Deneme Bonusu

Slot Siteleri: Hayalleri Gerçekleştiriyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ

MOBİL UYGULAMALARIMIZ

Kadıköy Gazetesi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Ekonomi

Taşerona kadro, Ev hanımlarına emeklilik, İnfaz düzenlemesi ve Faizsiz evlilik kredisi! İşte 2. torba yasasının tüm maddeleri!

Yayınlanma:
ABONE OL

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 80 maddelik yeni torba yasası Meclis’e sunuldu. Ak Parti’nin hazırlayıp meclise sunduğu kanuna göre bir çok konuda düzenleme geliyor. 2. Torba yasa olarak bilinen yeni düzenlemede Kademeli emeklilikten, 3600 ek göstergeye, infaz düzenlemesinden, taşerona kadroya bir çok değişiklikler var. İşte madde madde 2. torba yasasının detayları.

Ak Parti, 80 maddeden oluşan yeni torba yasasını meclise sundu. KKM’nin uzamasından deprem bölgesinde fiyat artışlarına kadar bir çok konuda torba yasa da ye ralıyor. Sizler için TBMM Başkanlığına sunulanan yeni torba yasanın öne çıkan başlıklarını hazırladık!

Ev Hanımlarına emeklilik dikkat çekiyor!

Torba yasada en çok merak edilen sorulardan biri Ev Hanımlarına emeklilik oldu. Geçtiğimiz günlerde Vedat Işıkhan’ın “Çalışmlarımıza başladık, 5 yıllık dönem içinde hayata geçireceğiz. İsteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3’de 1’lik prim desteğini devletimiz ödeyecek” sözleri sonrası Ev Hanımlarına emeklilik ve kademeli emeklilikte ilgili dev bir adım atılmıştı. Torba Yasa Ev Hanımlarına emeklilik içeriyor.

Faizsiz Evlilik Kredisi var!

2. Torba yasada evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz 150.000 TL Faizsiz evlilik kredisi de yer alıyor. “Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi” içerisinde yer alan madde TBMM sunuldu. Buna göre 48 ay vadeli Evlilik kredisi Aile ve Gençlik Bankasından verilecek.

Taşerona kadro geliyor!

En çok dikkat çeken torba yasa maddesinde 90 bin taşeron işçiye kadro verilmesi planlanıyor. Bu çalışmların meclise getirilerek Çalışm ve Ssoyal Güvenlik Bakanlığı takvimi öne alarak Ocak ayının ilk haftası Bakan Vedat Işıkhan’ın açıklamalarıyla 2024 yılında verileceği konuşuluyor.

İnfaz düzenlemesi bekleniyor!

Cumhuriyetin 100. yılına özel Af bekleyenler için af gelmemiş. Bir çok Ak Parti’ye yakın ismin açıklamasına rağmen Genel Af çıkmamıştı. Ancak infaz düzenlemesi ile büyük bir af daha kapıda olabileceği Torba Yasada konuşulan bir diğer konu.

Bankalara enflasyon muhasebesi yok!

2. Torba yasada banka ve finans kurumlarına 2024 ve 2025 yılında enflasyon muhabesesi uygulanmayacağı öğrenildi.

Borç yapılandırma geliyor!

Finansal sıkıntılarda olan şirketlere borç yapılandırma olanağı bir kez daha tanıtılıp 2 yıl uzatılacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a 2 yıl süre ile uzatma yetkisi verilecek.

İlk konut ve Konut kredilerinden BMSV alınmayacak!

Banka Sigorta ve Muammeleleri Vergisi konut kredisi istisnası uygulanacak. İlk konut için BMSV alınmayacak. Ancak diğer konutlar için bu mümkün olacak.

Yurt dışı kazançlara dev destek!

Yurt dışına verilen hizmetleredn elde edilen gelirlere sağlanan yüzde 50 kurumlar vergisi istisnası yüzde 80’e çıkartılacak. Ancak tek bir şartla. Türkiye getirilme şartıyla vergi istisnası yüzde 89’leri bulacak. Buna ek olarak mühendislik, mimarlık ve yazılım gibi hizmetlerde de kazanç istisnası yüzde 80’e çıkacak.

Ceza ödemeden çıkış yok!

Yurtdışında yaşayan Türkler trafik cezası yemesi durumunda ödeme yapmadan yurt dışına çıkamayacak.

 

İlgili Haberler

Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL'ye satılacak...
Ekonomi
08 Mart 2024
Herkes yükseltti Renault Clio düşürdü; Bu model sadece 620.000 TL’ye satılacak…

Mart ayında fiyatlar yükseldi. Şubat ayındaki kampanyalar mumla aranmaya başlandı. Ancak Renault’dan sevindiren haber geldi. Herkes fiyatları yükseltirken Renault yeni elektrikli Clio modelinde fiyatları düşürdü Şubat ayında başlayan otomobil çılgınlığının Mart ayında da devam etmesi bekleniyordu. Ancak markalar yeni aya yeni zamlarla birlikte girdi. Haliyle otomobil almak yine hayal oldu. Böyle düşünenler için en çok […]

En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın
Ekonomi
08 Mart 2024
En ucuz otomobiller belli oldu; Bu listeye bakmadan araba almayın

Şubat ayında otomobil satışları yüzde 40 oranında arttı. Geçtiğimiz ay otomotiv şirketlerinin başlattığı kampanyaları kaçıranlar gözünü Mart ayına dikti. Hem kampanyalar hem de Mart ayındaki en ucuz otomobil modelleri belli oldu. İşte KİA’dan Hyundai’e, Volkswagen’den Togg’a kadar en ucuz otomobil listesi haberimizde… Devletin otomobil piyasasına yaptığı sıkılaştırma politikalarından sonra satışlar patladı. Firmalar fiyatları düşürdü. Bahçeşehir […]

Ekonomi
28 Şubat 2024
SGK girişi olanlar dikkat! Emekli maaşları değişti!

Emekli maaşları değişti! Emekli maaş hesaplarında son dakika değişiklik. Ne kadar emekli maaşı alırım? E-devlet üzerinden emekli maaşları son dakika değişikliğe gidildi. Emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı hesapları nasıl değişti. Ne kadar emekli maaşı alırım, ne kadar emekli maaşı alıyorum sorusu artık e-devlet üzerinden yapılıyor. Sigorta girişi olanların bu sistem üzerinden […]

Ekonomi
18 Şubat 2024
Ziraat Hesabınıza 7600 TL Yatmış Olabilir! SMS Atarak Kontrol Edin!

Ziraat Bankası hesabınıza her ay ödenen devlet yardım parası yattı mı kontrol edebilirsiniz. Eğer bu destek parasını almıyorsanız başvuru nasıl yapılır yazımızda yer veriyoruz. Devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Ziraat Bankası aracılığıyla yapılan ödemeye ilişkin nasıl başvuru yapabileceğiniz ve ödeme hesabınıza yatmış mı sorgulayabileceğinize dair bilgi vereceğiz. Evde bakım maaşı, yaşlı, engelli veya bakıma […]