MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Flaş, Genel, Toplum » Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Dalya Dedi!
Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Dalya Dedi!


Organ nakli konusunda kısa süre içinde Türkiye’de referans merkezi haline gelen Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi, 100. naklini gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yalçın Polat başkanlığındaki ekip tarafından 10 ay içinde 61 karaciğer, 39 böbrek nakli yapıldı. Böbrek naklinde başarı oranı %100, karaciğer naklinde ise % 95 olan merkez, Anadolu yakasının ilk canlı vericili karaciğer naklini gerçekleştirerek de bir ilke imza atmıştı.

 

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli ve Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, merkezin özellikleri ve Türkiye’de organ naklinin durumu hakkında bilgi verdi.

 

“100 hasta yeni yaşamına merhaba dedi”

 

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi, hem böbrek hem de karaciğer nakilleri gerçekleştiren önemli bir merkezdir. Hastanemizin alt yapısının iyi olması, destek birimlerinin de kaliteli olması sayesinde hızlı bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim. 10 aylık bir süreçte 100. naklimizi gerçekleştirdik. Bu sayının 61’ini karaciğer, 39’unu da böbrek nakli oluşturuyor. 100 naklin 10’unu kadavrandan, 90 tanesi ise canlı vericili olarak gerçekleştirdik. Başarı oranlarımız böbrekte yüzde 100, karaciğerde ise yüzde 95’ler seviyesinde olduğunu belirtmeliyiz. Bu süreçte karaciğer naklinde %95’lik başarı ile 60’lı rakamları yakalamamızın önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum.

 

“Organ naklinde ekip çalışması önemli”

 

Bir hastanede organ nakli yapılabilmesi için o merkezin üst düzeyde hizmet veriyor olması gerekmektedir. Çünkü organ nakli sadece ameliyatla ilgili bir işlem değildir. Organ naklinin öncesi ve sonrası süreci için o merkezin poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri, yatan hasta katları ve birçok kliniğinin ortak çalışması çok önemlidir. Bunun için teknik ve teknolojik alt yapımızı oluşturup, yoğun bakımlar ve yatan hasta servis kliniklerimizi hazırlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alındı ve daha sonra nakillerimize başladık.

 

“Önemli bir açığı kapatıyoruz”

 

Hedefimiz her geçen gün kalitemizden ödün vermeden operasyon sayımızı artırmak ve organ naklini rutin ameliyatlar listesine almaktır. Anadolu yakasında organ nakli yapan merkez sayısı az olduğu için merkezi ve kolay ulaşılabilir konumu İle Memorial Ataşehir Hastanesi’nin bu konuda önemli bir açığı kapatacağını düşünüyoruz.

 

“Kadavradan nakiller oldukça az”

 

Kadavradan gerçekleştirilebilecek nakiller ile ilgili halkımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Organ bağışı konusunda yeterli ve doğru bilginin aktarılması çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı son yıllarda bu konu üzerinde başarılı çalışmalara imza attı ancak daha çok gidilecek yolumuz olduğu da bir gerçek. Toplum bilinçlendikçe organ bağışına yaklaşımın da daha pozitif hale gelebilecektir. Türkiye’de bir yılda bağışlanması gereken organ sayısının milyon nüfus başına göre düşünüldüğünde 2000 – 3000 arasında olması gerekmektedir. Bu rakam maalesef 300 – 400 ile sınırlıdır. Yani günümüz şartlarında 10 kat daha fazla bağışa ihtiyaç olduğu görülmektedir.

 

“Kaliteli hizmet güveni artıracak”

 

Sağlık sisteminin her kademesinde çok iyi hizmet vermemiz gerekiyor. Kaliteli hizmet ile güven de kazanılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da bu konuya açıklık getirmesi ile “organ nakli dinen caiz midir” sorusu da artık sorulmuyor. Kimi zaman da aileler bazen sosyal baskı hissedebiliyor. Bağışlar ile birçok insanın hayatının kurtulabileceğinin unutulmaması gerekir. İnsanların nakil konusunda bilinçlenmesi ve bağışların artması ile yapılan karaciğer ya da böbrek nakilleri ile sağlıklarına kavuşan insanların sayılarının da aratacağına inanıyoruz.

 

Karaciğer yetmezliğinin en etkin tedavisi nakildir

 

Karaciğer tümörü ve yetmezliğinde Hepatit B, Hepatit C ve bunlara bağlı gelişebilen siroz önemli nedenler arasında sıralanır. Hepatit B’li hastaların %15’inde ileri evrelerde tümör ya da yetmezlik olabilir. Karaciğer yetmezliği ülkemizde de en çok Hepatit B’ye bağlı olarak gelişir. Batı toplumlarında ise alkole bağlı gelişen karaciğer yetmezlikleri daha çok görülmektedir. Karaciğer yetmezliğinin son evresinde olan hastalar için nakil sayesinde uzun ve kaliteli bir yaşam sağlanır.

 

Böbrek nakli kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşam kalitesini artırıyor

Kronik böbrek yetmezliği kişisel olarak insan hayatı için son derece zor bir yaşam şeklidir. Haftada üç gün 4 -5 saat diyaliz makinesine bağlı kalınması, istenilen her aktivasyonun gerçekleştirilememesi, hastanın dilediği gibi su içip, istediği şekilde beslenememesi ve diyalizin olumsuz etkileri hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Ancak başarılı bir organ nakli ve hastanın da nakil sonrası yaşam konusunda bilinçlendirilmesi sonrası kişi sosyal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

 

 

📆 20 Eylül 2012 Perşembe 12:44   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR