha yakın görerek kitleler halinde Müslüman olduklarını anlatan Abubekir Taşyürek, “Boşnakların dört yüz sene Osmanlı yönetiminde mutluluk içinde yaşadıklarını” ifade etti. 1878 Berlin Konferansı ve akabinde başlayan Balkan Savaşları nedeniyle bu mutluluğun sona erdiğini, diğer bütün Türk ve Müslümanlar gibi Boşnaklarında büyük acılar yaşadığını, ABD’li bir bilim adamının bilimsel tespitlerine göre 1821-1922 yılları arasında 6,5 milyon Müslüman ve Türkün öldürüldüğü ve 5 milyon Müslüman ve Türkün de Anadolu’ya sürüldüğünü anlattı.

Boşnakların yaşadığı zulümlerin birinci cihan savaşının sona ermesiyle bitmediğini, 1990’lı yıllarda demir perdenin çökmesiyle birlikte yeniden başladığını ifade etti. Başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinden kuvvet alan Sırpların Boşnaklara karşı büyük katliamlar yaptıklarını anlatan Abubekir Taşyürek, “Boşnakların zor şartlarda çok ağır bir imtihan vererek “Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç önderliğinde Bosna-Hersek Devletinin kurulmasını sağlayabildiklerini” anlattı.

abubekir--tasyurek

Bu gün Bosna-Hersek’in bir çok kentinde bu yıkıcı savaşın hala kalıntılarının mevcut olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Abubekir Taşyürek, “Aliya İzzetbegoviç gibi mütevazi, inançlı ve fedakar gerçek bir lidere sahip olmaları Boşnakların en büyük şanslarından biridir” dedi.

“1995 yılında imzalanan Dayton Barış Antlaşmasıyla kurulan Bosna-Hersek Devletinin birçok problemi beraberinde getirdiğini ve Boşnakların bugün bu meselelerle boğuşmaya devam ettiklerini” ifade etti.

Konuşmasının sonunda sünnet şölenine Kartal Belediyesi tarafından kardeş kent ilişkisi kapsamında katkı verilen Seniçe(Sjenica) ‘nın 25 bin nüfuslu, Sırbistan’ın batısında Sancak Bölgesinde sinesinde birçok Osmanlı yadigarı eser barındıran güzel bir belde olduğunu belirten Abubekir Taşyürek, nüfusun yüzde sekseninin Boşnak kardeşlerimizden oluştuğunu söyledi. Dünyanın her yerinde ve özellikle Balkanlarda bizim medeniyet dünyamızda karşılığı olan insanlarımıza genel ve yerel bazda yardım etmenin önemini vurgulayan Abubekir TAŞYÜREK, “İstanbul’un güvenliği Saray Bosna’dan, Beyrut’tan, Bakü’den hatta Orta Asya’dan başlamaktadır” dedi.

Galeri
Etiketler: ,
📆 05 Eylül 2013 Perşembe 16:20   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR