MENÜ ☰
Volimax
Esentepe Avrupa Konutları
Kadıköy Gazetesi » Etkinlikler, Flaş, Spor, Toplum » Kız Kulesi Yüzme Yarışları büyük ilgi gördü

Kız Kulesi Yüzme Yarışları büyük ilgi gördüİSTANBUL(CİHAN)- Üsküdar Belediyesi ile İstanbul Yüzme İl Temsilciliği’nin işbirliği sonucunda boğazın akıntılı sularında gerçekleştirilen yüzme yarışlarına Üsküdarlılar büyük ilgi gösterdi.

Harem ile Kızkulesi arasındaki 400 metrelik parkurda düzenlenen Kız Kulesi Yüzme Yarışması’na 11 kategoride 205 sporcu katıldı. Erkeklerde 4.05.21’lik derecesiyle Barış Hayırsever, bayanlarda ise 4.52.00’lık derecesiyle Özge Durukan birinci oldular.

15 yüzme hakeminin gözetiminde düzenlenen yarışmada yüzücülerin güvenliği Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından sağlanırken, Kız Kulesi üzerinden ve sahil boyunca binlerce sporsever ilk kez düzenlenen Kız Kulesi Yüzme Yarışması’nı ilgiyle izledi.

Yarış süresince Saltanat Kayığı üzerinde yüzücülere eşlik eden katip ve katibeler görsel anlamda yarışa büyük zenginlik kattı.

KARA: GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTİYORUZ

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, yıllardır bir gelenek halinde süren Katibim Şenlikleri’ne bu yıl spor faaliyetlerini de eklediklerini ve bu yüzme yarışlarını geleneksel hale getirmek isteriklerini söyledi.

Kültür ve sanat ağırlıklı yapılan Katibim Şenlikleri’nin Üsküdar için bir değer olduğunu da belirten Başkan Kara, ”Katibim Şenlikleri yıllardır yapılıyor bu yıl bir farklılık olsun ve buna sporu da katalım dedik. İstanbul’un dünyaya yansıyan silüeti, ülke tanıtımı için her zaman kullanılan bir figür olan Kız Kulesi ve böylesine mükemmel bir boğaz varsa yüzme de olsun istedik.” dedi.

Yarışlara ilginin beklenenden daha fazla olduğunu da belirten Başkan Kara, gerekli tedbirleri de aldıklarını belirterek, ”Hucüm bot, federasyonumuz, balık adamlar yanımızda oldu. Akıntılı bir bölge onun için tedbirlerimizi de aldık. Görsel olarak da güzel bir yer, bundan sonra geleneksel hale getireceğiz ve daha sonraki yıllarda da uluslararası iyi bir yarış olacaktır.” diye konuştu.

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarış sonunda dereceye giren sporculara ödüllerini AKP İstanbul Milletvekili İrfan Gündüz, Kaymakan Süleyman Erdoğan ve Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara verdi.

İlk üçe giren sporcular ve elde ettikleri dereceler şöyle;

Erkekler:

Barış Hayırsever: 4.05.21

Birkan Kordan: 4.10.09

Onur Coşkun: 4.12.87

Bayanlar:

Özge Durukan: 4.52.00

Eylül Kürklü: 5.02.50

Bağdat Türkyılmaz: 5.55.28.

📆 20 Eylül 2010 Pazartesi 11:37   ·   💬 0 yorum   ·   ⎙ Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABS Kör Kalıp

KADIKÖY'DE HAVA

İSTANBUL

BLOG

YAZARLAR

RÖPORTAJLAR

ANKET

Üzgünüm, şu anda etkin anket yok.

BAĞLANTILAR