MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Ataşehir Belediyesi’nden Sağlıklı Çevre İçin Bir Adım Daha!
Ataşehir Belediyesi’nden Sağlıklı Çevre İçin Bir Adım Daha!


Ataşehir Belediyesi’nin çevreyle ilgili çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Daha sağlıklı bir çevre için ilçede yaptığı çalışmalar büyük övgü alan Ataşehir Belediyesi’nin kurumsal olarak sera gazı salımı hesaplanıyor.

 

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye işbirliğinde belediyeye ait kurumsal sera gazı salımlarının hazırlanması için, çalışmaların başlangıç toplantısı yapıldı.

“Kentler; İklim Değişikliğinin Kaynağı mı Yoksa Çözümü mü?” temalı toplantıya Ataşehir Belediyesi başkan yardımcıları, birim müdürleri, Ataşehir Belediye Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Kent Konseyi üyeleri katıldı.

 

Sera gazı salım hesaplanması çalışması ile küresel iklim değişikliğinin etkilerinin hızla yaşandığı günümüzde; Ataşehir Belediyesi’nin kurumsal düzeyde sera gazı salım envanter çalışmasının yapılması, hesaplamaya yönelik bir birikiminin oluşturulması, daha sonraki yıllarda daha gelişmiş bir hesaplama ile kent ölçeğinde bu hesaplamaları yapabilmeleri için belediye düzeyinde gerekli kapasitenin oluşturması hedefleniyor.

Kurumsal ölçekte yürütülecek bu çalışmayla, belediye hizmetlerinden kaynaklanan başta karbondioksit olmak üzere sera gazı salımlarının seviyesi hesaplanacak ve sera gazı salımlarının kurumsal düzeyde azaltımına yönelik değerlendirmeler ortaya konulacak.

Dünyada örneği çok…

Kurumsal düzeyde sera gazı salım oranlarının hesaplanması birçok ülkede yerel yönetimler tarafından düzenli olarak yapılıyor. Bu belediyeler çıkan sonuçları da kamuoyu ile paylaşıyor. İstanbul’da kurumsal sera gazı salım çalışması yapan ikinci belediye olan Ataşehir Belediyesi, bu çalışmasıyla ülke genelindeki yerel yönetimler arasında yürütülen çalışmalara örnek olmayı hedefliyor.

 

📆 24 Mayıs 2012 Perşembe 09:22   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR