MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Genel, Toplum » Yaşanabilir Bir Kent ve Demokrasi Şenliği!
Yaşanabilir Bir Kent ve Demokrasi Şenliği!


TMMOB Diyor ki!
Kentimize, Ülkemize Sahip Çıkalım!
Başta İstanbul olmak üzere kentlerimizde giderek eşitsizliğin belirginleştiği, evlerimizin, meydanlarımızın, derelerimizin, ormanlarımızın birer yaşam alanı olmaktan çıkarılarak piyasadaki değerine göre anlamlandırıldığı bir süreci yaşamaktayız. Hepimizin ortak değeri olan kamusal alanların planlama süreçleri ile birer rant yaratma ve paylaşma aracına dönüştüğü, kamusal hizmetlere erişimde müşteri odaklı bir anlayışın benimsendiği ve özellikle kentsel dönüşüm adı altında toplumun büyük bir kesiminin başta barınma olmak üzere eğitim, sağlık, kültür vb. temel haklarından yoksun bırakıldığı bir kentleşme süreci ile karşı karşıya iken özellikle İstanbul; Galataport, Haydarpaşaport, 3. Köprü, 3. Havalimanı, Taksim Projesi, lüks konut projeleri, AVM`ler, finans merkezi, Kanal İstanbul gibi uygulamalar ile küresel sermayenin istekleri doğrultusunda yeninden biçimlendirilmektedir.
Acil Demokrasi
Tüm bu gelişmeler yaşanırken İstanbul açısından iki kritik nokta daha da belirgin hale gelmektedir. Bunlardan birincisi İstanbul gibi dünya ölçeğinde bir metropolde, bırakın kentte yaşayanları, yerel yönetimler dahi etkisizleştirerek, kente dair önemli kararların tek bir elden alındığı, hukuki denetimin göz ardı edildiği ve demokrasi kültürünün giderek aşındığı bir süreç yaşanmaktadır. İkinci olarak ise, sistemin işlerliğini sağlama gayesi ile inşaat/emlak sektörüne yeni alanlar açmak için merkezi ve yerel iktidar, 3. Köprü ve bağlantı yolları, Kanal İstanbul, Yeni Şehir, kentsel dönüşüm gibi projeler ile İstanbul`un dokunulmaması gereken orman alanlarını, su havzalarını, tarihsel mirasını imara açacak hamleler yapmakta ve geri dönülmez bir yola girmektedir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, birçok mecrada yerel yönetimler, kamusal alanlar ve hizmetler, afetler, çevre, altyapı, ulaşım, konut, turizm, koruma, kentsel dönüşüm, eğitim, sağlık gibi konularda mevcut olan sorunların tespitini ve çözüm önerilerini sıralamıştır. Tüm bu uygulamaları bilimsellik, kamu yararı, doğayı ve tarihsel mirası koruma ve geliştirme ilkeleri çerçevesinde değerlendirerek; kentlerimizin daha eşitlikçi, yaşanabilir ve demokratik bir hâl alabilmesi için mücadele etmiş ve etmektedir. Topluma, doğaya ve kentlere karşı sorumluluğunu yerine getirirken çeşitli rant projelerini engellediği için iktidarlar tarafından çoğu kez “istemezük”çü ilan edilse de yaptığı bilimsel çalışmalar, düzenlediği sempozyumlar, yürüttüğü kamuoyu çalışmaları, açtığı davalar ile TMMOB, hiçbir menfaat gözetmeksizin bu yıkıma karşı direnişini sürdürmektedir.

Neden Şenlik?
Tüm bu sorunların tespiti ile birlikte, “İnsanca, Yaşanabilir Bir Kent”in mümkün ve hakkımız olduğunu ortaya koymayı amaçlıyoruz. İnsanların giderek, bu gidişattan gayrî başka bir alternatif olmadığına ikna edildiği, toplumun geniş kesimlerinin kaybeden konumuna itilirken, bu yıkıcı kentleşme süreçlerine rıza göstermek zorunda bırakıldığı bir dönemde; bizzat bu sorunların muhatapları ile birlikte izlenmesi gereken politika ve yöntemleri üzerinde ısrarla durulması gerekmektedir. Emek ve Demokrasi güçleri ile birlikte halkımızın bu gerçeklerin farkına varmasını ülkemizin geleceği açısından son derece önemli görüyoruz. Halkımızla buluşarak, birlikte, yan yana durduğumuz, omuz omuza yürüdüğümüz tüm dost kurum ve örgütlerle buluşmak, moralimizi ve umudumuzu diri tutmak gerekiyor. Ülkemizin, mesleklerimizin, meslek örgütlerimizin geleceği bize bağlıdır. Bu nedenle tüm dost ve kardeş kurumlar ile halkımız şenliğimize davetlidir.

📆 03 Mayıs 2013 Cuma 12:25   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR