MENÜ ☰
Volimax
Benim de şirketim var | trink
Kadıköy Gazetesi » Manşet, Toplum » Atm’ler Kart Kullanıcılarını Bilgilendirecek !
Atm’ler Kart Kullanıcılarını Bilgilendirecek !


Ortak ATM Paylaşımı kapsamında işlem yapacak olan banka kartı kullanıcılarının bankaların belirlediği hizmet bedellerini, işlem öncesinde ATM ekranlarından öğrenmelerini sağlayacak
yeni uygulama hayata geçiyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Ortak ATM Paylaşımı ile ilgili yeni gelişmeleri duyurdu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan açıklamaya göre, 13 Kasım 2009 Cuma gününden itibaren, müşteri olmadığı bir başka bankanın ATM’sinden bakiye sormak veya para çekmek isteyen banka kartı kullanıcılarını işlem öncesinde ATM ekranından bilgilendirecek.

Banka kartı sahipleri, kullandıkları kartın ATM’si dışında, diğer bir ATM’den işlem yapmaları durumunda ödeyecekleri hizmet bedelini, işlem öncesinde öğrenecekler.

Bankalar tarafından belirlenen hizmet bedelleri 13 Kasım 2009 Cuma gününden itibaren ATM ekranlarına yansımaya başlayacak.

Ortak ATM Paylaşımı kapsamındaki tüm bankalar ATM banka kartı nakit çekim ve bakiye sorma işlemlerinde müşterilerinden ne kadar hizmet bedeli alacakları konusunda bilgilendirme mesajını ATM uygulamalarında her işlem öncesi gösterecek. Kart kullanıcıları söz konusu ücretlendirme ile ilgili bilgilendirme mesajı sonrası işleme devam edebilecek ya da işlemden vazgeçebilecek.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) yaptığı açıklamada, kart kullanıcılarını bilgilendirici bazı konulara yine dikkat çekti:

 Banka kartı kullanıcıları banka kartının ATM’sinden para çekme, bakiye sorma işlemlerinde hiç bir ücret ödememektedir. Bu hizmet karşılığında herhangi ek bir ücret ödenmesi kesinlikle söz konusu değildir.

 Banka kartı kullanıcılarının, ancak Ortak ATM paylaşımından faydalanmak istemesi ve banka kartı ile başka bir banka ATM’sinden para çekmesi durumunda bir hizmet bedeli söz konusudur. Ücretlendirme, tamamen bankaların kendi insiyatifleri doğrultusunda gerçekleşmektedir.

 Söz konusu hizmet bedeli, bakiye sorgulama/para çekme işleminin yapılacağı ATM’nin bankası tarafından değil, kullanıcının banka kartını kullandığı banka tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle bu bedel kullanıcının banka kartının ATM’si hariç, o banka kartı ile işlem yapılan tüm ATM’lerde aynıdır.

 Bankalar kendi müşterilerine, başka banka ATM’sinden para çekme/bakiye sorma işlemi yapmaları durumunda ödemeleri gereken hizmet bedelini, e-posta, SMS, posta gibi farklı iletişim kanalları ile de duyurmaktadır.

📆 09 Kasım 2009 Pazartesi 15:51   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

PUAN DURUMU - SÜPER LİG

BAĞLANTILAR