MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Acıbadem, Flaş, Genel, Sağlık » ‘İyi Ki Düşmüş!’ Dedirten Operasyon
‘İyi Ki Düşmüş!’ Dedirten Operasyon


‘İyi Ki Düşmüş!’ Dedirten Operasyon ‘At Nalı’ Şeklindeki Böbreğe Robotik Cerrahi!

 

Yiğit İncesu, yedi yaşında ve ailesinin tek çocuğu. Aylar önce kuzeniyle oyun oynadığı esnada yere düştü ve bir süre sonra kasığında oluşan ağrı nedeniyle ailesi tarafından apar topar hastaneye kaldırıldı. Ve yıllar sonra “iyi ki düşmüşüm de hastaneye gitmişiz” diyeceği ilginç hikâyesi böyle başladı.

 

Yiğit hastaneye kaldırıldığında hemen röntgeni çekildi. Ancak durum sanıldığından çok daha farklı ve riskliydi. 7 yaşındaki Yiğit’in böbreği “at nalı” şeklindeydi ve bu hastalık 10 binde 3 görülen bir durumdu. Bu nedenle de bir böbreğinin yaklaşık yüzde 50’si işlevini kaybetmişti!..

 

Gelin bu mutlu sonla biten hikâyenin devamını Songül ve Tamer İncesu çiftinden ve başarının mimarı Acıbadem Bakırköy Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Veli Yalçın’dan dinleyelim…

 

Oyun oynarken düştü, röntgende böbreğinin at nalı şeklinde olduğu ortaya çıktı

 

İncesu Ailesi’nin tek çocukları olan Yiğit’in görünürde hiçbir sağlık problemi yoktu. Ancak bir gün kuzeniyle oynarken yere düştü ve kasığında oluşan ağrı nedeniyle ailesi tarafından apar topar hastaneye götürüldü. İyi ki düştü ve iyi ki hastaneye gitti. Çünkü çekilen röntgenlerde böbreğinin at nalı şeklinde olduğu ortaya çıktı. Eğer herhangi bir görüntüleme yöntemiyle ortaya çıkartılmasaydı, hiçbir belirti vermeyen bu durum tek böbreğinin kaybına neden olacaktı.

 

“At nalı böbreği olanlar cesur olur dediler, ama durum hiç de öyle değilmiş”

 

 

 

Anne Songül İncesu oğlunun böbreğinin at nalı şeklinde olduğunu öğrenince hemen araştırmaya başladı. “Çevremdekiler ‘böbreği at nalı şeklinde olanlar cesur olur’ dediler. Ama ben okudukça öğrendim ki, oğlumun durumu hiç iyi değilmiş. Tek böbreği yavaş yavaş eriyormuş.” diye konuşan Anne İncesu oğlunun tedavisi için doktor doktor gezmeye başladı.

 

Tek böbreğin yaklaşık yüzde 50’si işlevini kaybetmiş

 

Doktorların söylediği hep aynıydı. Küçük Yiğit’in ameliyat olması gerekiyordu. Antalya’da yaşayan Songül ve Tamer İncesu çifti soluğu İstanbul’da aldı. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Veli Yalçın tarafından Yiğit’in acil bir şekilde ameliyat edilmesine karar verildi. Çünkü küçük çocuğun bir böbreğinin yaklaşık yüzde 50’si bir kısmı işlevini yitirmişti. Eğer müdahale edilmezse bir süre sonra böbrek tamamen fonksiyonlarını kaybedecekti. Prof. Dr. Veli Yalçın, Türkiye’de ilk defa at nalı böbreği olan bir çocuğa robotik cerrahiyle müdahale etti.

 

Çocuklardaki böbrek fonksiyon bozukluğu hiçbir belirti vermiyor

 

Prof. Dr. Veli Yalçın, çocuklarda görülen bu tip böbrek ve idrar yolları sorunlarının hiçbir belirti vermediğine, sadece çekilen filmlerle teşhis edilebileceğini dikkat çekti ve sözlerine şu şekilde devam etti, “ Belirti vermeyen bu sorunlar ileriki yıllarda çocuğun böbreğini kaybetmesine bile neden olabiliyor. Yiğit’in şans eseri yaşadığı ufak bir kaza sonrasında çekilen filmlerde sağ ve sol böbreğinin birbirlerine yapışık ve at nalı şeklinde olduğu ortaya çıkmış. Yapısal bu bozukluk nedeniyle böbrekten çıkan damarlar da kanalları kapatmış ve böbrek fonksiyonları yüzde 25’e kadar gerilemiş.”

 

Yiğit ameliyatın ertesi günü koşmaya başladı

 

Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yalçın, Türkiye’de ilk defa at nalı böbreği olan bir çocuğa robotik cerrahiyle müdahale etti.  Operasyonda Yiğit’in böbrek damarlarına dokunulmadan damarların baskı yaparak oluşturduğu kanal daralması kesilerek, böbrek kanalı robotik cerrahi ile yeniden oluşturuldu. Yiğit’in işlevini kaybetmek üzere olan böbreği bu yöntem sayesinde sağlığına kavuşturuldu. Ameliyat robotik cerrahi ile kapalı yöntemle gerçekleştiği için de küçük çocuk operasyondan sadece bir gün sonra yatağından kalktı.  İncesu Ailesi şimdi oğullarının sağlığına kavuşmasının sevincini yaşıyor. Ameliyata girerken az da olsa korkan 7 yaşındaki Yiğit de arkadaşlarıyla yeniden koşup oynayabileceği için çok mutlu.

 

 

 

 

📆 30 Nisan 2013 Salı 15:24   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR