MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Flaş, Spor » Anadolu yakasının SÜVARİ’leri

Anadolu yakasının SÜVARİ’leriSporda Yeni Moda Amerikan Futbolu
İstanbul Anadolu yakasının tek kulüp takımı İstanbul Amerikan Futbol Kulübü (AFK) AFK 2005 senesinde İstanbul Anadolu yakasında Bahadır ILGAÇ önderliğinde üniversiteli gençler tarafından kuruldu.

İlk senesinde 10 takımın yer aldığı lig’de 5. oldu. Bir kaç sene içerisinde Türkiye lig’lerinde söz sahibi olan bir takım haline geldi. 2006-2007 sezonu’nda Bilgi Üniversitesi futbol takımı ile birleşerek daha da güçlendi ve o sezon İstanbul 2.liği elde ederek play-off lara katıldı. 2006-2007 de çeyrek final 2008-2009 da ise final oynadılar, gelecek yıl Şampiyonluğu hedefliyorlar.

afk

2004 yılında Kırgız ve İtalyan 2008 yılında Bulgar takımları ile dostluk maçı oynayarak Türk takımlarının yurt dışında yabancı takımlarla ilk maç yapan ve yenen takım unvan’ını da kazanmış oldular Sofya’da Sofya’yı 28-0 gibi bir skorla mağlup ettiler

Geçen seneye kadar antrenmanlarını Fikir tepe tesislerinde yapan takımın teknik direktörlüğünü Hayden Flowers ve Michael Lowe yapmakta

AFK’nın kurucusu Bahadır ILGAÇ ODTÜ üniversitesinde oynamaya başladığı bu spor’u İstanbul’a geldiğinde devam etmek istemiş ve Sabancı üniversitesi futbol takımını kurmuş.

İki sene Sabancı üniversitesi ile mücadele eden Ilgaç bir kulüp takımı kurmaya karar vermiş 2005 senesinde İstanbul Amerikan Futbol Kulübü’nü (AFK) kurmuş. Bu noktada oyuncularının çoğu Sabancı üniversitesi ağılıklı olmuş daha sonra Bilgi üniversitesi ile birleşerek daha da güçlenmişler.

Şu anda takımlarında Marmara üniversitesi Yedi Tepe üniversitesi, Sakarya üniversitesi, Bilgi üniversitesi ve Sabancı üniversitesinde okuyan ve ayrıca çeşitli üniversitelerden mezun olmuş sporcular bulunmakta.
Takımın onursal başkanı Soner YILMAZ maddi olarak kulübün ihtiyaçlarını belli bir noktaya kadar karşılarken, takımın hedeflerinin yükselmesi ile Sponsor firmalar ile iletişime geçmişler.
Kulüp kendilerine sembol olarak Cavaliers (Süvariler) yada bilinen ismi ile CAV’s ismini kullanmakta ve 4 senedir de federe bir şekilde maçlarına devam etmektedirler.
Bahadır ILGAÇ’ın Amerikan Futbolu ve İstanbul Amerikan Futbol Kulübü hakkında açıklamaları

Amerikan futbolu satranç gibi stratejik bir oyun rakibi aldatıp ilerlemeye yönelik çok zevkli, eğlenceli ve bir o kadar da heyecanlı bir oyun.

Ofans ve defans olarak iki 11 ile oynanıyor, sahada her zaman 11 kişi bulunuyor, defans yaparken ayrı hücum yaparken ayrı 11 sahada oluyor. İdeal kadrosu 45- 50 biz bir çok alanda mücadele ettiğimiz için kadromuzu daha geniş tutmaya çalışıyoruz

Amerika da üniversite takımları 90 bin 100 bin kişilik statlarda maçlarını oynuyorlar bizde bu kadar ilgi olmasa da şahsi görüşüm 5 sene sonra basketbol ile yarışacak seviyede olacak, çünkü görselliği çok fazla olan bir spor, Türk insanının yapısına uygun bir spor fakat tanınırlık açısından emekleme döneminde tanındıkça yavaş yavaş ayağa kalkacak.

Bir sezon da Türkiye lig’inde yaklaşık 10 maç yapıyoruz, gelecek sezon Orta Avrupa liginde mücadele edip ülkemizi Avrupa da tanıtacağız. Bütün başvurularımızı yaptık 2010 senesinde Orta Avrupa ligi maçlarımız başlayacak. Avusturya, Sırbistan, Macaristan, Hırvatistan, Slovenya ve İsviçre’den takımların katılacağı lig’de bizde Türkiye’yi temsil edeceğiz.

Bu lig’lerde oynayan takımlar ülkemizdeki takımlardan çok daha profesyoneller, bu profesyonellik, oyun becerisi anlamında değil daha çok spor’a olan ilgi anlamında, çünkü bu ülkelerde maçlar televizyonlardan veriliyor, oyuncular buradaki profesyonel futbol kulüplerindeki gibi ücretler alıyorlar ve sponsor firmaların ilgisi daha fazla, bu açıdan daha profesyoneller.

Oyun anlamında ise maçlarını seyrettik Avrupa’daki takımların yarısını yenebilecek güçteyiz, o seviyeye geldik.

Bir kaç sene içerisinde de takımımızı çok daha profesyonel hale getirip, kadromuzu daha da genişletip, Avrupa da sözü geçen, sponsorları olan, maçları televizyondan verilen, Anadolu yakasında merkezi stat’larda maçlarını oynayan bir takım olmak istiyoruz.

AFK’nın 53 sporcusu var alt yapı takımı kurabilirsek 100’e yakın sporcuya ulaşacağımıza inanıyorum

Çok pahalı bir spor olduğu söylenemez, Süper amatör futbol kulüplerinden çok daha az bir bütçeye ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim. Kask’larımız, Korumalarımız ve Formalarımızın 20-25 bin dolar arasında bir maliyeti var ve 3-5 senede yenilenmesi gerekiyor, senede 6 ila 7 deplasman maçına gidiyoruz, gider kalemlerimiz bunlar.

Saha ölçülerimiz normal futbol sahaları ile aynı, suni çim sahalarda da maçlarımızı oynayabiliyoruz. Amerikan Futbol takımının fazla olmasa da iyi bir seyirci kapasitesi var Vefa stadın da oynanan Final karşılaşmasında hemen hemen tüm stadı doldurduk, ama normal lig maçlarımızı çok uzak stat’lara veriyorlar ve bu nedenle mevcut seyircimiz bu stat’lara gelmekte zorlandıkları için daha az bir seyirci kitlesine oynuyoruz.
Merkezi statlarda maçlarımızı yapabilsek Kartal ve Maltepe stadı gibi özellikle Avrupa ligi maçlarında Maltepe stadını doldurabileceğimize inanıyorum

Sporcu bulmakta zorlanmıyoruz, bu spor’a genellikle üniversitelerde başlandığı için üniversitede okuyan her genç daha önce futbol, basketbol oynamış yada hiç bir spor yapmamış olsalar bile bu sporu denemek istiyor, bizim alt yapımızı da bu üniversite takımları oluşturuyor. Üniversitelerde iyi oynayanlar ve tecrübe kazananlar kulüp takımlarına geçiyor. Fakat ağır bir spor olduğu için bu spor’a başlayan 10 kişiden 1 kişi ancak bu spora devam ediyor, geriye kalan 9 kişi ise yine iyi bir futbol seyircisi olarak bu sporun içinde kalıyorlar. Geçen sene yaptığımız seçmelere 200 kişi katıldı, buradan da anlaşılacağı gibi sporcu bulmakta pek sıkıntı çekmiyoruz.

Eğer ki bir alt yapı takımı kurabilirsek 16-17 yaşlarındaki çocukları aramıza katıp onları yetiştire bilirsek takımımız adına çok daha faydalı olur. Boş vakitlerinde internet ve oyun salonlarına giden çocuklara bu sporu sevdirip sokaktan bir çocuğu çekip bu spora dahil edebilirsek bizim için ayrı bir kazançtır.
Bu noktada profesyonel bir kulüp yada bir Belediyenin eksikliğini hissediyoruz.

Amerikan futbolu sert bir spor fakat sakatlık açısından normal bir futbol takımı ile bizim sakatlıkları istatistiğe dökersek onların sakatlıklarının bizden aşağıda olmadığını görebiliriz

Bundan sonraki hedeflerimiz daha önce bahsettiğim gibi Avrupa lig’inde mücadele etmek için başvurularımızı yaptık, bu maçlar 8 Avrupa ülkesinden naklen yayınlanıyor, bizde NTV kanalı ile görüşmeler yapıyoruz maç yayınlarımızın yapılması, haberlerimizin geçilmesi ve maçlarımızı oynayacağımız statların radyolardan yayınlanması için. Bu görüşmeler sonrasında belli bir noktaya geldik.

Bununla birlikte İstanbul Anadolu yakasında bir belediye ile işbirliği içerisinde olup maçlarımızı merkezi bir stat da oynanması için destek almak istiyoruz. Çünkü biz Anadolu yakasının takımıyız, oyuncularımızın hemen hemen hepsi Anadolu yakasında oturuyor, Türkiye’nin en genç ve en iyi takımlarından biri olarak bulunduğumuz yere artı bir değer de katacağımız düşüncesindeyim.

📆 07 Ağustos 2009 Cuma 19:56   ·   💬 3 yorum   ·   ⎙ Yazdır

“Anadolu yakasının SÜVARİ’leri” için 3 cevap

 1. darrellblaine dedi ki:

  bunu oku

 2. morgan dedi ki:

  simdi bak

 3. Hüsamettin ŞENER dedi ki:

  Daha çok hüzünlü anma törenleri düzenleriz başımızda bu bilim düşmanları olduktan sonra. Kıskanç,kaprisli,intihalci porof ve bilimsel kuruluşlarımızı naletleyin.
  Bir Türk olarak Üstün teknolojiyi buldum.Binlerce buluşlarımla depremleri YER,ZAMAN,MAĞNİTÜD olarak önceden tesbit ediyor bütün dünya’ya Web sayfamdan bildiriyorum. Şimdiye kadar Devletten Tek kuruş destekleme ve ödenek alamadım. Defalarca resmi başvurmama rağmen.
  Deprem Erken Uyarı Merkezimin Masraflarını Karşılayabilmem için Ürettiğim Mahsülleri Bu gün Erzincan Buğday meydanında Satacağım. İlgilenenlere duyurulur. Erzincan Şekerpare kaysı,Erzincan Ziraat kaysı ve çemiç saat 11 de açık artırma ile satacağım ilgilenenlere Duyurulur.
  http://www.depremerkenuyari.com
  Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR