MENÜ ☰
Volimax
Pilot Garage Kartal
Kadıköy Gazetesi » Ekonomi, Flaş, Genel » İsrail’den Fildişi Sahili Musevilerine vize eziyeti
İsrail’den Fildişi Sahili Musevilerine vize eziyeti


Fildişi’nde verilen vize, Türkiye’de iptal edilince havalimanında perişan oldular

Fildişi Sahili’nden hac ibadetini yapmak için İsrail’e gitmek isteyen 93 Musevi, vizeleri iptal edilince Atatürk Havalimanı’nda mahsur kaldı.  Kazablanka’dan Air Maroc ile İstanbul’a gelen, buradan da hac ibadetleri için Telaviv’e gidecek olan 93 Musevi, THY uçağına binecekleri sırada İsrail makamlarından gönderilen resmi yazı sonucu geri çevrildiler. 27 Eylül Salı günü Atatürk Havalimanı’na inen Musevi yolcular, ertesi gün THY uçağıyla Telaviv’e devam etmek için kontuarlara gelerek bilet ve pasaport işlemlerini yaptırdılar. Yolcular son güvenlik kontrolünden geçtikten sonra uçağın kalkış saatini beklemeye koyuldular.

Tam uçağa binecekleri sırada vize kontrolü yapan görevliler, “Bu vizeler geçerli değil, uçuşunuz iptal edildi” diyerek Musevi yolcuları arınmış salona geri gönderdiler. Duruma tepki gösteren Musevi yolcular, dini bayram için Kudüs’e yetişmek istediklerini belirterek, tekrar İsrail makamlarıyla temasa geçerek, vizelerinin yenilenmesini talep ettiler. Üç gün boyunca gelecek sonucu bekleyen aralarında eski bakan ve bürokratların da yer aldığı Musevi yolcular, “Hükümetimiz sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Biz iki ülke arasında diplomatik bir krize sebep olmak istemiyoruz. O nedenle lütfen fotoğraf çekmeyin” dediler.

Bu gelişmelerin ardından konuya el atan Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği, sorunu çözmek için harekete geçti. İlgili makamlarla görüşen Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Ahmet Aydın, “27 Eylül 2011 Salı günü Fas Casablanka’dan 93 kişilik bir grup geldi. Atatürk Havalimanı’ndan Telaviv’e gideceklerdi. İsrail yetkili makamları bize resmi bir yazı göndererek, bu yolcuların vizelerinin değişik gerekçelerle iptal edildiğini, İsrail’e gönderilmemelerini istedi. Biz Musevi yolcuları havalimanında
barındırdık. Daha sonra bu yolcular başvurularını yenileyerek Telaviv’e gitmek istiyorlar. Oradaki dini bayrama yetişmek istediklerini söylüyorlar. Önceki gün bu yolcuları Fas’a geri gönderecektik. Ancak yaptıkları son başvurunun sonucunu bekliyoruz. ‘Bu hac yolculuğu, hac yolu çilelidir, bu da ibadettir. Ne olursa olsun Kudüs’ e gideceğiz’ diyerek ısrarla bekliyorlar. İsrail makamları izin verirse Telaviv’e göndereceğiz.

Eğer gidemezlerse Dışişleri Bakanlığımızdan gelecek izinle bu yolcuları 7-8 günlük vize ile İstanbul’daki otellere göndereceğiz. Ayrıca AB masasında görevli yetkililerimiz hem İsrail hem de Fildişi Sahilleri Konsolosluğu’yla görüşüyor. Bunlar dini amaçlı seyahat eden Fildişi Sahilleri pasaportlu samimi Museviler. Bu akşama kadar izin çıkarsa otellerde misafir edeceğiz. Bu görüşmeler sonrasında İsrail makamları izin verirse Telaviv’e göndereceğiz. Rahatça hac ibadetlerini yapacaklar. Bir Müslüman ülke olarak Musevi yolcuların ibadetlerini rahat yapabilmelerini biz de gönülden istiyoruz. Bu yolculardan memnunuz, bize sıkıntı da vermiyorlar. Önümüzdeki hafta bu sorunun çözüleceğini ümit ediyoruz” diye konuştu.

 

İSTANBUL (İHA)

📆 30 Eylül 2011 Cuma 15:58   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp
Şeref Bey Döner

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR