MENÜ ☰
Volimax
Şeref Bey Döner
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Ataşehir, Belediye, Flaş, Genel, Toplum » Soba, baca, şofben zehirlenmelerine dikkat!
Soba, baca, şofben zehirlenmelerine dikkat!


Karbonmonoksit zehirlenmelerine (Soba, baca, şofben) dikkat çekmek ve bu konuda vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Ataşehir Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen seminer, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Seminere konuşmacı olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan Baca Uzmanı Muhammed Canlı, Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden Dr. Oktay Nesimi Yılmaz ile Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal katıldı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan Muhammed Canlı konuşmasında; “En çok karşılaşılan baca problemleri, doğru baca kurulum teknikleri, soba nasıl yakılmalı, şofben kazalarını ve kaza anında neler yapılması gerektiğini” anlatırken baca temizliğinin önemini vurguladı. Muhammed Canlı, “Herkes yılda en az bir kez bacalarını temizletmeli, bütün bacalar çatı mahyasından en az bir metre yüksekte olmalı. Doğal gaz kullanılan evlerde havalandırma menfezleri açık olmalı. Doğal gaz kokusu hissettiğimizde ortamı havalandırıp, ana vanayı kapatılmalı, telefon, kapı zili, elektrikle çalışan aletler kullanılmamalı ve hemen 187 doğal gaz acil hattı aranmalıdır” diye konuştu.

 

Ataşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden Dr. Oktay Nesimi Yılmaz ise; soba, şofben, gaz zehirlenmelerinin nedenlerini, soba ve şofben zehirlenmesi olmaması için alınması gereken önlemleri, zehirlenme anında ortaya çıkan belirtileri ve zehirlenme sonrasında yapılması gereken ilk yardım konularını hakkında bilgi verdi. Dr. Yılmaz, “Sobamızı yakalım derken ocağımızı yakmayalım” uyarısında bulundu.

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal da seminerde yaptığı konuşmada, doğru yakılmayan sobanın, doğru yapılmayan bacanın insan sağlığına verebileceği zarar dışında hava kirliliğine neden olduğuna dikkat çekti. Ayten Kartal, evleri ısıtmak için yüksek kalorili kömürler kullanılması gerektiğini ifade ederek,  “Doğalgaz kullanımı yaygınlaştırılarak, özendirilmeli” dedi.

📆 22 Şubat 2012 Çarşamba 17:47   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR